• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 17.5.2022Meniny má Gizela
19°Bratislava

Šeliga nepodporí návrh Kremského o právnych poradcoch, vidí v ňom riziká

  • 15:39 18.01.2022
  • Bratislava
Šeliga nepodporí návrh Kremského o právnych poradcoch, vidí v ňom riziká

Návrh novely, ktorou by sa zaviedol nový typ živnosti, a to právne poradenstvo, je rizikom z dôvodu ochrany spotrebiteľov i z dôvodu advokátskeho stavu. Tvrdí to poslanec Národnej rady (NR) SR zo Za ľudí Juraj Šeliga.

Právne poradenstvo je v návrhu podľa Šeligu definované tak široko, že títo živnostníci by mohli robiť všetko, čo advokáti, s výnimkou toho, kde zákon výslovne vyžaduje, aby konal advokát. Zmenu má priniesť návrh novely živnostenského zákona, ktorým by sa zmenil aj zákon o advokácii. Podal ho šéf hospodárskeho výboru Peter Kremský (OĽANO). Šeliga ho nepodporí.

Pre spotrebiteľov je zavedenie novej živnosti rizikové, aj keď sa na prvý pohľad môže javiť opak. Pretože pri advokátoch je garantovaná prax, určitá úroveň vedomostí, absolvovaná odborná skúška, poistenie a zodpovednosť. Sú tu rovnako prísne garancie pre ochranu klientov/spotrebiteľov, napríklad mlčanlivosť a zákaz konfliktu záujmov. Tieto veci pri živnostníkoch nie sú a to je pre spotrebiteľa problém,“ skonštatoval Šeliga na sociálnej sieti.

Priemerný spotrebiteľ nebude podľa neho vedieť rozoznať, aký je rozdiel medzi „právnikom“ a „advokátom“. Poskytovanie právnych služieb iným subjektom ako advokátom môže podľa Šeligu viesť k zavádzaniu spotrebiteľov.

Zo strany advokátskeho stavu možno návrhu zákona vytýkať, že poskytovanie právnych služieb bolo historicky vždy exkluzívnou doménou členov advokátskeho stavu, a to dôvodne. Pri advokátoch sa stanovuje veľká miera samoregulácie a vyžaduje sa určitá miera schopnosti, skúsenosti, vedomosti a určitých predispozícií,“ myslí si poslanec. Dodal, že návrh vyčleňuje advokátom doménu len tam, kde sa zo zákona vyžaduje zastúpenie advokátom. „Živnostníci by mali mať, naopak, doménu veľmi širokú,“ povedal. Išlo by o oblasť spisovania zmlúv, súdnych a iných podaní (nie zastupovanie pred súdom) či zastupovanie všade tam, kde sa nevyžaduje zastúpenie advokátom, napríklad správne konania.

Dôvodová správa podľa Šeligu nepriamo priznáva, že jedným z cieľov je legitimizácia tzv. pokútnikov, teda tých, ktorí de facto poskytujú právne poradenstvo, hoci nie sú advokátmi. Kremský pritom argumentuje zvýšením transparentnosti. „Následkom takejto novely, paradoxne, však nebude zvýšenie transparentnosti, ale zníženie úrovne poskytovaných právnych služieb, spory, stav právnej neistoty vyplývajúci z nekvalitne poskytnutej služby a zmätení spotrebitelia,“ reagoval Šeliga.

Poslanec by privítal odbornú diskusiu pre otázku posilnenia dohľadu nad advokátmi. Nemyslí si však, že Kremský mal zlý úmysel. „Chce pomôcť, avšak negatíva sa často skrývajú v detailoch, ktoré znamenajú opačný efekt, ako bol zamýšľaný,“ uzavrel.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Záchranné zložky zasahujú pri explózii vo výrobnej hale v Malackách

Záchranné zložky zasahujú pri explózii vo výrobnej hale v Malackách

VČERA - 22:18Domáce

Polícia a záchranné zložky zasahujú pri explózii, ku ktorej došlo krátko po 21.00 h v priestoroch výrobnej haly na Priemyselnej ulici v Malackách.

Boris Kollár: Štefan Hamran by mal byť zdržanlivý

Boris Kollár: Štefan Hamran by mal byť zdržanlivý

VČERA - 19:38Domáce

Policajný prezident Štefan Hamran by mal byť zdržanlivý a dávať si pozor na vlastné správanie. Pred pondelkovou koaličnou radou to uviedol predseda Národnej rady Boris Kollár.

Sulík má partnerom predstaviť vlastné návrhy, Matovič už s SaS rokovať nechce

Sulík má partnerom predstaviť vlastné návrhy, Matovič už s SaS rokovať nechce

VČERA - 19:22Domáce

SaS chce cieliť pomoc na tých, ktorí to naozaj potrebujú, vlastné návrhy predstaví v pondelok koaličným partnerom.

Premiér Heger víta oznámenie, že Švédsko si podá prihlášku do NATO

Premiér Heger víta oznámenie, že Švédsko si podá prihlášku do NATO

VČERA - 19:11Domáce

Premiér Eduard Heger (OĽANO) víta oznámenie švédskej premiérky Magdaleny Anderssonovej, že jej krajina podá prihlášku do Severoatlantickej aliancie (NATO).

Čekovský vníma zadržanie Harabina pozitívne, Fico hovorí o strate súdnosti NAKA

Čekovský vníma zadržanie Harabina pozitívne, Fico hovorí o strate súdnosti NAKA

VČERA - 17:58Domáce

Poslanci Národnej rady (NR) SR Andrej Stančík a Kristián Čekovský vnímajú zadržanie bývalého ministra spravodlivosti Štefana Harabina za dobrý signál pre slušných občanov.