• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 20.5.2022Meniny má Bernard
24°Bratislava

Navaľnyj po roku vo väzení avizuje, že bude pokračovať vo svojich aktivitách

  • 12:01 17.01.2022
  • Moskva
Navaľnyj po roku vo väzení avizuje, že bude pokračovať vo svojich aktivitách

Ľudskoprávne organizácie i ruská opozícia v pondelok pripomenuli, že uplynul rok od návratu a zadržania kritika Kremľa Alexeja Navaľného.

Navaľnyj vo svojom vyhlásení na sociálnej sieti Facebook napísal, že svoj návrat do Ruska neľutuje a bude vo svojich politických aktivitách pokračovať.

K svojmu vyhláseniu pripojil aj fotografiu, na ktorej je vo väzenskej uniforme a v spoločnosti svojej manželky Julije.

Pripomenul, že pred rokom mu nedovolili ani to, aby „ako slobodný človek prešiel po rodnej zemi čo len jeden krok, bol som zatknutý ešte pred hraničnou kontrolou“ na moskovskom letisku Šeremetievo.

Citoval ďalej z románu Vzkriesenie od Leva Tolstého, kde sa píše, že „jediné miesto vhodné pre čestného človeka v Rusku je v súčasnosti väzenie“.

Dodal, že to síce „znie pekne“, ale „neplatilo to vtedy a už vonkoncom ani teraz“, lebo v Rusku je „veľa čestných ľudí - desiatky miliónov. Je ich oveľa viac, ako sa bežne predpokladá“.

Ale úrady – „odporné vtedy“, v časoch Tolstého, „a teraz ešte viac“ – nemajú strach z čestných ľudí, ale z tých, ktorí „sa úradov neboja, alebo sa možno aj boja, ale strach prekonávajú,“ píše Navaľnyj.

Odpykal som si prvý rok vo väzení a chcem všetkým povedať presne to, čo som kričal na súde, keď ma viedli k väzenskému autu: Ničoho sa nebojte!“ apeloval Navaľnyj.

Načo žiť celý život v strachu a ešte sa nechať okradnúť, ak si všetko viete zariadiť inak - spravodlivejšie?“ dodal Navaľnyj.

Zdôraznil, že Rusko „je naša krajina a inú nemáme. Jediný strach, ktorý by sme mali mať, je ten, že našu vlasť necháme vyplieniť bande klamárov, zlodejov a pokrytcov. Že sa bez boja, dobrovoľne, vzdáme našej budúcnosti aj budúcnosti našich detí“.

Na záver sa svojim priaznivcom poďakoval za podporu.

Navaľného (45) zatkli 17. januára 2021 krátko po vystúpení z lietadla po prílete z Nemecka, kde sa niekoľko mesiacov zotavoval z takmer smrteľnej otravy nervovoparalytickou látkou novičok, z ktorej viní Kremeľ.

Rusko odmietlo začať vyšetrovanie tohto prípadu, pričom sa odvolalo na nedostatok dôkazov a obvinilo Berlín, že odmieta byť nápomocný pri poskytovaní materiálov pre vyšetrovanie.

Navaľného následné odsúdenie na nepodmienečný trest väzenia vo februári minulého roka vyvolalo medzinárodné pobúrenie a nové sankcie Západu voči Moskve. Svetoví lídri i ľudskoprávni aktivisti naďalej požadujú politikovo prepustenie na slobodu.

On sám vo svojom dnešnom vyhlásení pripomenul, že nevie, kedy sa jeho väzenská odysea skončí, keďže mu v piatok oznámili, že jeho ďalšia kauza ide pred súd a ďalšia je „v poradí“ - ide o obvinenie, že Navaľnyj je „extrémista a terorista“.

Bývalý ropný magnát, a medzičasom aj kritik Kremľa, Michail Chodorkovskij k výročiu Navaľného zadržania napísal, že po ňom nasledovala likvidácia opozície v Rusku tamojšími úradmi.

Pripomenul, že to bol rok vyhlasovania oponentov za „zahraničných agentov“, „extrémistické skupiny“, „nežiaduce organizácie“ a rok vyháňania kritikov Kremľa do exilu.

Výročie uväznenia Alexeja Navaľného je chvíľou, keď si opäť pripomíname Alexeja a všetkých politických väzňov a vyjadrujeme im našu podporu,“ zdôraznil Chodorkovskij, ktorý od svojho omilostenia a prepustenia z väzenia tiež žije mimo Ruska.

Organizácia Amnesty International tiež konštatovala, že za posledných 12 mesiacov „ruské úrady rozpútali voči Navaľnému a jeho podporovateľom bezprecedentnú kampaň represií, ktoré zlikvidovali všetky zvyšky práva na slobodu prejavu a združovania" v krajine, informovala stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Francúzsko eviduje prvý prípad nákazy opičími kiahňami

Francúzsko eviduje prvý prípad nákazy opičími kiahňami

DNES - 12:31Zahraničné

Francúzsko potvrdilo v piatok prvý prípad nákazy opičími kiahňami. Toto ochorenie pochádzajúce z Afriky zaznamenali už viaceré európske krajiny a štáty Severnej Ameriky.

Čaputová: Zníženie emisií a ekologické hospodárstvo sa musí stať plánom

Čaputová: Zníženie emisií a ekologické hospodárstvo sa musí stať plánom

DNES - 12:00Zahraničné

Prezidentka pozdravila študentov na Švajčiarskom federálnom technologickom inštitúte v Zürichu.

Ukrajina pripravuje rezolúciu, ktorá bude uznávať Putina za vojnového zločinca

Ukrajina pripravuje rezolúciu, ktorá bude uznávať Putina za vojnového zločinca

DNES - 11:51Zahraničné

Ukrajinskí zákonodarcovia navrhli rezolúciu, ktorá označuje ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnového zločinca v súvislosti s jeho "agresívnymi" krokmi voči Ukrajine vrátane nevyprovokovanej invázie.

Ruská duma zváži možnosť zrušenia vekového obmedzenia pre vstup do armády

Ruská duma zváži možnosť zrušenia vekového obmedzenia pre vstup do armády

DNES - 11:38Zahraničné

Zákonodarcovia v ruskej štátnej dume – dolnej komory ruského parlamentu – predložili návrh na zmenu zákona, na základe ktorého by mohlo byť zrušené vekové obmedzenie pre dobrovoľný vstup do armády.

Nemecký parlament schválil zníženie cien cestovného, benzínu i nafty

Nemecký parlament schválil zníženie cien cestovného, benzínu i nafty

DNES - 11:10Zahraničné

Dolná komora nemeckého parlamentu schválila vo štvrtok zníženie cien cestovných lístkov na verejnú dopravu a daňové úľavy na pohonné hmoty. Cieľom je zastaviť nárast cien.