Vlhkosť v dome? Neraz za to môže táto chyba pri vykurovaní
- 20:36 22.01.2022
- Bristol

Vlhkosť a pleseň v domácnosti môže súvisieť s množstvom príčin, ale k tým najčastejším patrí aj tá, ktorú robíme pri vykurovaní počas zimy. Takto sa jej zbavíte.
Väčšina Slovákov pri klesajúcich teplotách zapína radiátory. Málokto si pritom spomenie na vlhkosť – jediné, na čom v zimnom období záleží, je predsa vyhriaty domov.
Pri vykurovaní sa do miestností dostáva teplý vzduch, ktorý v sebe dokáže zadržať viac vody a vlhkosti. V rámci boja proti vlhkosti veľa ľudí inštinktívne pridáva teplotu na kúrení, čo však pôsobí presne opačne, ako by sme chceli.
Šetriť sa nevypláca
Problém s vlhkosťou a kúrením bližšie vysvetľuje Tim Fenner zo spoločnosti Bristol Timberwise, ktorá domácnostiam poskytuje riešenia pri nadmernej vlhkosti.
„Skutočný problém je kondenzácia, ktorá je najčastejšou formou vlhkosti v domácnostiach,“ hovorí Fenner pre denník Bristol Live.
S hromadením vlhka v domácnostiach podľa Fennera často súvisí sychravé počasie, ale aj chyba, ktorú robíme pri vykurovaní.
„Zvlášť v zime, keď si ľudia sušia bielizeň vnútri a snažia sa ušetriť na kúrení, takže ho celkom vypínajú a naraz zapínajú, až keď je to potrebné,“ hovorí Fenner. „Kúrenie sa vypne a dom sa ochladí. Voda, ktorá sa vyparila, keď bol teplý, sa tak premiestni do vzduchu.“
Pri postupnom ochladzovaní domu dochádza ku kondenzovaniu vody na miestach, ktoré sú potom vlhké a tvorí sa na nich pleseň.
Vlhkosť a pleseň najčastejšie napáda miesta, ktoré dokážu rýchlo absorbovať vlhkosť, ako sú závesy a priestory za nábytkom. Najčastejším typom plesne, ktorý takto vzniká, je čierna pleseň pozostávajúca z vody a častíc prachu.
„Nájdete ju vo väčšine domácností a v malom množstve je prakticky neškodná,“ hovorí Fenner o čiernej plesni. „Ak je problém rozsiahlejší a vyskytuje sa vo väčších množstvách, môže byť dosť jedovatá a škodlivá pre astmatikov alebo ľudí s dýchacími ťažkosťami. Tento prípad voláme toxická pleseň.“
Ako sa teda správne starať o domácnosť v zime, aby sme zabránili hromadeniu vlhkosti?
„Celé je to o vetraní,“ hovorí Fenner. „Jedna z najlepších rád, aké vám môžem poskytnúť, je každý deň na 10 minút pri zapnutom kúrení otvoriť okná v prednej a zadnej časti domu a vyvetrať.“
Je však prekvapivé, že aj tie najlepšie zateplené domy a paneláky sa môžu stať obeťou plesní a vlhkosti len preto, čo vnútri robíme. Problém predstavuje aj sušenie mokrej bielizne priamo na radiátoroch, varenie jedla na sporáku a horúca sprcha.
„Teplý domov bez vetrania je niekedy najhorší pre pleseň. Trocha prievanu nikdy nezaškodí,“ dodáva Fenner.

Video: Muž svojím vynálezom pobúril internet. Takto krotí susedovho psa
Susedské spolunažívanie si miestami vyžaduje prekonávanie náročných výziev. Riešenie tohto muža ale v mnohých vyvoláva pochyby.

Na Sibíri sa roztvorili „ústa do pekla“. Ich rast už nič nespomalí
Ruskú Sibír poznačil jedinečný prírodný fenomén, ktorý u miestnych vzbudzuje strach. Rast „úst do pekla“ sa už nedá zastaviť.

Ste single a fajčíte? Pre toto by ste s tým mali čím skôr prestať!
Fajčiari, ktorí si hľadajú partnera, by mali prehodnotiť svoje zvyklosti. Nový prieskum sa pozrel na to, ako obstoja na poli randenia.

Video: Ošetrovateľ sa zahrával s levom. Toto bude navždy ľutovať
Muž oľutoval, že prestrčil prst cez pletivo.

Video: Pes si poradil s medvedicou. Podľa majiteľky ju takto zachránil
Bezpečnostná kamera zachytila psa a medvedicu.