• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 25.5.2022Meniny má Urban
20°Bratislava

Vlhkosť v dome? Neraz za to môže táto chyba pri vykurovaní

  • 20:36 22.01.2022
  • Bristol
Vlhkosť v dome? Neraz za to môže táto chyba pri vykurovaní

Vlhkosť a pleseň v domácnosti môže súvisieť s množstvom príčin, ale k tým najčastejším patrí aj tá, ktorú robíme pri vykurovaní počas zimy. Takto sa jej zbavíte.

Väčšina Slovákov pri klesajúcich teplotách zapína radiátory. Málokto si pritom spomenie na vlhkosť – jediné, na čom v zimnom období záleží, je predsa vyhriaty domov.

Pri vykurovaní sa do miestností dostáva teplý vzduch, ktorý v sebe dokáže zadržať viac vody a vlhkosti. V rámci boja proti vlhkosti veľa ľudí inštinktívne pridáva teplotu na kúrení, čo však pôsobí presne opačne, ako by sme chceli.

Šetriť sa nevypláca

Problém s vlhkosťou a kúrením bližšie vysvetľuje Tim Fenner zo spoločnosti Bristol Timberwise, ktorá domácnostiam poskytuje riešenia pri nadmernej vlhkosti.

„Skutočný problém je kondenzácia, ktorá je najčastejšou formou vlhkosti v domácnostiach,“ hovorí Fenner pre denník Bristol Live.

S hromadením vlhka v domácnostiach podľa Fennera často súvisí sychravé počasie, ale aj chyba, ktorú robíme pri vykurovaní.

„Zvlášť v zime, keď si ľudia sušia bielizeň vnútri a snažia sa ušetriť na kúrení, takže ho celkom vypínajú a naraz zapínajú, až keď je to potrebné,“ hovorí Fenner. „Kúrenie sa vypne a dom sa ochladí. Voda, ktorá sa vyparila, keď bol teplý, sa tak premiestni do vzduchu.“

Pri postupnom ochladzovaní domu dochádza ku kondenzovaniu vody na miestach, ktoré sú potom vlhké a tvorí sa na nich pleseň.

Vlhkosť a pleseň najčastejšie napáda miesta, ktoré dokážu rýchlo absorbovať vlhkosť, ako sú závesy a priestory za nábytkom. Najčastejším typom plesne, ktorý takto vzniká, je čierna pleseň pozostávajúca z vody a častíc prachu.

Máte doma škodlivú pleseň? Tieto príznaky ju prezradia

„Nájdete ju vo väčšine domácností a v malom množstve je prakticky neškodná,“ hovorí Fenner o čiernej plesni. „Ak je problém rozsiahlejší a vyskytuje sa vo väčších množstvách, môže byť dosť jedovatá a škodlivá pre astmatikov alebo ľudí s dýchacími ťažkosťami. Tento prípad voláme toxická pleseň.“

Ako sa teda správne starať o domácnosť v zime, aby sme zabránili hromadeniu vlhkosti?

„Celé je to o vetraní,“ hovorí Fenner. „Jedna z najlepších rád, aké vám môžem poskytnúť, je každý deň na 10 minút pri zapnutom kúrení otvoriť okná v prednej a zadnej časti domu a vyvetrať.“

Je však prekvapivé, že aj tie najlepšie zateplené domy a paneláky sa môžu stať obeťou plesní a vlhkosti len preto, čo vnútri robíme. Problém predstavuje aj sušenie mokrej bielizne priamo na radiátoroch, varenie jedla na sporáku a horúca sprcha.

„Teplý domov bez vetrania je niekedy najhorší pre pleseň. Trocha prievanu nikdy nezaškodí,“ dodáva Fenner.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, bristolpost.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Muž svojím vynálezom pobúril internet. Takto krotí susedovho psa

Video: Muž svojím vynálezom pobúril internet. Takto krotí susedovho psa

VČERA - 22:01Zaujímavosti

Susedské spolunažívanie si miestami vyžaduje prekonávanie náročných výziev. Riešenie tohto muža ale v mnohých vyvoláva pochyby.

Na Sibíri sa roztvorili „ústa do pekla“. Ich rast už nič nespomalí

Na Sibíri sa roztvorili „ústa do pekla“. Ich rast už nič nespomalí

VČERA - 20:53Zaujímavosti

Ruskú Sibír poznačil jedinečný prírodný fenomén, ktorý u miestnych vzbudzuje strach. Rast „úst do pekla“ sa už nedá zastaviť.

Ste single a fajčíte? Pre toto by ste s tým mali čím skôr prestať!

Ste single a fajčíte? Pre toto by ste s tým mali čím skôr prestať!

22:10 23.05.2022Zaujímavosti

Fajčiari, ktorí si hľadajú partnera, by mali prehodnotiť svoje zvyklosti. Nový prieskum sa pozrel na to, ako obstoja na poli randenia.

Video: Ošetrovateľ sa zahrával s levom. Toto bude navždy ľutovať

Video: Ošetrovateľ sa zahrával s levom. Toto bude navždy ľutovať

20:41 23.05.2022Zaujímavosti

Muž oľutoval, že prestrčil prst cez pletivo.

Video: Pes si poradil s medvedicou. Podľa majiteľky ju takto zachránil

Video: Pes si poradil s medvedicou. Podľa majiteľky ju takto zachránil

20:07 22.05.2022Zaujímavosti

Bezpečnostná kamera zachytila psa a medvedicu.