• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 25.5.2022Meniny má Urban
20°Bratislava

Ani vy si nikdy nevypínate mobil? Toto hrozí, ak s tým hneď nezačnete

  • 7:29 23.01.2022
  • Los Angeles
Ani vy si nikdy nevypínate mobil? Toto hrozí, ak s tým hneď nezačnete

Ako často si treba vypínať mobil a prečo je to vôbec potrebné? Technik hovorí o nástrahách večne zapnutých smartfónov.

Smartfóny sa pre mnohých z nás stali základnou oporou v živote. Dnes už si bez nich sotva vieme predstaviť fungovanie doma, v práci, pri priateľoch alebo aj pri komunikácii s dôležitými inštitúciami, ako je banka či poisťovňa.

Pri častom používaní mobilov radi zabúdame na to, že sa o ne treba správne starať. Aj jednoduché kroky pri správnej starostlivosti, ako je vypínanie a zapínanie, môžu vášmu mobilu dožičiť lepší výkon a dlhšiu životnosť.

Práve vypínanie a zapínanie mobilu alebo jeho reštartovanie mnohým robí vrásky na čele – nikto totiž nemá pár sekúnd navyše, aby sa s tým každý večer a každé ráno zaoberal. Ukazuje sa však, že nejde o zbytočnú kratochvíľu, ale o dôležitý krok, ktorý pomôže vo viacerých ohľadoch.

Ako často si teda treba vypnúť mobil? Na rozdiel od počítača, ktorý by ste mali vypínať po každom použití, väčšina mobilov si nevyžaduje toľkú opateru, a stačí ich vypínať aspoň raz za týždeň. Jednoducho mobil vypnite, nechajte ho vypnutý aspoň na minútu, a potom ho môžete znovu zapnúť.

Dôvodov, prečo by ste mali svoj mobil vypínať častejšie, je hneď niekoľko: ochrana pamäte, zabránenie výpadkom, plynulejšie fungovanie a predĺženie životnosti baterky.

V prvom rade treba myslieť na mobilné aplikácie, ktoré denne využívate. „Vo väčšine prípadov sa aplikácia reálne nezavrie, ale len prepne do stavu, v ktorom je ľahké ju znovu spustiť,“ vysvetľuje technologický poradca Bob Motamedi z Los Angeles.

„Predstavte si teraz to množstvo aplikácií, ktoré ostávajú otvorené a pomaly žerú baterku a pamäť telefónu, a spomeňte si, koľkokrát sa vám už zdalo, že sa vám v ten deň vybil mobil akosi rýchlo,“ hovorí Motamedi.

Reštartovaním mobilu zavriete všetky nechcene otvorené aplikácie a zabránite preťaženiu pamäte aj rýchlemu vybíjaniu batérie.

K náhodnému vypínaniu mobilu dochádza z rôznych príčin, a absencia pravidelného reštartovania určite môže byť jednou z nich. Každé načítanie stránky, každá aktualizácia aplikácií či nová inštalácia alebo odinštalovanie totiž pridáva alebo odstraňuje kód v operačnom systéme, a ten je niekedy nekompatibilný alebo nedokonale odstránený. „Reštartovanie mobilu odstráni väčšinu z týchto problémov a zaistí jeho lepšie fungovanie,“ tvrdí Motamedi.

Ak aj pravidelne nevypínate svoj mobil, riskujete síce jeho nesprávne fungovanie, ale životnosť batérie tým priamo neohrozujete. V tomto prípade je oveľa riskantnejšie príliš časté nabíjanie.

„Ak nikdy nenecháte batériu celkom sa vybiť, nikdy sa 'nenaučí' naplno dobiť, čím sa skráti jej životnosť,“ upozorňuje Motamedi, ktorý dodáva, že sa odporúča vždy nechať vybiť batériu na 0 percent a potom ju dobiť na 100 percent.

Rovnaké pravidlo dobíjania platí aj pre notebooky. „Ak nechávate laptop stále pripojený k sieti, po niekoľkých rokoch zistíte, že bez nabíjačky dlho nevydrží,“ dodáva technik.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, msn.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Muž svojím vynálezom pobúril internet. Takto krotí susedovho psa

Video: Muž svojím vynálezom pobúril internet. Takto krotí susedovho psa

VČERA - 22:01Zaujímavosti

Susedské spolunažívanie si miestami vyžaduje prekonávanie náročných výziev. Riešenie tohto muža ale v mnohých vyvoláva pochyby.

Na Sibíri sa roztvorili „ústa do pekla“. Ich rast už nič nespomalí

Na Sibíri sa roztvorili „ústa do pekla“. Ich rast už nič nespomalí

VČERA - 20:53Zaujímavosti

Ruskú Sibír poznačil jedinečný prírodný fenomén, ktorý u miestnych vzbudzuje strach. Rast „úst do pekla“ sa už nedá zastaviť.

Ste single a fajčíte? Pre toto by ste s tým mali čím skôr prestať!

Ste single a fajčíte? Pre toto by ste s tým mali čím skôr prestať!

22:10 23.05.2022Zaujímavosti

Fajčiari, ktorí si hľadajú partnera, by mali prehodnotiť svoje zvyklosti. Nový prieskum sa pozrel na to, ako obstoja na poli randenia.

Video: Ošetrovateľ sa zahrával s levom. Toto bude navždy ľutovať

Video: Ošetrovateľ sa zahrával s levom. Toto bude navždy ľutovať

20:41 23.05.2022Zaujímavosti

Muž oľutoval, že prestrčil prst cez pletivo.

Video: Pes si poradil s medvedicou. Podľa majiteľky ju takto zachránil

Video: Pes si poradil s medvedicou. Podľa majiteľky ju takto zachránil

20:07 22.05.2022Zaujímavosti

Bezpečnostná kamera zachytila psa a medvedicu.