Na dlhé kúpanie zabudnite! Takto vám môže uškodiť, varuje lekár

Polihovanie v napustenej vani je lákadlom najmä počas dlhých zimných večerov. Podľa lekára Georgea Moncrieffa je to ale pasca najmä pre určitú skupinu ľudí.
Dlhé noci a spiaca príroda počas zimy nedávajú zabrať len psychike, ale aj fyzickému zdraviu. Chladný zimný vzduch je známy tým, že vysušuje pokožku, na čo najviac doplácajú tí, ktorých trápia kožné ochorenia.
Koža môže byť vplyvom chladného počasia vysušená, popraskaná a drsná. Mnohí vidia rýchle riešenie v upokojujúcom kúpeli s horúcou vodou. Lekár George Moncrieff ale upozorňuje na nástrahy pridlhého kúpania.
„Asi si myslíte, že pomôže dlhý teplý kúpeľ, ale vôbec to nie je tak,“ uviedol Moncrieff v britskej relácii This Morning.
„Desaťminútový kúpeľ s nie príliš horúcou vodou dokonale hydratuje pokožku, ale ak vo vode pobudnete dlhšie, oberiete pokožku o prirodzený maz,“ vysvetlil Moncrieff. Maz je po kúpaní potrebný na to, aby zabránil vyparovaniu vody z pokožky.
Podľa Moncrieffa je vhodné kúpať sa najviac 5 až 10 minút. Dôležité je pritom zvoliť si aj správnu teplotu vody. „Horúci kúpeľ takisto veľmi rýchlo rozpúšťa maz,“ varuje lekár.
Ďalší faktor, ktorý pri kúpaní treba zvážiť, je frekvencia. Viacerí odborníci trvajú na tom, že každodenné sprchovanie obzvlášť v zimných mesiacoch nie je nevyhnutné, a dokonca môže zhoršiť kožné problémy. Ak sa nepotíte nadmerne alebo nemáte iný dôvod na častejšie sprchovanie, pokojne vám stačí opláchnuť sa párkrát za týždeň.
Kúpanie a sprchovanie nie je to jediné, čo ovplyvňuje zdravie pokožky. K jej rýchlejšiemu starnutiu prispieva napríklad fajčenie aj pitie alkoholu.
Fajčenie redukuje prirodzenú elasticitu pokožky tým, že ničí kolagén a spomaľuje jeho tvorbu. Alkohol zas rýchlo dehydruje celé telo, a tak jeho častá konzumácia prispieva k staršiemu výzoru pokožky.

10 úzkostných prejavov, ktoré súvisia s prekonaním traumy v minulosti
Keď sa na úzkostné správanie pozrieme optikou traumy, zistíme, že často má svoj dôvod. Zistite podľa desiatich príznakov, či ste aj vy neboli obeťou nešťastnej udalosti.

Kedy začať uvažovať nad návštevou alergológa? Spoznajte to podľa týchto príznakov
Netrápte sa zbytočne len preto, že sa vám zdá, že vaša alergia nie je „až taká vážna“. Zistite, kedy už nastal čas navštíviť ambulanciu alergológie.

Odborníčka na spánok: 3 tajné triky, ktorými liečime nespavosť
Spánková expertka prezrádza najhoršie veci, ktoré môžete robiť, ak trpíte nespavosťou, a niekoľko prekvapivých trikov, ktoré vám pomôžu ju vyliečiť.

Žena si na ruke našla drobné bodky. Smrteľná diagnóza ju mohla pripraviť o život
Malé bodky, podobné pehám, nakoniec predstavovali smrteľné ochorenie.

Tieto lieky proti bolesti v skutočnosti zvyšujú riziko chronickej bolesti
Aj krátkodobé užívanie lieku môže spôsobovať dlhodobé problémy, ako je bolesť chrbta.