• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 25.5.2022Meniny má Urban
19°Bratislava

Táto častá chyba v sprche vás oberá o kvalitný spánok

  • 20:37 15.01.2022
  • Bratislava
Táto častá chyba v sprche vás oberá o kvalitný spánok

Milióny ľudí na celom svete zápasia so spánkovou depriváciou. Nepríjemnému problému sa ale dá vyhnúť správnym postupom pri sprchovaní.

Za nedostatkom spánku môže stáť celý rad príčin. Mnohí z nás zle spávajú kvôli stresu, zlej strave, pitiu alkoholu krátko pred spaním či nadmernej konzumácii kofeínu. V nejednom prípade ale k prebdenej noci prispieva aj spôsob, akým sa sprchujeme.

Jeden zo spôsobov, akým nám telo dáva vedieť, že nastal čas na spánok, je pokles telesnej teploty. Telo si udržiava nižšiu teplotu počas celej noci, no vy mu to môžete nevedomky prekaziť aplikovaním vysokého tepla na pokožku.

Ak sa pred spaním radi kúpete alebo sprchujete v horúcej vode, nevedomky prebúdzate celý organizmus, ktorý potom môže mať problémy s rýchlym zaspaním.

Problematická je ale aj príliš studená sprcha. „Ak sa sprchujete krátko pred spaním príliš teplou alebo studenou vodou, môže to mať negatívny dopad na váš spánok,“ uviedla pre Washington Post spánková expertka Rachel Salasová.

Niektoré výskumy potvrdzujú Salasovej slová a odporúčajú sprchovať sa len mierne teplou vodou. Odborníci sa nazdávajú, že teplá sprcha pred spaním môže pomôcť pri zohrievaní vonkajších častí tela, a vzniknuté teplo sa potom prenesie aj k vnútorným orgánom a zohreje najmä hruď a brucho.

Odborníci zo Spánkovej nadácie tvrdia, že hoci vnútorná telesná teplota pred spaním skutočne klesá, ruky a nohy máme v tomto čase teplejšie. „Vedci pracujú s hypotézou, že ponorenie tela do teplej vody pomáha prirodzenej regulácii teploty, následkom čoho sa zlepší aj spánok,“ uvádza nadácia na svojej webovej stránke. Tento fenomén sa označuje ako „efekt teplého kúpeľa“.

Dáta ukazujú, že najefektívnejšie je kúpať alebo sprchovať sa vo vode s teplotou 40 až 42 a pol stupňa Celzia. Takáto teplota stimuluje prúdenie krvi smerom do rúk a chodidiel, vďaka čomu teplo rýchlo unikne z tela, a tak ho dostatočne ochladí pred spánkom. Podľa niektorých výskumov voda s takouto teplotou tiež znižuje krvný tlak počas spánku a pred ním.

Na druhej strane studenú sprchu pred spaním nepovažujú za dobrý nápad pravdepodobne žiadni odborníci. Studená voda síce môže pomôcť uvoľniť svalstvo, ale jej vplyvom telo koná presný opak toho, čo by ho priviedlo k spánku, a začne sa otepľovať.

Pre ideálny spánok je preto najlepšie sprchovať sa v mierne teplej vode alebo sa vôbec nesprchovať krátko pred spaním.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, washingtonpost.com, express.co.uk, sleepfoundation.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
3 menštruačné poruchy, ktoré by nemala ignorovať žiadna žena

3 menštruačné poruchy, ktoré by nemala ignorovať žiadna žena

VČERA - 19:22Zdravie

Menštruácia je normálny a prirodzený proces, ktorý sa pravidelne odohráva v živote každej zdravej ženy. Existujú však podmienky, ktoré by ste rozhodne nemali ignorovať.

Vysoká hladina cholesterolu: Tieto pachy ju spoľahlivo prezradia

Vysoká hladina cholesterolu: Tieto pachy ju spoľahlivo prezradia

19:34 22.05.2022Zdravie

Podobne ako vysoký tlak, aj vysoký cholesterol sa často označuje za „tichého zabijaka“, pretože sa neprejavuje výraznými príznakmi. Na tieto pachy si však treba dať pozor.

Čas, v ktorom si doprajete večeru, ovplyvňuje riziko porážky. Tomuto sa vyhnite

Čas, v ktorom si doprajete večeru, ovplyvňuje riziko porážky. Tomuto sa vyhnite

20:00 21.05.2022Zdravie

Pri večeri si netreba dávať pozor len na výber jedla, ale aj na správne načasovanie. Tomuto sa vyhnite, ak vám záleží na zdraví mozgu a ciev.

3 druhy doplnkov, ktoré zvyšujú riziko životu nebezpečnej srdcovej arytmie

3 druhy doplnkov, ktoré zvyšujú riziko životu nebezpečnej srdcovej arytmie

7:01 21.05.2022Zdravie

Rozrastajúci sa trh s vitamínovými doplnkami sľubuje riešenie pre množstvo zdravotných problémov. S týmito tromi doplnkami to ale netreba preháňať.

Títo muži sú dvakrát náchylnejší na rakovinu prsníka

Títo muži sú dvakrát náchylnejší na rakovinu prsníka

19:05 20.05.2022Zdravie

Rakovina prsníka zďaleka nepatrí medzi výsostne ženské ochorenia. Muži v tejto skupine sú na ňu dokonca dvakrát náchylnejší.