• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 25.1.2022Meniny má Gejza
Bratislava

Inflácia v roku 2021 dosiahla najvyššiu hodnotu za 9 rokov

  • 9:05 14.01.2022
  • Bratislava
Inflácia v roku 2021 dosiahla najvyššiu hodnotu za 9 rokov

Ročná inflácia v roku 2021 dosiahla najvyššiu hodnotu za posledných deväť rokov, a to 3,2 %. Ovplyvnil ju rýchly rast cien v druhom polroku. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Štatistici poznamenali, že vlani rástli ceny rýchlejšie, než očakávala odborná verejnosť. V roku 2020 totiž pod vplyvom pandémie inflácia dosiahla len 1,9 %.

Vývoj počas roka 2021 bol turbulentný, zatiaľ čo prvé dva mesiace spotrebiteľské ceny rástli o menej ako jedno percento, postupne sa dynamika ich rastu zvyšovala. Od júla sa medziročný rast cien dostal nad úroveň troch percent a v poslednom mesiaci roka sa priblížil k šiestim percentám,“ poznamenal riaditeľ odboru cenových štatistík Štefan Adamec.

Ceny vlani vzrástli vo všetkých 12 hlavných zložkách spotrebného koša. Výrazný vplyv mali vyššie ceny v doprave, predovšetkým rast cien pohonných látok v ročnom priemere o 17,3 %. Tento rast je podľa štatistikov aj dôsledkom bázického efektu, ceny palív v roku 2020 a 2019 totiž klesali.

Výrazný vplyv mali tiež rastúce ceny tabakových výrobkov po úprave daní v marci 2021, celoročne sa zdvihli o 13,7 %. „Rast cien podporila tiež zásadná redukcia štátu v dotovaní školských obedov pretavená do 13-percentného rastu závodného stravovania v roku 2021. A k celkovému rastu prispeli aj drahšie noviny a periodiká, ktorých ceny vzrástli v priemere o viac ako desať percent,“ podotkli štatistici.

Zvyšovanie stavebných materiálov sa zasa prejavilo v imputovanom nájomnom, ktorého cena za celý rok vzrástla o 6,2 % (v roku 2020 to bolo len jedno percento). Imputované nájomné pritom patrí do najväčšej výdavkovej skupiny slovenských domácností - bývanie a energie.

Štatistici sa bližšie pozreli na vývoj dvoch najsledovanejších zložiek - bývanie a energie (tvoria 25 % výdavkov domácností) a potraviny a nealkoholické nápoje (18 % výdavkov). „Na prekvapenie, z celoročného pohľadu mali obe najdôležitejšie zložky vo výdavkoch, tak potraviny, ako aj bývanie, skôr tlmiaci efekt na rast ročnej miery inflácie,“ okomentoval Adamec.

Obyvateľom SR totiž v minulom roku stúpili výdavky za bývanie a energie len o 1,3 %, čo je menej ako predošlé tri roky. Celý rok 2021 rast cien tejto zložky tlmili lacnejšie energie, a to najmä plyn (zníženie o takmer desať percent) a elektrina (zlacnenie o 4,3 %).

Rast cien potravín (bez nealko nápojov) dosiahol 1,9 %, čo je najnižšia hodnota za najmenej štyri posledné roky. „V predošlých rokoch rástli ceny potravín dynamickejšie, v roku 2020 o 2,8 % a v rokoch 2018 a 2019 dokonca o viac ako štyri percentá,“ uzavrel Adamec.

Vývoj cien deviatich skupín potravinových výrobkov bol pomerne odlišný, najviac vzrástli ceny olejov a tukov o sedem percent, zeleniny o 3,9 % či chleba a obilnín o 2,7 %, ale tiež mlieka, syrov a vajec o 1,8 %. Mäso zdraželo o 0,5 % a zlacnenie sa prejavilo iba pri ovocí (pokles o 0,6 %).

V priemere za rok 2021 sa index spotrebiteľských cien zvýšil za domácnosti zamestnancov o 3,2 %, za nízkopríjmové domácnosti o tri percentá a za domácnosti dôchodcov o 2,9 %.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pekári žiadajú vládu o krízové plány zabezpečenia výroby počas omikronu

Pekári žiadajú vládu o krízové plány zabezpečenia výroby počas omikronu

DNES - 9:59Ekonomické

V súvislosti so štvrtou vlnou pandémie nového koronavírusu hrozí, že spracovatelia potravín nebudú schopní pre náhle výpadky personálu zabezpečiť potraviny na pultoch.

Nových zamestnancov hľadalo vlani 1500 škôl, je to pätinový nárast

Nových zamestnancov hľadalo vlani 1500 škôl, je to pätinový nárast

DNES - 9:11Ekonomické

V školstve narástla potreba nových pracovníkov, zamestnancov hľadalo vlani viac než 1500 škôl, čo je o pätinu viac než rok predtým.

Facebook oznámil spustenie superpočítača

Facebook oznámil spustenie superpočítača

VČERA - 21:53Ekonomické

Meta, materská spoločnosť sociálnej siete Facebook, v pondelok oznámila, že spúšťa jeden z najvýkonnejších superpočítačov na svete, aby zvýšila svoju kapacitu na spracovanie údajov.

Trussová: Británia a EÚ budú pokračovať v rokovaniach o severoírskom protokole

Trussová: Británia a EÚ budú pokračovať v rokovaniach o severoírskom protokole

VČERA - 21:50Ekonomické

Spojené kráľovstvo a Európska únia budú pokračovať v "intenzívnych diskusiách" s cieľom vyriešiť patovú situáciu v súvislosti s podmienkami obchodu v Severnom Írsku po brexite.

Obchodný reťazec sťahuje z trhu nebezpečnú šunku

Obchodný reťazec sťahuje z trhu nebezpečnú šunku

VČERA - 20:00Ekonomické

Obchodný reťazec žiada zákazníkov, aby tento produkt nekonzumovali.