• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 25.1.2022Meniny má Gejza
Bratislava

Pred 100 rokmi sa narodil legendárny herec Július Pántik

  • 7:04 15.01.2022
  • Stredné Plachtince/Bratislava
Pred 100 rokmi sa narodil legendárny herec Július Pántik

V sobotu 15. januára uplynie 100 rokov od narodenia divadelného, filmového herca a vysokoškolského pedagóga, národného umelca Júliusa Pántika.

Július Pántik patril ku generácii hercov, ktorá položila základy slovenského dramatického umenia v povojnovom období. Hral tiež v takmer stopäťdesiatich filmoch, v televíznych inscenáciách, či seriáloch – a práve jeden z nich utkvel v pamäti dospelým a detským divákom: v 30-dielnom seriáli večerníčkov o Bambuľke z roku 1982 stvárnil deda Jozefa.

Takisto sa Pántik venoval aj divadelnej a filmovej réžii a vynikal v recitačnom umení. Jeho charakteristický hlasový prejav bol samozrejme vďačnou inšpiráciou pre imitátorov, čo dokázal Michal Dočolomanský v legendárnej scénke z programu Ktosi je za dverami Milana Lasicu a Júliusa Satinského.

Július Pántik sa narodil 15. januára 1922 v Stredných Plachtinciach neďaleko Veľkého Krtíša. Pochádzal z učiteľskej rodiny. Gymnázium navštevoval v Banskej Štiavnici. Hoci spočiatku odišiel do Bratislavy študovať právo, zlákalo ho herectvo. Začal študovať na bratislavskom Štátnom konzervatóriu, ktoré úspešne absolvoval v roku 1944. Ešte počas štúdia v roku 1942 sa stal členom Činohry Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave, v ktorom pôsobil až do roku 1992, keď odišiel do dôchodku. Rozlúčil sa hrou režiséra Martina Hubu „Zo života dážďoviek“.

Od roku 1947 sa venoval i pedagogickej činnosti. Učil na odbornom doškoľovacom kurze na Štátnom konzervatóriu v Bratislave a neskôr na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave, kde získal v roku 1959 akademický titul docenta.

Vynikajúco sa našiel v postavách slovenskej literárnej klasiky, ktorej diela čerpajú námety z dedinského prostredia.

Hoci zamladi začínal na javisku ako milovnícky typ, neskôr sa prepracoval k veľkým charakterovým úlohám. Jeho herecké majstrovstvo sa vyznačovalo striedmymi gestami a nezameniteľným hlasovým prejavom.

Na plátne sa objavil už v roku 1946 ako Mišo vo filme Varúj...! režisérov Paľa Bielika a Martina Friča. Takisto si zahral v komédii Čertova stena (r. Václav Wasserman, 1950) či v hudobno-tanečnej snímke Rodná zem oslavujúcej krásy Slovenska a jeho folklóru (r. Josef Mach, 1953).

Ďalšími umelecky hodnotnými dielami, v ktorých si Pántik zahral, je film Prípad pre obhajcu (r. Martin Hollý, 1964), a tiež komorná tragikomédia z prostredia nočnej vinárne Kým sa skončí táto noc (r. Peter Solan, 1965). V roku 1966 ho obsadil Andrej Lettrich do úlohy Gazdíka vo svojej kriminálke Vrah zo záhrobia.

Pod filmom Pštrosí večierok z roku 1969 je Pántik podpísaný aj ako režisér. V roku 1973 mu Jozef Zachar zveril hlavnú rolu v snímke Očovské pastorále.

V tom čase patril Július Pántik k najobsadzovanejším televíznym hercom. K jeho popularite prispeli aj televízne seriály, napríklad Nepokojná láska (1975) alebo Útek zo zlatej krajiny (1977) inšpirovaný prózou Jacka Londona.

Dodnes nezabudnuteľný je však seriál večerníčkov Bambuľkine dobrodružstvá, ktorý v roku 1982 nakrútil Juraj Lihosit. Pántik v ňom stvárnil dobrosrdečného Deda Jozefa. Svoje herectvo uplatnil aj v rozhlase a dabingu.

Posledné roky života prežil v ústraní. Zomrel 25. augusta 2002 v Bratislave vo veku 80 rokov.

Július Pántik získal v roku 1951 Štátnu cenu, bol viackrát odmenený cenami na českých i slovenských filmových festivaloch, získal tituly zaslúžilého (1966) a národného umelca (1979). V bratislavskej mestskej časti Dúbravka majú od mája 2012 Pántikovu ulicu, ktorá nesie meno obľúbeného a nezabudnuteľného slovenského herca Júliusa Pántika.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zuzana Fialová premiéruje svoj režisérsky debut Krása nevídaná

Zuzana Fialová premiéruje svoj režisérsky debut Krása nevídaná

8:50 22.01.2022Kultúra

Tri herečky, tri výtvarníčky sa stretli v predstavení Krása nevídaná, režisérskom debute Zuzany Fialovej, ktorý v sobotu premiéruje Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava v Bratislave.

Piper Laurie, známa z filmu Carrie, či zo seriálu Twin Peaks, slávi 90. narodeniny

Piper Laurie, známa z filmu Carrie, či zo seriálu Twin Peaks, slávi 90. narodeniny

7:18 22.01.2022Kultúra

Americká filmová a divadelná herečka Piper Laurie sa v sobotu 22. januára dožíva 90 rokov.

Vo veku 74 rokov zomrel legendárny spevák Meat Loaf

Vo veku 74 rokov zomrel legendárny spevák Meat Loaf

9:19 21.01.2022Kultúra

Jeho kariéra trvala neuveriteľných šesť desaťročí.

Till Lindemann príde do Bratislavy až v novembri

Till Lindemann príde do Bratislavy až v novembri

8:32 20.01.2022Kultúra

Till Lindemann presúva pre pandemickú situáciu svoje turné Ich Hasse Kinder Tour 2022 na jeseň.

Bono: Názov skupiny U2 nemám rád, pri našich piesňach je mi trápne

Bono: Názov skupiny U2 nemám rád, pri našich piesňach je mi trápne

7:16 20.01.2022Kultúra

Frontman írskej rockovej skupiny U2 vyhlásil, že mnohé piesne jeho formácie sú preňho "záťažou", cíti sa pri nich "trápne" a nepáči sa mu ani názov tohto zoskupenia.