• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 25.1.2022Meniny má Gejza
Bratislava

Špehuje vás váš telefón? Táto ikonka vám to prezradí

  • 7:17 15.01.2022
  • Svet
Špehuje vás váš telefón? Táto ikonka vám to prezradí

Mobilný operačný systém Android 12 má v sebe nastavenie, ktoré vám ukáže, kedy aplikácie v telefóne používajú kameru a mikrofón.

Téma súkromia je dnes naozaj citlivá, lebo sa sami vo veľkej miere vzdávame obrovskej porcie súkromia, aby nám technika okolo nás zjednodušila život. Možno ani sami neviete spočítať, čomu všetkému ste vo svojej domácnosti dovolili používať mikrofón alebo dokonca ktoré všetky aplikácie vo vašom smartfóne majú umožnené využívať kameru a mikrofón. Niektoré to priamo potrebujú, pre iné sú tieto povolenia až nadbytočné. Teraz v tom všetkom ale môžete získať o niečo lepší prehľad.

Operačný systém Android 12 (teda najnovšia verzia) totiž prišiel s novinkami v oblasti zabezpečenia súkromia a nielenže teraz viete, kedy aplikácie v telefóne využívajú kameru a mikrofón, viete tieto veci aj detailnejšie spracovať a dávať jednoducho aplikáciám obmedzenia.

Začnime tým najjednoduchším. Ak máte v telefóne operačný systém Android 12 a nejaká aplikácia v telefóne práve využíva kameru či mikrofón, v pravom hornom rohu telefónu sa vám zobrazí malá zelená ikonka, ktorá vás o tom informuje. Tá sa môže zmeniť aj na drobnú zelenú bodku, no stále budete vedieť, že vás teraz telefón sleduje a počúva.

Pod tým si nemusíte hneď predstaviť niečo nekalé. Mnohé aplikácie tieto veci naozaj potrebujú, napríklad foto aplikácie či aplikácie na komunikáciu. Ak ste napríklad na Instagrame a idete sa odfotiť, je pochopiteľné, že si aplikácia spustí kameru a telefón vás teraz o tom bude informovať touto ikonkou/bodkou. Pozor si ale musíte dať, keď budú mikrofón a kameru využívať aplikácie, ktoré na to nemajú dôvod. Potom si už aplikáciu radšej overte a prípadne jej zakážte používanie týchto vecí.

Kde? Otvorte si Nastavenia vo svojom telefóne (majú ikonku ozubeného kolieska) a v nich nájdete položku Súkromie. Tam následne vidíte povolenia používané za posledných 24 hodín, Správcu povolení, Prístup k fotoaparátu a Prístup k mikrofónu. Tieto posledné dva prístupy viete jednoducho zakázať.

Avšak ak by ste chceli mať nad aplikáciami väčšiu kontrolu, kliknite na položku Správca povolení. Tam následne nájdete všetky povolenia a aj aplikácie, ktoré ich využívajú. Môžete si konkrétne aplikácie rozkliknúť a pozrieť, kedy využívali jednotlivé povolenia – napríklad kedy aplikácie využívali kameru. Hlavne tu ale detailne môžete nastavovať povolenia a aplikácie rozdeliť medzi tie, ktoré majú vždy povolenie, ktoré len pri používaní, ktoré sa vždy musia spýtať a ktoré majú používanie kamery či mikrofónu zakázané.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, MŠ, thesun.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Skontrolujte si toto nastavenie na WhatsApp, iba takto sa uchránite pred novými útokmi

Skontrolujte si toto nastavenie na WhatsApp, iba takto sa uchránite pred novými útokmi

DNES - 7:44Zaujímavosti

Populárna aplikácia na posielanie správ čelí rôznym útokom, ktoré ohrozujú používateľov. Zmena nastavení vám ale dokáže pomôcť ochrániť sa pred nimi.

Video: Golfistov prekvapil vytrvalý krab. Takto sa im pomstil za posmech

Video: Golfistov prekvapil vytrvalý krab. Takto sa im pomstil za posmech

VČERA - 22:03Zaujímavosti

Keď spoznali silu kraba, smiech ich prešiel.

Video: Muž chcel ochrániť svojich psov, holými rukami vyhnal z domu medveďa

Video: Muž chcel ochrániť svojich psov, holými rukami vyhnal z domu medveďa

VČERA - 21:32Zaujímavosti

Američan sa nenechal zastrašiť predátorom z lesa, a medveďa odohnal holými rukami.

Video: Motorkár počas jazdy zaklopal na okno vodiča auta. Toto mu chcel odkázať

Video: Motorkár počas jazdy zaklopal na okno vodiča auta. Toto mu chcel odkázať

VČERA - 21:03Zaujímavosti

Vodič auta zostal v šoku po tom, ako mu za jazdy zaklopal na okno motorkár. Mal však preňho dôležitý odkaz.