• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 25.1.2022Meniny má Gejza
Bratislava

Via Iuris považuje schválené stavebné zákony za nekvalitné

  • 15:26 13.01.2022
  • Bratislava
Via Iuris považuje schválené stavebné zákony za nekvalitné

Organizácia Via Iuris považuje stavebné zákony, ktoré v stredu (12. 1.) schválila vláda, za nevyvážené a nekvalitné.

Problém vidí v tom, že zákony uprednostňujú záujmy developerov pred záujmami verejnosti a verejnými záujmami v území, vrátane ochrany prírody.

Sme radi, že sa podarilo predovšetkým ustrážiť, že obce a mestá budú mať kontrolu nad svojím územným plánom. Tiež sa podarilo presadiť, že proces povoľovania výstavby bude mať jasnejšie pravidlá. V neposlednom rade sa verejnosť bude môcť zapájať do procesu povoľovania výstavby, ktorá ovplyvňuje životné prostredie,“ uviedla advokátka spolupracujúca s organizáciou Eva Kováčechová.

Podľa organizácie však nové zákony naďalej zhoršujú postavenie susedov a verejnosti pri povoľovaní výstavby v ich okolí, predovšetkým pri líniových stavbách, ako sú napríklad cesty či diaľnice. K výstavbe sa tak môžu vyjadriť len obyvatelia, ktorí bezprostredne susedia so stavebným pozemkom. Tých však dokáže stavebník obísť tým, že si oddelí stavebný pozemok pásom vlastného pozemku. V praxi to bude znamenať, že hoci sa nejaká cesta bude budovať v bezprostrednej blízkosti obce alebo sídliska, obyvatelia nemusia dostať možnosť sa k výstavbe vyjadriť, pretože nebudú považovaní za susedov.

Organizácia pokračovala, že zákony nezaručujú účasť verejnosti ani pri všetkých stavbách, ktoré môžu mať potenciálny dopad na životné prostredie, čo je v rozpore s medzinárodnou legislatívou, ktorá je pre Slovensko záväzná. „Zákony dávajú priveľkú právomoc projektantovi, ktorý má pôsobiť ako nezávislý posudzovateľ pri vyhodnocovaní stanovísk a podkladov, pričom je však platený stavebníkom. V tomto prípade má organizácia pochybnosti o jeho skutočnej objektivite,“ komentovala organizácia vo svojom stanovisku. Stavebným úradom bude po novom Úrad pre územné plánovanie a výstavbu a jeho osem regionálnych úradov. Úrady nie sú podľa organizácie odborne ani kapacitne pripravené na takúto agendu.

Zákony podľa organizácie nezohľadňujú klimatickú zmenu a vôbec neriešia adaptáciu výstavby na meniace sa klimatické podmienky, akými sú zvyšovanie priemerných teplôt vzduchu, vysušovanie krajiny, či naopak extrémne zrážky.

Znenie pôvodných stavebných zákonov sa v priebehu legislatívneho procesu menilo, ich finálna podoba je však naďalej nedostatočná. Nová stavebná legislatíva je nekvalitne spracovaná, neumožňuje účasť verejnosti podľa medzinárodného dohovoru a európskej smernice, ktoré sú pre Slovensko záväzné. V takomto znení stavebné zákony nesplnia základný cieľ, ktorý úrad podpredsedu vlády sľubuje - a to je rýchlejšie vydávanie stavebných povolení. Proces prijímania zákonov v parlamente budeme naďalej sledovať,“ dodala Kováčechová.

Vláda na svojom stredajšom rokovaní schválila a posunula na prerokovanie parlamentu návrhy stavebnej legislatívy: návrh zákona o výstavbe a návrh zákona o územnom plánovaní. Obidva návrhy zákonov boli schválené s pripomienkami. Podľa podpredsedu vlády SR Štefana Holého (Sme rodina) schválenie znamená míľnik pri ďalšom posudzovaní stavebnej legislatívy. „Táto legislatíva prináša definitívny koniec čiernych stavieb a rýchlejší proces schvaľovania nových stavebných projektov, zámerov pre obyvateľov,“ uviedol Holý. Pokračoval, že zásadnou zmenou je redukcia nadbytočných procesov, odstraňujú sa mnohé duplicity, aby sa k tým istým podkladom nevyjadrovali tí istí ľudia niekoľkokrát. Taktiež sa odstraňuje územné konanie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pekári žiadajú vládu o krízové plány zabezpečenia výroby počas omikronu

Pekári žiadajú vládu o krízové plány zabezpečenia výroby počas omikronu

DNES - 9:59Ekonomické

V súvislosti so štvrtou vlnou pandémie nového koronavírusu hrozí, že spracovatelia potravín nebudú schopní pre náhle výpadky personálu zabezpečiť potraviny na pultoch.

Nových zamestnancov hľadalo vlani 1500 škôl, je to pätinový nárast

Nových zamestnancov hľadalo vlani 1500 škôl, je to pätinový nárast

DNES - 9:11Ekonomické

V školstve narástla potreba nových pracovníkov, zamestnancov hľadalo vlani viac než 1500 škôl, čo je o pätinu viac než rok predtým.

Facebook oznámil spustenie superpočítača

Facebook oznámil spustenie superpočítača

VČERA - 21:53Ekonomické

Meta, materská spoločnosť sociálnej siete Facebook, v pondelok oznámila, že spúšťa jeden z najvýkonnejších superpočítačov na svete, aby zvýšila svoju kapacitu na spracovanie údajov.

Trussová: Británia a EÚ budú pokračovať v rokovaniach o severoírskom protokole

Trussová: Británia a EÚ budú pokračovať v rokovaniach o severoírskom protokole

VČERA - 21:50Ekonomické

Spojené kráľovstvo a Európska únia budú pokračovať v "intenzívnych diskusiách" s cieľom vyriešiť patovú situáciu v súvislosti s podmienkami obchodu v Severnom Írsku po brexite.

Obchodný reťazec sťahuje z trhu nebezpečnú šunku

Obchodný reťazec sťahuje z trhu nebezpečnú šunku

VČERA - 20:00Ekonomické

Obchodný reťazec žiada zákazníkov, aby tento produkt nekonzumovali.