• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 20.5.2022Meniny má Bernard
23°Bratislava

Psychiatri rozhodli: Tieto známe filmy najlepšie stvárňujú správanie psychopata

  • 21:07 16.01.2022
  • Bratislava
Psychiatri rozhodli: Tieto známe filmy najlepšie stvárňujú správanie psychopata

Najlepšie ukážky správania psychopatov môžeme vidieť aj v niektorých filmoch. Psychiatri vybrali tie najlepšie z nich.

Mnoho ľudí považuje psychopatov za hrozbu aj napriek tomu, že tvoria približne len 4,5 percent z celkovej populácie. Môže za to predovšetkým ich stvárnenie vo filmovom priemysle, ktorý z takýchto ľudí čerpá obrovskú inšpiráciu.

To, čo by malo vyzerať ako klasické správanie psychopata, je na obrazovkách často nafúknuté a len sotva zodpovedá skutočnosti. Skupina psychiatrov sa preto rozhodla zhodnotiť niektoré z najznámejších snímok a odhaliť, ktoré z nich poskytujú najlepší pohľad na správanie psychopatov.

Psychopati a psychotici vo filmoch

Odborníci strávili tri roky sledovaním celkom 400 filmov s postavami, ktoré vykazujú črty psychopatického správania. Našli v nich niekoľko skvelých príkladov psychopatie, ktoré by podľa nich bez problémov mohli poslúžiť na „určenie a ilustráciu niekoľkých aspektov forenznej psychiatrie“.

„Niektorí z najznámejších vyšinutých ľudí vo filmoch nie sú psychopati, ale psychotici,“ hovorí tím vedcov v štúdii zverejnenej v roku 2013 na stránkach publikácie Journal of Forensic Sciences.

Dobrý príklad psychotického správania predstavujú napríklad Norman Bates vo filme Psycho (1960) a Travis Bickle v Taxikárovi (1976). „Tieto postavy sú rôznym spôsobom odtrhnuté od reality a trpia dezilúznou idealizáciou,“ píšu psychiatri.

Pokiaľ ide o skutočných psychopatov, jedným z tých, ktorí boli vo filme najlepšie stvárnení, je Anton Chigurh vo filme Táto krajina nie je pre starých (2007). „Anton Chigurh je dobre spracovaný prototyp idiopatického/primárneho psychopata,“ myslia si psychiatri.

Odborníci podotýkajú, že pri hodnotení psychopata sú kľúčové informácie o jeho detstve, ktoré v prípade filmového Chigurha nemáme, ale snímka poskytuje dostatok detailov o jeho správaní na to, aby sa dal s vysokou pravdepodobnosťou klasifikovať ako psychopat.

Chigurh nie je schopný cítiť lásku, hanbu alebo zodpovednosť za vykonané skutky. Nikdy sa nepoučí z predošlých činov, neprežíva hlboké pocity, k problémom pristupuje chladnokrvne, rozhodne a neempaticky. „Zdá sa, že je celkom ľahostajný a odolný voči akejkoľvek forme emócií alebo ľudskosti,“ uvádza sa v štúdii.

K ďalším dobrým príkladom psychopatie vo filme patrí Henry z filmu Henry: Portrét masového vraha (1986). Film je inšpirovaný skutočným sériovým vrahom Henrym Lee Lucasom.

„Hlavným motívom tohto filmu je chaos a nestabilita v živote psychopata, neschopnosť Henryho vcítiť sa, silná absencia empatie, emocionálne ochudobnenie a dobre ilustrovaná neschopnosť plánovať do budúcnosti,“ píšu psychiatri.

Niektorí zo známych filmových psychopatov by podľa psychiatrov v realite sotva spĺňali podmienky na takúto diagnózu. Jedným z nich je aj Hannibal Lecter z Mlčania jahniat (1991), ktorý disponuje mnohými vlastnosťami, s ktorými sa bežne u psychopatov nestretávame.

Napriek tomu, že psychiatri si pozreli množstvo filmom s nedokonalým zobrazením psychopatov, stále veria, že aj takéto snímky môžu byť prínosné pre spoločnosť. „Tieto postavy, ktoré odzrkadľujú niektoré typy v našej spoločnosti, sú veľmi dôležité pre filmy a umenie vo všeobecnosti, ale najmä pre budúce generácie forenzných psychológov a psychiatrov, ktorým poslúžia ako vzdelávací materiál.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, wiley.com, iflscience.com, frontiersin.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Video: Ako si správne naniesť suchý šampón? Túto chybu pri tom viac neopakujte!

Video: Ako si správne naniesť suchý šampón? Túto chybu pri tom viac neopakujte!

DNES - 8:04Zaujímavosti

Suchý šampón je skvelý pomocník počas dní, keď sa vám nechce umývať vlasy. Viete si ho ale naniesť správne?

Putinova dcéra randí so Zelenským

Putinova dcéra randí so Zelenským

VČERA - 21:59Zaujímavosti

Dcéra ruského prezidenta Vladimira Putina Katerina Tichonovová má vzťah s menovcom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Video: Rusko nasadilo na Ukrajine „Terminátorov“

Video: Rusko nasadilo na Ukrajine „Terminátorov“

22:08 18.05.2022Zaujímavosti

Podľa proruských telegramových kanálov ide o ruskú zázračnú zbraň.

Emília Vášáryová sa na javisko postaví aj v deň svojho jubilea

Emília Vášáryová sa na javisko postaví aj v deň svojho jubilea

12:04 18.05.2022Zaujímavosti

Herečka storočia Emília Vášáryová sa na javisko Slovenského národného divadla postaví aj v deň svojho životného jubilea.

Na tieto poháre saponát rozhodne nenanášajte! Toto tým riskujete

Na tieto poháre saponát rozhodne nenanášajte! Toto tým riskujete

7:15 18.05.2022Zaujímavosti

Čistenie niektorých druhov pohárov pomocou saponátu môže viac uškodiť ako pomôcť.