• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 25.1.2022Meniny má Gejza
Bratislava

ZMOS: Podpora vidieka je hlavne o území a komunitách, MPRV na to zabúda

  • 10:01 13.01.2022
  • Bratislava
ZMOS: Podpora vidieka je hlavne o území a komunitách, MPRV na to zabúda

Podpora vidieka je hlavne o území a komunitách, Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) na to zabúda. Uviedol to Michal Kaliňák, ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Združenie podľa neho uplatnilo viacero zásadných pripomienok k návrhu budúcej Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP) EÚ. V pondelok (10. 1.) na tripartite upozornilo na viaceré problémy a následne žiadalo ich vyriešenie v medzirezortnom pripomienkovom konaní.

Predložený strategický materiál podľa Kaliňáka predstavuje rámec pre definovanie vidieckych oblastí. ZMOS preto požaduje zdôraznenie tejto skutočnosti v predloženom dokumente.

Slovensko je typická vidiecka krajina, ktorá nemá konkrétnu definíciu vidieckych oblastí, preto považujeme za dôležité opomenúť túto skutočnosť v predloženom materiáli, ktorý v rámci navrhovaných opatrení, intervencií a alokácií má venovať primeranú vážnosť tejto skutočnosti,“ podčiarkol Kaliňák. „Z toho dôvodu predložený návrh materiálu považujeme za nedostatočný z pohľadu miestnej samosprávy na rozvoj vidieka a vidieckych obcí (intervencie LEADER, ktorá v predloženom návrhu pokryje 41% vidieckej populácie z celkovej v SR 87,7%), čo je aj výsledkom skutočnosti - neexistencie vymedzenia rozvoja vidieka v legislatívnom, politickom a inštitucionálnom rámci a medzisektorovom ponímaní.“

ZMOS podľa neho zároveň požaduje zvýšenie alokácie pre miestne akčné skupiny na úroveň alokácie súčasného programového obdobia. Navrhovaná alokácia pre intervenciu, Spolupráca – LEADER, nezabezpečí kontinuálny, komplexný a udržateľných rozvoj vidieckeho územia prostredníctvom etablovaných štruktúr verejno-súkromných aktérov a partnerov v území – miestnych akčných skupín (MAS).

Pokrytím iba časti územia Slovenka MAS podľa predloženého návrhu (41 % obyvateľov = 65 MAS), malé obce v súčasných MAS, ktorým nebude schválená stratégia, podľa neho stratia možnosť projektových podpôr na rozvoj vidieka z CAP. K tomu je potrebné rátať aj so skutočnosťou, že malé obce sa už samostatne nebudú môcť uchádzať o zdroje z CAP ako boli zvyknuté doposiaľ, prístup k zdrojom budú mať len ako členovia MAS.

Upozornil, že je potrebné zobrať do úvahy navrhovanú skutočnosť, že MAS nebudú podporované v Programe Slovensko 2021-2027 tak, ako tomu bolo doteraz v rámci IROP – CLLD. Návrh financovania MAS je založený na mimofondovom prístupe, z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka.

Zdôrazňujeme, že malé obce nebudú mať technickú a odbornú kapacitu vstupovať do partnerstiev, teda integrovaných projektov, alebo sa uchádzať priamo o eurofondové zdroje z Programu Slovensko, kde budú vystavené konkurencii s väčšími samosprávami,“ poznamenal Kaliňák.

ZMOS podľa neho požaduje nastavenie takých kritérií pre vytvorenie MAS a taký počet MAS v území, ktoré budú rešpektovať prístup „zdola nahor“ a nebude diskriminovať územie a tie obce, ktoré prejavia záujem o vytvorenie stratégie MAS.

Združenie podľa neho upozorňuje aj na problémy tzv. rezortizmu, ktoré sa vo výraznej miere podpisujú pod spracovanie dôležitých dokumentov. V predloženom návrhu je podľa Kaliňáka nedostatočne rozpracované vymedzenie, koordinácia a komplementarita z pohľadu aktivít a financovania medzi programami a riadiacimi štruktúrami. „Pre efektívnu implementáciu eurofodov považujeme za dôležité nastavenie vzťahov medzi týmito štruktúrami a aktivitami práve špecifikáciou v tomto návrhu.“

ZMOS podľa Kaliňáka pripomína, že na tak dôležitý dokument, ktorý má aj s prílohami a SWOT analýzou 1200 strán, bolo päť pracovných dní na formulovanie pripomienok skutočne neadekvátne a neprimerané vážnosti dokumentu ani serióznej diskusii, bez ktorej nie je možné prijímať kvalitné rozhodnutia.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pekári žiadajú vládu o krízové plány zabezpečenia výroby počas omikronu

Pekári žiadajú vládu o krízové plány zabezpečenia výroby počas omikronu

DNES - 9:59Ekonomické

V súvislosti so štvrtou vlnou pandémie nového koronavírusu hrozí, že spracovatelia potravín nebudú schopní pre náhle výpadky personálu zabezpečiť potraviny na pultoch.

Nových zamestnancov hľadalo vlani 1500 škôl, je to pätinový nárast

Nových zamestnancov hľadalo vlani 1500 škôl, je to pätinový nárast

DNES - 9:11Ekonomické

V školstve narástla potreba nových pracovníkov, zamestnancov hľadalo vlani viac než 1500 škôl, čo je o pätinu viac než rok predtým.

Facebook oznámil spustenie superpočítača

Facebook oznámil spustenie superpočítača

VČERA - 21:53Ekonomické

Meta, materská spoločnosť sociálnej siete Facebook, v pondelok oznámila, že spúšťa jeden z najvýkonnejších superpočítačov na svete, aby zvýšila svoju kapacitu na spracovanie údajov.

Trussová: Británia a EÚ budú pokračovať v rokovaniach o severoírskom protokole

Trussová: Británia a EÚ budú pokračovať v rokovaniach o severoírskom protokole

VČERA - 21:50Ekonomické

Spojené kráľovstvo a Európska únia budú pokračovať v "intenzívnych diskusiách" s cieľom vyriešiť patovú situáciu v súvislosti s podmienkami obchodu v Severnom Írsku po brexite.

Obchodný reťazec sťahuje z trhu nebezpečnú šunku

Obchodný reťazec sťahuje z trhu nebezpečnú šunku

VČERA - 20:00Ekonomické

Obchodný reťazec žiada zákazníkov, aby tento produkt nekonzumovali.