• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 25.1.2022Meniny má Gejza
Bratislava

Tieto zdravé nápoje môžu byť v skutočnosti nebezpečné pre ženy a dievčatá

  • 18:19 14.01.2022
  • Reading
Tieto zdravé nápoje môžu byť v skutočnosti nebezpečné pre ženy a dievčatá

Obľúbené náhrady mlieka môžu mať nežiadúce zdravotné následky u dospievajúcich dievčat a žien.

Výživový odborník upozorňuje, že niektoré „zdravé“ nápoje môžu byť v skutočnosti nebezpečné, najmä pre ženy a dospievajúce dievčatá. Profesor Ian Givens varuje pred populárnymi alternatívami mlieka, ako je ovsené, mandľové a sójové mlieko. Tieto náhrady mlieka sú základom vegánskej stravy a vo všeobecnosti majú nižší obsah kalórií ako štandardné mlieko. Oproti kravskému mlieku mu však chýbajú určité živiny

Profesor Given sa obáva, že mladé ženy ohrozujú príjem základných živín tým, že vynechávajú mliečne výrobky. Čoraz narastajúci trend obmedzovania červeného mäsa v strave podľa neho zhoršuje hladiny živín v tele. Givens, riaditeľ Inštitútu pre výživu a zdravie na Univerzite v Readingu, uviedol:

„Obávame sa, že sa vyskytlo niekoľko veľmi špecifických prípadov, keď malé deti prešli na tieto produkty a vyvinul sa u nich určitý druh nedostatku bielkovín, ktorý by ste v západných spoločnostiach neočakávali.“

Podľa údajov už polovica žien vo veku 11 až 18 rokov nedostáva odporúčanú hladinu železa v porovnaní s 11 percentami mužov v rovnakom veku. "V skutočnosti sa to stalo za posledných 20 až 30 rokov a to je znepokojujúce," povedal Givens na tlačovej konferencii.

Asi 27 percent žien vo veku od 19 do 64 rokov nemá dostatok železa, pričom u mužov sú to len dve percentá. Železo možno nájsť v potravinách rastlinného pôvodu, ako sú orechy, fazuľa a sušené ovocie, ale najbohatším zdrojom je mäso.

Železo pomáha krvi transportovať kyslík po tele a jeho nedostatok môže viesť k únave a strate koncentrácie, čo sú príznaky anémie. Mnoho dospievajúcich konzumuje príliš málo jódu, vápnika a zinku. "Je to z veľkej časti dôsledkom zníženej spotreby mlieka," povedal Givens.

Zároveň pripomenul, že mlieko je jedným z najbohatších zdrojov jódu, ktorý sa nachádza aj v morských rybách a mäkkýšoch. Všetky tri potraviny sú pri prísnej vegánskej strave zakázané.

Nedostatok jódu však ohrozuje najmä mladé ženy, ktoré sa blížia k plodnému veku, pretože je nevyhnutný pre zdravie plodu. Givens uviedol, že vápnik – rovnako ako horčík, ktorý tiež chýba v ženskej strave – sú dôležité minerály pre vývoj kostí.

Mladé ženy, ktoré v dospievaní trpeli deficitom, môžu čeliť ešte väčším problémom po menopauze, keď sa zdravie kostí zhoršuje vplyvom hormónov. Givens povedal: „Dospievanie je absolútne rozhodujúce pre vývoj kostí. Ak nie je správny, má to veľký význam z hľadiska zdravia kostí u starších ľudí, čím sa zvyšuje riziko zlomenín, ktoré môžu znížiť kvalitu života."

Pri vegánskej strave je preto nutné sledovať hladiny vitamínov a minerálov, aby ste neprišli o vápnik, železo a vitamín B12. Niektoré druhy rastlinného mlieka sú obohatené o jód a ďalšie živiny, ale podľa Givensa budú musieť výrobcovia ešte zapracovať na rastlinných mliekach, aby sa vyrovnali kravskému.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, thetimes.co.uk, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Falšované lieky predstavujú riziko pre zdravie a život pacienta. Ako ich spoznať?

Falšované lieky predstavujú riziko pre zdravie a život pacienta. Ako ich spoznať?

VČERA - 9:03Zdravie

Štátny ústav pre kontrolu liečiv pripomína, že lieky si treba kupovať len prostredníctvom legálneho reťazca.

Otužovanie nie je vhodné pre každého, pri tejto chorobe sa mu vyhnite

Otužovanie nie je vhodné pre každého, pri tejto chorobe sa mu vyhnite

VČERA - 8:56Zdravie

Napriek výhodám nie je otužovanie vhodné pre každého, tvrdí primár.

5 rýchlych spôsobov, ako uvoľniť zastavené vetry a zmierniť nadúvanie

5 rýchlych spôsobov, ako uvoľniť zastavené vetry a zmierniť nadúvanie

20:39 23.01.2022Zdravie

Zastavené vetry môžu byť nielen nepríjemný, ale aj bolestivý stav. Tu je niekoľko spôsobov, ako sa ho rýchlo zbaviť.

Hnedá čiara na bruchu: Zďaleka nevzniká len pri tehotenstve, toto sú ďalšie príčiny

Hnedá čiara na bruchu: Zďaleka nevzniká len pri tehotenstve, toto sú ďalšie príčiny

20:09 23.01.2022Zdravie

Počas tehotenstva sa na bruchu ženy často utvorí hnedá vertikálna čiara siahajúca od pupku až k ohanbiu. Požehnaný stav však nie je jedinou podmienkou, za akej vzniká.

Táto protizápalová potravina znižuje riziko rakoviny o 23 percent

Táto protizápalová potravina znižuje riziko rakoviny o 23 percent

19:34 23.01.2022Zdravie

Vďaka tejto potravine sa môžete dožiť vyššieho veku.