• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 18.1.2022Meniny má Bohdana
Bratislava

ĽSNS odsudzuje schválenie obrannej dohody s USA, chystá viaceré aktivity

  • 13:12 12.01.2022
  • Bratislava
ĽSNS odsudzuje schválenie obrannej dohody s USA, chystá viaceré aktivity

Opozičná ĽSNS odsudzuje hlasovanie, ktorým v stredu vláda SR schválila obrannú dohodu s USA. Strana to konštatuje vo svojom stanovisku, ktoré TASR poskytol jej podpredseda Martin Beluský.

Je veľmi smutné, keď samotná vláda, ktorá má zo všetkých síl chrániť a zveľaďovať záujmy SR a jej obyvateľov, namiesto toho presadzuje záujmy cudzích mocností,“ podotýka strana. Pripravuje viaceré politické i občianske aktivity, ktorými chce verejnosť informovať o neprijateľnosti takejto zmluvy.

Rozhodnutie vlády kritizuje aj líder mimoparlamentného hnutia Republika a europoslanec Milan Uhrík. „Za 100 miliónov dolárov doslova predali dve kľúčové slovenské vojenské letiská americkej armáde,“ uviedol v stanovisku, ktoré zaslal pre TASR. Tvrdí, že vláda hrubo a arogantne odignorovala všetky pripomienky verejnosti aj výhrady generálneho prokurátora. Kritizuje tiež alibistický postoj prezidentky SR Zuzany Čaputovej. „Inokedy mudruje do každej maličkosti, ale keď ide o americké základne, tak podozrivo mlčí,“ doplnil.

Ocenil, že sa voči zmluve stavajú aj niektorí slovenskí zamestnávatelia a vyzval aj ostatné združenia a organizácie, aby našli odvahu a vyjadrili jasný odpor. Apeloval tiež na zvyšok opozície a poslancov v parlamente. „O osude Slovenska v tak závažnej otázke musia rozhodnúť občania v referende, nie dočasní vládni politici, ktorí už dávno stratili dôveru občanov a po voľbách zrejme aj tak zutekajú do zahraničia,“ reagoval s tým, že ak má byť referendum účinné, nesmie byť agendou len jednej politickej strany.

Vláda SR v stredu odsúhlasila uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA (DCA). Po podpise dokumentu ho musí ešte odobriť Národná rada SR. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou. Pred rokovaním vlády dohodu schválila aj Bezpečnostná rada SR. Zmluva by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Platiť by mala desať rokov. Potom zostáva platná, alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou.

Dohoda s USA má posilniť vzájomnú spoluprácu SR a USA. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) i šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok (nominant SaS) deklarovali, že plne rešpektuje suverenitu SR. Odmietajú, že by vytvárala predpoklad stálej prítomnosti USA na území SR.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Hlas a SNS kritizujú zmeny v preskripcii liekov, Krajčí hovorí o dezinformáciách

Hlas a SNS kritizujú zmeny v preskripcii liekov, Krajčí hovorí o dezinformáciách

VČERA - 20:54Domáce

Mimoparlamentné strany Hlas-SD aj SNS kritizujú zmeny v predpisovaní liekov, ktoré pozmeňujúcim návrhom presadili poslanci vládneho OĽANO.

Akvaparky, fitnescentrá či wellness môžu fungovať v režime OP plus

Akvaparky, fitnescentrá či wellness môžu fungovať v režime OP plus

VČERA - 19:59Domáce

Od stredy 19. januára sa môžu otvoriť prevádzky kúpalísk, wellness a akvaparkov.

Pre tieto prevádzky a podujatia bude platiť režim OP+

Pre tieto prevádzky a podujatia bude platiť režim OP+

VČERA - 19:04Domáce

Nový režim OP+, ktorý bude platiť od stredy 19. januára, bude podmienkou vstupu do vybraných prevádzok a bude platiť aj pre vysokorizikové podujatia.

Autoškoly sa sprístupnia aj pre testovaných

Autoškoly sa sprístupnia aj pre testovaných

VČERA - 18:57Domáce

Autoškoly sa zaradia k prevádzkam fungujúcim v režime OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní ochorenia COVID-19).

Lehota po prekonaní COVID-19 sa zatiaľ skracovať nebude

Lehota po prekonaní COVID-19 sa zatiaľ skracovať nebude

VČERA - 18:39Domáce

Prekonanie ochorenia je potrebné preukázať na základe pozitívneho výsledku RT-PCR testu.