• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.1.2022Meniny má Nataša
Bratislava

Narodeniny dnes oslavuje Jana Kirschner, Havla zvolili za prezidenta Československa

  • 6:07 29.12.2021
  • Bratislava
Narodeniny dnes oslavuje Jana Kirschner, Havla zvolili za prezidenta Československa

V stredu si pripomíname jubileum slovenskej speváčky Jany Kirschner aj spisovateľa a prekladateľa Michala Hvoreckého.

K výrazným predstaviteľom generácie slovenských literátov, ktorí začali aktívne tvoriť na prelome tisícročí, patrí publicista, spisovateľ a prekladateľ MICHAL HVORECKÝ. Jeho tvorba zahŕňa prvky science fiction, na konte má gotický horor, cestopis aj fejtóny. V stredu 29. decembra oslávi popredný slovenský autor 45 rokov.

Nezmeniteľný hlas JANY KIRSCHNER je známy z hitov ako Líška, Žienka domáca, V cudzom meste, Modrá či Pokoj v duši. Dnes má táto známa slovenská hudobníčka a rodáčka z Martina 43 rokov.

Jeho dcérou je známa herečka Angelina Jolie, po svojom otcovi má slovenské korene. Za herecké výkony si vyslúžil štyri nominácie na Oscara a jednu z nich premenil na víťazstvo. Zlatú sošku získal za úlohu vojnového veterána vo filme Návrat domov. JON VOIGHT známy aj zo snímok ako Polnočný kovboj alebo Vyslobodenie sa dožíva 83 rokov.

Rýchlostný kanoista ERIK VLČEK je držiteľom dvoch strieborných a dvoch bronzových medailí z olympijských hier. Účasťou v Tokiu sa stal prvým slovenským športovcom, ktorý si na konto pripísal šiesty olympijský štart. Slovenský reprezentant má dnes 40 rokov a rozhodne sa ešte do športového dôchodku nechystá.

V Nových Zámkoch sa pred 95 rokmi narodil divadelný a filmový herec JÚLIUS VAŠEK. Pred kamerou zosobnil veľké množstvo postáv. Do pamäti divákov sa vryl svojimi výkonmi napríklad vo filmoch Kapitán Dabač, Medená veža, Orlie pierko, Pacho, hybský zbojník alebo Sladké starosti. Zomrel po dlhej a ťažkej chorobe 1. mája 2009.

Pred 49 rokmi prišiel na svet americký herec JUDE LAW. Objavil sa napríklad v seriáli Prípady Sherlocka Holmesa či vo filme Návrat do Cold Mountain.

Tristo rokov ubehlo od chvíle, kedy sa narodila milenka Ľudovíta XV. známa ako MADAME DE POMPADOUR, ktorá mala na dianie na kráľovskom dvore vo Francúzsku značný vplyv.

Dnešný dátum sa viaže k udalosti z roku 1987. Vtedy sa totiž vrátil na Zem sovietsky kozmonaut Jurij Romanenko, ktorý sa nachádzal vo vesmíre až 326 dní.

Pred 32 rokmi zvolilo Federálne zhromaždenie Václava Havla za československého prezidenta. Od nástupu komunistov k moci vo februári roku 1948, malo Československo prvý raz po takmer 42 rokoch nekomunistického prezidenta.

Meniny oslavujú Milady. Toto meno má český pôvod a v preklade znamená „mladá, milá“. Miladky bývajú zvyčajne veľmi pôvabné a elegantné ženy. Sú pomerne uzavreté, opatrné, trochu plaché.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Uznávaný herec a komik Jim Carrey slávi okrúhlych 60 rokov

Uznávaný herec a komik Jim Carrey slávi okrúhlych 60 rokov

DNES - 6:13Kultúra

Známy hollywoodsky herec Jim Carrey sa dnes dožíva 60 rokov.

Pred 100 rokmi sa narodil legendárny herec Július Pántik

Pred 100 rokmi sa narodil legendárny herec Július Pántik

7:04 15.01.2022Kultúra

V sobotu 15. januára uplynie 100 rokov od narodenia divadelného, filmového herca a vysokoškolského pedagóga, národného umelca Júliusa Pántika.

Festival Berlinale budú sprevádzať prísne epidemické opatrenia

Festival Berlinale budú sprevádzať prísne epidemické opatrenia

6:04 13.01.2022Kultúra

Prestížnu prehliadku svetového filmu budú sprevádzať prísne protiepidemické opatrenia, oznámili v stredu organizátori festivalu.

Vo veku 82 rokov zomrel režisér americkej novej vlny Peter Bogdanovich

Vo veku 82 rokov zomrel režisér americkej novej vlny Peter Bogdanovich

7:16 07.01.2022Kultúra

Vo veku 82 rokov zomrel oceňovaný americký filmový režisér, kritik a herec Peter Bogdanovich.

Dnes oslavuje narodeniny Zoro Laurinc, Elena Podzámska, Ján Kuric aj Nicolas Cage

Dnes oslavuje narodeniny Zoro Laurinc, Elena Podzámska, Ján Kuric aj Nicolas Cage

6:44 07.01.2022Kultúra

Jedným z popredných slovenských architektov tvoriacich v duchu funkcionalizmu bol MICHAL MAXIMILIÁN SCHEER, ktorý sa narodil pred 120 rokmi.