• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.1.2022Meniny má Nataša
Bratislava

Zaočkovaní ľudia, ktorí dostali COVID-19, môžu mať “superimunitu”

  • 19:32 25.12.2021
  • Eugene
Zaočkovaní ľudia, ktorí dostali COVID-19, môžu mať “superimunitu”

Ľudia, ktorí sa nakazili novým koronavírusom aj napriek dvom dávkam vakcíny proti COVID-19, môžu mať istú výhodu.

Ľudia, ktorí sa dali zaočkovať proti COVID-19, majú v prvom rade omnoho nižšie riziko ťažkého priebehu ochorenia, no ochrana proti nákaze nie je 100-percentná. Ľudia, ktorí sa napriek dvom dávkam vakcíny nakazili, však môžu mať výraznú výhodu.

Malá štúdia publikovaná v Journal of the American Medical Association porovnávala 26 zaočkovaných ľudí na Oregonskej univerzite v USA, ktorí sa nakazili koronavírusom, s ľuďmi, ktorí boli zaočkovaní, ale nikdy neboli pozitívne testovaní. Skupina, ktorá sa po očkovaní infikovala, zaznamenala obrovský nárast protilátok až o 2 000 %.

Autor štúdie Fikadu Tafesse, profesor molekulárnej mikrobiológie a imunológie, povedal: „Nárasty boli značné, až 1 000 % a niekedy až 2 000 %, takže imunita je skutočne vysoká. Je to takmer „superimunita“.

Doktorka Monica Gandhi z Kalifornskej univerzity v San Franciscu o štúdii povedala: „Je to jedna z prvých, ktorá ukazuje, že infekcia po očkovaní vytvára silnejšiu imunitu ako predchádzajúca infekcia alebo samotné očkovanie.“

Nie je jasné, či všetci očkovaní v štúdii boli nakazený variantom Omikron, alebo iným variantom koronavírusu. Ďalšia štúdia Kolumbijskej univerzity zistila, že variant Omikron dokáže obísť vakcíny od spoločností Pfizer, Moderna, Johnson & Johnson a AstraZeneca.

Ako sa ukázalo, ľudia po tretej dávke vakcíny mali 6,5-krát menej protilátok na Omikron ako na pôvodný vírus. Vedci z Kolumbijskej univerzity preto varujú, že Omikron „môže stále predstavovať riziko“ pre ľudí, ktorí dostanú tretiu dávku – aj keď je to samozrejme lepšie ako dve dávky.

Imunita po vakcíne a prekonaní môže značiť koniec pandémie

Výskum Oregonskej univerzity tak ukazuje, že ak dostanete tri dávky vakcíny a nakazíte sa variantom Omikron, môžete mať výhodu, pokiaľ ide o imunitu, za predpokladu, že vaše príznaky neboli príliš závažné.

Spoluautor štúdie Marcel Curlin si myslí, že to môže značiť proces ukončenia pandémie.

„Neznamená to, že sme na konci pandémie, ale poukazuje to na to, ako pravdepodobne skončíme: akonáhle budete očkovaní a potom vystavení vírusu, pravdepodobne sa budete mať celkom dobre a budete chránení pred budúcimi variantmi. Naša štúdia naznačuje, že dlhodobým výsledkom bude znižovanie závažnosti celosvetovej epidémie."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, medpagetoday.com, jamanetwork.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prelomový objav: Vedci odhalili príčinu sklerózy multiplex

Prelomový objav: Vedci odhalili príčinu sklerózy multiplex

DNES - 10:57Veda

Harvardskí vedci odhalili hlavnú príčinu sklerózy multiplex na svete.

Ďalekohľad Jamesa Webba úspešne vysunul poslednú časť hlavného zrkadla

Ďalekohľad Jamesa Webba úspešne vysunul poslednú časť hlavného zrkadla

18:06 08.01.2022Veda

Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba (JWST) úspešne vysunul v sobotu poslednú časť svojho veľkého pozláteného zrkadla. Informovala o tom agentúra AFP.

Ochorenie ALS je podľa vedcov spôsobované nedostatkom istého enzýmu

Ochorenie ALS je podľa vedcov spôsobované nedostatkom istého enzýmu

16:28 05.01.2022Veda

Nedostatok enzýmu cyklofilín A v ľudskom tele môže byť príčinou neurodegeneratívneho ochorenia amyotrofická laterálna skleróza. Vyplýva to z výsledkov štúdie talianskych vedcov.

Tieto technické zariadenia ročne zabijú milióny ľudí. Stačí ich pritom obmedziť

Tieto technické zariadenia ročne zabijú milióny ľudí. Stačí ich pritom obmedziť

11:07 09.12.2021Veda

Stačí zmeniť len málo na to, aby sme ročne zachránili milióny ľudských životov po celom svete.