• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.1.2022Meniny má Nataša
Bratislava

Český herec a majster dabingu Stanislav Fišer sa dožíva 90 rokov

  • 6:41 14.12.2021
  • Bratislava
Český herec a majster dabingu Stanislav Fišer sa dožíva 90 rokov

Svojský herec a dabingový majster Stanislav Fišer sa v utorok 14. decembra dožíva 90 rokov.

Stanislav Fišer bol obľúbeným českým filmovým a divadelným hercom, no preslávil ho predovšetkým dabing. Jeho hlasom hovoril nebojácny Vinnetou, ale tiež notoricky známi hrdinovia komédií – roztržitý inšpektor Clouseau a smoliarsky účtovník Fantozzi.

Hoci Fišer v roku 2004 po komplikovanej operácii prišiel o hlas, a teda aj o svoj pracovný nástroj, vrátil sa znovu na divadelné javisko, aj do filmu.

Stanislav Fišer sa narodil 14. decembra 1931 v obci Hořice v Podkrkonoší. Bol nemanželským dieťaťom herečky, ktorá cestovala s kočovnou divadelnou spoločnosťou, a tak bol prakticky od narodenia v kontakte s divadlom. Základnú školu vychodil v Poděbradoch a už ako chlapec začal hrať ochotnícke divadlo.

Hneď po 2. svetovej vojne sa stal profesionálnym hercom. Ako elév nastúpil do Pražského divadla pre mládež Míly Melanovej. Po jeho zrušení vystriedal Divadlo na Vinohradech, Divadlo Jiřího Wolkera a divadlo E. F. Buriana D34. V roku 1959 ho angažoval Jan Werich na svoju scénu ABC. Spolu s Werichom potom Fišer v roku 1962 prešiel do Městských divadel pražských. Na tejto scéne pôsobil až do odchodu do penzie v roku 1993.

Rovnako skoro ako v divadle, začal hrať aj vo filme. Jeho debutom bola psychologická dráma Až se vrátíš režiséra Václava Kršku z roku 1947. Vzhľadom na mladý vek dostával spočiatku chlapčenské a mládenecké roly - ako napríklad syn hlavného hrdinu v komédii Rodinné trampoty oficiála Tříšku, ktorú v roku 1949 nakrútil Josef Mach. Postupne sa však prepracoval aj k vážnejším a zásadnejším postavám – spomenúť možno film Ztracenci nakrútený v roku 1956 podľa predlohy Aloisa Jiráska. V snímke režiséra Miloša Makovca hral Fišer po boku slovenského kolegu Gustáva Valacha.

Často stvárňoval figúrky z podsvetia, ako napríklad v snímke Jiřího Sequensa Smrt černého krále (1971). Film nadväzoval na populárny seriál Hříšní lidé města pražského – a Fišer si zahral aj v ňom. Rovnako sa objavil v seriáloch 30 případů majora Zemana, Pan Tau, Zlá krev a v mnohých ďalších.

Zatiaľ čo vo filme dostával Fišer väčšinou vedľajšie postavy, na poli filmového dabingu dostal oveľa širší priestor. Vďaka svojmu melodickému hlasu a zrelému hereckému prejavu patril do desiatky najvyhľadávanejších dabingových hercov. Jeho hlasom hovoril Pierre Brice v úlohe indiánskeho náčelníka Vinnetoua. Rovnako prepožičal hlas slávnemu britskému hercovi Petrovi Sellersovi v úlohe roztržitého inšpektora Clouseaua v bláznivých komédiách o Ružovom panterovi. A napokon Fišer rozosmieval divákov ako účtovník Hugo Fantozzi v nezabudnuteľnom podaní talianskeho herca Paola Villaggia.

Za celoživotné majstrovstvo získal cenu Františka Filipovského. Pri operácii hrtanu v roku 2004 prišiel o hlasivky a hoci sa stiahol do ústrania, po čase sa vrátil na divadelné dosky aj do filmu. Stvárnil napríklad postavu nemého pána Langa v seriáli Velmi křehké vztahy. V roku 2016 sa objavil v snímke Červený kapitán režiséra Michala Kollára. Začal sa venovať aj výtvarnému umeniu. Jeho profil obsahuje spomienková kniha Davida Laňku Nekončící potlesk aneb Galerie nezapomenutelných.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Uznávaný herec a komik Jim Carrey slávi okrúhlych 60 rokov

Uznávaný herec a komik Jim Carrey slávi okrúhlych 60 rokov

DNES - 6:13Kultúra

Známy hollywoodsky herec Jim Carrey sa dnes dožíva 60 rokov.

Pred 100 rokmi sa narodil legendárny herec Július Pántik

Pred 100 rokmi sa narodil legendárny herec Július Pántik

7:04 15.01.2022Kultúra

V sobotu 15. januára uplynie 100 rokov od narodenia divadelného, filmového herca a vysokoškolského pedagóga, národného umelca Júliusa Pántika.

Festival Berlinale budú sprevádzať prísne epidemické opatrenia

Festival Berlinale budú sprevádzať prísne epidemické opatrenia

6:04 13.01.2022Kultúra

Prestížnu prehliadku svetového filmu budú sprevádzať prísne protiepidemické opatrenia, oznámili v stredu organizátori festivalu.

Vo veku 82 rokov zomrel režisér americkej novej vlny Peter Bogdanovich

Vo veku 82 rokov zomrel režisér americkej novej vlny Peter Bogdanovich

7:16 07.01.2022Kultúra

Vo veku 82 rokov zomrel oceňovaný americký filmový režisér, kritik a herec Peter Bogdanovich.

Dnes oslavuje narodeniny Zoro Laurinc, Elena Podzámska, Ján Kuric aj Nicolas Cage

Dnes oslavuje narodeniny Zoro Laurinc, Elena Podzámska, Ján Kuric aj Nicolas Cage

6:44 07.01.2022Kultúra

Jedným z popredných slovenských architektov tvoriacich v duchu funkcionalizmu bol MICHAL MAXIMILIÁN SCHEER, ktorý sa narodil pred 120 rokmi.