• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 17.5.2022Meniny má Gizela
19°Bratislava

Dzurinda: Na presadzovanie demokratických reforiem treba víziu

  • 13:56 09.12.2021
  • Washington/Brusel
Dzurinda: Na presadzovanie demokratických reforiem treba víziu

V predvečer štvrtkového virtuálneho Summitu za demokraciu (S4D) pod taktovkou prezidenta USA Joea Bidena zorganizovala americká nezisková organizácia National Endowment for Democracy (NED) diskusné fórum, na ktorom sa predstavilo viacero osobností vrátane tohtoročnej laureátky Nobelovej ceny za mier, filipínskej novinárky Marie Ressaovej.

Jedným z rečníkov bol aj bývalý slovenský premiér Mikuláš Dzurinda, ktorý je v súčasnosti predsedom Centra Wilfrieda Martensa, bruselského think-tanku Európskej ľudovej strany (EPP). Dzurinda vystúpil v paneli, ktorý sa venoval udržateľnosti demokracie v náročných podmienkach. V úvode debaty hovoril o svojich skúsenostiach v úlohe predsedu vlády.

Naším cieľom zmien bolo nastaviť pravidlá hry pre ďalší rozvoj demokracie. Išlo o modernizáciu ekonomiky a spoločnosti a integráciu (Slovenska) do medzinárodných organizácií, ako Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), Severoatlantická aliancia (NATO) a Európska únia (EÚ). Úlohou mojej vlády bolo hrať hru podľa demokratických pravidiel s cieľom zabezpečiť populácii lepší život. V praxi to znamenalo nevyhnutnosť presadzovať mnohé reformy,“ povedal Dzurinda.

Počas svojho vystúpenia na virtuálnom paneli zdôraznil, že ak sa politici snažia presadzovať reformy, potrebujú najskôr víziu.

Potom potrebujete ľudí, ktorí konkrétne reformy pripravia, a potom potrebujete aj skutočné politické vodcovstvo,“ dodal slovenských expremiér.

V ďalšej časti panelu o udržateľnosti demokracie Dzurinda povedal svoj názor na význam politického aktivizmu a mimovládnych organizácií pri formovaní spoločnosti.

Politický aktivizmus a činnosť mimovládok sú vzájomne prepojené s reálnou politikou. Je tam len jeden výrazný rozdiel. Ide o ochotu a schopnosť prevziať zodpovednosť. Aktivisti – podobne ako politici – hovoria k ľuďom. Prinášajú návrhy, ako zmeniť veci a ako presadzovať reformy s cieľom zlepšiť život občanov. Obe skupiny vedia ovplyvniť robenie politických rozhodnutí. Ale na konci dňa sú jedine politici reálne schopní robiť rozhodnutia a prinášať zmeny,“ povedal bývalý premiér.

Dzurinda vystúpil vo virtuálnom paneli po boku bývalého prezidenta Čile Ricarda Lagosa, bývalého prezidenta Východného Timoru Josého Ramosa-Hortu a bývalej ministerky zahraničných vecí Mali Kamissy Camaraovej.

Podujatie pod taktovkou NED sa pre pandémiu koronavírusu uskutočnilo prostredníctvom telemostu.

National Endowment for Democracy je súkromná nezisková nadácia, ktorá sa venuje podpore demokratických inštitúcií po celom svete. Každý rok NED poskytuje viac ako 2000 grantov určených na podporu projektov mimovládnych organizácii vo viac ako 100 krajinách.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pri zrážke vlakov zahynul rušňovodič, 85 ľudí je zranených

Pri zrážke vlakov zahynul rušňovodič, 85 ľudí je zranených

VČERA - 21:19Zahraničné

Pri pondelkovej zrážke nákladného vlaku s osobným vlakom v Katalánsku zahynul rušňovodič a 85 ľudí sa zranilo, dvaja z nich sú vo vážnom stave.

Scholz: Do Kyjeva pôjdem až vtedy, keď budeme riešiť konkrétne veci

Scholz: Do Kyjeva pôjdem až vtedy, keď budeme riešiť konkrétne veci

VČERA - 21:06Zahraničné

Nemecký kancelár Olaf Scholz navštívi Kyjev iba v prípade, že bude potrebné rokovať o konkrétnych veciach.

Nemecko: Treba sa pripraviť na novú vlnu covidu, vyzývajú krajinskí ministri

Nemecko: Treba sa pripraviť na novú vlnu covidu, vyzývajú krajinskí ministri

VČERA - 21:01Zahraničné

Ministri zdravotníctva 16 nemeckých spolkových krajín v pondelok vyzvali spolkovú vládu, aby sa začala pripravovať na novú vlnu pandémie ochorenia COVID-19, ktorá by mohla prísť v chladnejších mesiacoch.

Erdogan: Turecko nebude hlasovať za rozšírenie NATO o Švédsko a Fínsko

Erdogan: Turecko nebude hlasovať za rozšírenie NATO o Švédsko a Fínsko

VČERA - 20:17Zahraničné

Turecká vláda nebude súhlasiť s členstvom Švédska a Fínska v Severoatlantickej aliancii, povedal v pondelok turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Kuleba: Ukrajina nemá inú možnosť, než vyhrať vojnu proti Rusku

Kuleba: Ukrajina nemá inú možnosť, než vyhrať vojnu proti Rusku

VČERA - 19:37Zahraničné

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba vyhlásil, že Ukrajina "nemá inú možnosť než vyhrať" vojnu proti ruským inváznym silám.