• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.1.2022Meniny má Nataša
Bratislava

Herec a režisér Ladislav Smoljak by sa dnes dožil 90 rokov

  • 7:15 09.12.2021
  • Praha/Bratislava
Herec a režisér Ladislav Smoljak by sa dnes dožil 90 rokov

K neduhom staroby patria dve poruchy komplementárne spojené. Je to neschopnosť udržať myšlienku a neschopnosť myšlienku opustiť. Ladislav Smoljak túto tézu predniesol s humorom sebe vlastným v hre Švestka, ktorú uviedlo Divadlo Járy Cimrmana – a ktorá sa venuje téme starnutia. Bol nerozlučným tvorivým partnerom Zdeňka Svěráka, s ktorým legendárne divadlo založili.

Zatiaľ čo Svěrák bol literát a scenárista, Smoljakovou parketou bola réžia. A nielen divadelných predstavení. Ako režisér sa podpísal pod také úspešné komédie, ako Kulový blesk, či Vrchní prchni!

Dnes (vo štvrtok 9. decembra) by sa herec a režisér Ladislav Smoljak dožil 90 rokov.

Ladislav Smoljak sa narodil 9. decembra 1931 v Prahe. Po maturite chcel študovať réžiu na Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení (DAMU) v Prahe, no neuspel na prijímačkách. Napokon v roku 1957 ukončil Vysokú školu pedagogickú s titulom promovaný pedagóg v odbore matematika-fyzika.

Už počas štúdií sa vďaka ochotníckemu divadlu zoznámil s neskoršími kolegami Zdeňkom Svěrákom a Miloňom Čepelkom. Do roku 1958 pôsobil ako asistent na Fakulte technickej a jadrovej fyziky Univerzity Karlovej v Prahe. Nasledujúce roky strávil pred školskými lavicami na strednej a večernej škole v Brandýse nad Labem.

V 60. rokoch 20. storočia pracoval v časopise Kultura a Kulturní svět, ako redaktor pôsobil v časopise Mladý svět a v nakladateľstve Mladá fronta. Práve Smoljak prišiel v roku 1962 s nápadom usporiadať československú anketu Zlatý slávik.

Koncom 60. rokov v rozhlasovom programe z nealkoholickej vinárne U pavouka vytvorili Svěrák, Smoljak a Jiří Šebánek kult fiktívnej osobnosti sčasti zabudnutého a sčasti nepochopeného českého génia Járu Cimrmana. Na základoch tejto mystifikácie vzniklo Divadlo Járy Cimrmana, ktoré uviedlo 4. októbra 1967 svoju prvú hru Akt.

Súbor naštudoval 15 autorských inscenácií a všetky režíroval Ladislav Smoljak. Predstavenia si zachovávali osobitnú štruktúru, keď sa v prvej časti odohrával odborný seminár a v druhej časti nasledovala samotná hra.

Od konca 60. rokov prišli aj prvé herecké príležitosti vo filme a v televízii, najskôr len epizódne. V roku 1968 sa Smoljak so Svěrákom objavili v snímke Zločin v šantánu (r. Jiří Menzel), takisto sa mihli v komédii „Pane, vy jste vdova“ Václava Vorlíčka (1970). Hádajúceho sa manžela stvárnil Smoljak v komédii Jaroslava Papouška Homolka a tobolka (1972).

Vzápätí prišla éra slávnych komédií dvojice Svěrák – Smoljak. Keď vo filmovom štúdiu na Barrandove neschválili cimrmanovský scenár Vražda v salonním couppé, nakrútil Oldřich Lipský v roku 1974 komédiu Jáchyme, hoď ho do stroje! Svěrák a Smoljak si v nej zahrali a boli tiež spoluautormi scenára.

O dva roky neskôr sa dvojica autorsky aj herecky presadila v ďalšej Lipského veselohre „Marečku, podejte mi pero!“ vychádzajúcej zo Smoljakových i Svěrákových pedagogických skúseností. V tom istom roku sa ako majiteľ mlyna Smoljak predstavil v Menzelovom filme Na samotě u lesa.

Komédiu Kulový blesk (1978) už nakrúcal Smoljak aj ako režisér – keďže však nebol „študovaný“, podľa vtedajších predpisov musel na nakrúcanie dohliadať aj skúsený Zdeněk Podskalský. Po snímke plnej absurdného humoru nasledovali v roku 1980 filmy Trhák a predovšetkým komédia Vrchní, prchni!, ktorá je zrejme Smoljakovým najúspešnejším režisérskym počinom.

Nakrútil tiež film Jára Cimrman ležící, spící (1983) a komédiu Rozpuštěný, vypuštěný (1984). V roku 1987 vyvrcholila jeho filmová spolupráca so Zdeňkom Svěrákom pseudodokumentom Nejistá sezóna (1987). Snímka formou fikcie odhaľovala skutočné zákulisie Divadla Járy Cimrmana, ktoré v tom čase už bolo kultúrnym i kultovým fenoménom.

Začiatkom 90. rokov začal Zdeněk Svěrák spolupracovať so svojím synom Janom, v ktorom vyrástol úspešný a schopný režisér. Dvojica Svěrák-Smoljak naďalej pôsobila na scéne „cimrmanovcov“, Smoljak však s touto zmenou zrejme nebol stotožnený. Vytvoril si vlastné Studio Jára, ktoré neskôr vzhľadom na nesúhlas kolegov z divadla premenoval na Studio Láďa Ladislava Smoljaka. Spolupracoval aj s inými divadelnými scénami.

Napriek ťažkej chorobe stál do poslednej chvíle na javisku. Poslednýkrát hral 27. mája 2010 v hre České nebe: Cimrmanův dramatický kšaft.

Ladislav Smoljak zomrel 6. júna 2010 v nemocnici v Kladne. Pochovaný je na pražskom cintoríne v Olšanoch.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Táto chyba pri používaní wifi vás môže vyjsť draho. Takto sa stávate terčom podvodníkov

Táto chyba pri používaní wifi vás môže vyjsť draho. Takto sa stávate terčom podvodníkov

DNES - 7:16Zaujímavosti

Mnohí používatelia internetu nezabezpečujú svoj wifi router dostatočne. Takto odstránite všetky chyby, ktoré môžu viesť ku krádeži.

Psychiatri rozhodli: Tieto známe filmy najlepšie stvárňujú správanie psychopata

Psychiatri rozhodli: Tieto známe filmy najlepšie stvárňujú správanie psychopata

VČERA - 21:07Zaujímavosti

Najlepšie ukážky správania psychopatov môžeme vidieť aj v niektorých filmoch. Psychiatri vybrali tie najlepšie z nich.

Žena sa nakazila dvomi rôznymi variantmi covidu: Z tohto rozdielu som ostala v šoku

Žena sa nakazila dvomi rôznymi variantmi covidu: Z tohto rozdielu som ostala v šoku

VČERA - 19:37Zaujímavosti

Rozdiel medzi variantom delta a omikron nového koronavírusu podľa Austrálčanky nijako nesúvisí s príznakmi, ktoré sa ochoreniu COVID-19 tradične pripisujú.

Video: Ako si urobiť objemný cop v dvoch krokoch

Video: Ako si urobiť objemný cop v dvoch krokoch

VČERA - 11:06Zaujímavosti

Ak si chcete uviazať skutočne objemný konský chvost, stačí poznať túto techniku.

8 spôsobov, akými si denne ničíte matrac

8 spôsobov, akými si denne ničíte matrac

20:09 15.01.2022Zaujímavosti

Správne udržiavaný matrac môže slúžiť svojmu majiteľovi niekoľko rokov. Zistite, čo môžete spraviť preto, aby ste jeho stav udržali v čo najlepšom stave čo najdlhšie.