• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.1.2022Meniny má Nataša
Bratislava

Prezidentka podpísala zvýšenie príspevkov na poskytovanie sociálnej služby

  • 17:57 06.12.2021
  • Bratislava
Prezidentka podpísala zvýšenie príspevkov na poskytovanie sociálnej služby

Finančné príspevky na poskytovanie sociálnej služby sa zvýšia. Vyplýva to z novely zákona o sociálnych službách, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.

Novela má za cieľ vytvoriť právne podmienky na zvýšenie finančnej podpory zo štátneho rozpočtu na spolufinancovanie sociálnej služby a zaviesť valorizáciu tejto podpory.

Napríklad nocľahárne, útulky, domovy na polceste či zariadenia núdzového bývania po novom dostanú aj o 100 eur na miesto viac, než je to v súčasnosti. Týmto zariadeniam sa stanoví výška príspevku na miesto na mesiac na úrovni 250 eur.

Zvýši sa však aj maximálna výška pokuty za naplnenie skutkovej podstaty správneho deliktu spáchaného poskytovateľom sociálnej služby z doterajších 2000 eur na 5000 eur. „Znepokojujúci je nárast počtu prípadov zariadení sociálnych služieb, v ktorých sa poukazuje na nedostatky súvisiace s poskytovaním sociálnej služby, respektíve nedodržiavanie zákona o sociálnych službách a nízku maximálnu zákonom stanovenú výšku pokuty,“ argumentoval rezort.

Novela tiež zmení doterajší spôsob vedenia registra poskytovateľov sociálnych služieb a spresní právnu úpravu vzniku povinnosti obce a vyššieho územného celku (VÚC) poskytovať neverejným poskytovateľom sociálnych služieb finančné príspevky. Legislatíva sa zaoberá aj úpravou podmienok pri poskytovaní vybraných druhov sociálnych služieb.

Legislatívna úprava zároveň prinesie predĺženie prechodného obdobia, počas ktorého sociálny pracovník, ktorý vykonáva sociálnu posudkovú činnosť alebo sociálnu kuratelu, nemusí spĺňať podmienku osobitného kvalifikačného predpokladu na výkon špecializovanej odbornej činnosti. „Cieľom tejto úpravy je v záujme náležitého personálneho zabezpečenia podmieňujúceho dostupnosť a dlhodobú udržateľnosť sociálnych služieb zabrániť odlivu sociálnych pracovníkov vykonávajúcich špecializovanú odbornú činnosť v sociálnych veciach pri poskytovaní sociálnych služieb,“ vysvetlil rezort.

Poslanci Národnej rady (NR) SR prijali aj pozmeňujúci návrh z výborov. Podľa neho sa vytvárajú právne podmienky na finančnú udržateľnosť kontinuity poskytovanej pobytovej sociálnej služby v rozpočtovom roku 2022 v zariadeniach pre seniorov a v zariadeniach opatrovateľskej služby. Návrhom sa napríklad na prechodnú dobu rozpočtový rok 2022 umožňuje obci poskytnúť finančný príspevok na prevádzku poskytovanej sociálnej služby pre fyzickú osobu, ktorá novo požiada o spolufinancovanie už poskytovanej sociálnej služby, z verejných zdrojov v zariadení pre seniorov a v zariadení opatrovateľskej služby, najmenej vo výške 100 eur na mesiac.

Plénum schválilo aj pozmeňujúci návrh poslankyne Lucie Drábikovej (OĽANO). Rozširuje sa tak cieľová skupina, ktorej možno poskytovať sociálnu službu v zariadení krízovej intervencie, ktorým je integračné centrum, o osoby, ktoré sa ocitli v nepriaznivej sociálnej situácii pre svoje ťažké zdravotné postihnutie alebo nepriaznivý zdravotný stav.

Ako vyčíslil rezort v analýze vplyvov na rozpočet verejnej správy, z rozpočtu táto novela ukrojí okolo troch miliónov eur každoročne od roku 2022 po 2024.

Novela bude účinná od 1. januára 2022.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Krajniak na vláde navrhne ďalší odklad poistného

Krajniak na vláde navrhne ďalší odklad poistného

DNES - 13:43Ekonomické

Na stredajšom rokovaní vlády navrhne minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak ďalší odklad splatnosti poistného na sociálne poistenie, tentokrát za január 2022.

Rusko udelilo Google ďalšiu pokutu

Rusko udelilo Google ďalšiu pokutu

DNES - 13:22Ekonomické

Google sa k najnovšiemu trestu nevyjadril.

Belgická pilotka sa snaží zapísať do Guinnessovej knihy na lietadle zo Senice

Belgická pilotka sa snaží zapísať do Guinnessovej knihy na lietadle zo Senice

DNES - 12:36Ekonomické

V rámci svojho pokusu pristála pilotka počas víkendu na letisku v Senici, ktoré je domovským stánkom spoločnosti výrobcu lietadla.

Majetok 10 najbohatších mužov sveta sa zdvojnásobil počas dvoch rokov pandémie

Majetok 10 najbohatších mužov sveta sa zdvojnásobil počas dvoch rokov pandémie

DNES - 10:32Ekonomické

Desať najbohatších mužov sveta zdvojnásobilo svoj majetok počas prvých dvoch rokov pandémie nového koronavírusu, keď chudoba a nerovnosť prudko stúpli.

V minulom roku prijali poslanci 167 zákonov, z toho 27 zrýchlene

V minulom roku prijali poslanci 167 zákonov, z toho 27 zrýchlene

DNES - 10:13Ekonomické

V roku 2021 prijali poslanci Národnej rady (NR) SR spolu 167 zákonov, z toho 102 vládnych a 65 poslaneckých návrhov. V skrátenom legislatívnom konaní prijali 27 právnych úprav.