• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.1.2022Meniny má Nataša
Bratislava

Téme domáceho násilia sa venuje Generálna prokuratúra, polícia i rezort vnútra

  • 17:33 02.12.2021
  • Bratislava
Téme domáceho násilia sa venuje Generálna prokuratúra, polícia i rezort vnútra

Domácemu násiliu venuje Generálna prokuratúra (GP) SR dlhodobo zvýšenú pozornosť.

Deklaroval to šéf prokuratúry Maroš Žilinka v pléne Národnej rady (NR) SR počas Hodiny otázok. Skonštatoval, že v minulom roku bolo trestne stíhaných v tejto veci 309 osôb a v tomto roku do konca novembra 285 osôb. Za jeden z najúčinnejších nástrojov považuje riadne a efektívne vedenie trestného stíhania. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) na otázky odpovedal, že situáciu rieši polícia i preventisti. Poukázal na viaceré edukatívne i preventívne kampane.

Možno konštatovať, že stav je ustálený, žiaľbohu, je ustálený na zvýšenej miere, ku ktorej došlo od doby, keď bojujú krajiny s pandémiou,“ uviedol Žilinka. Dodal, že podľa štatistík klesol podiel spáchania tejto trestnej činnosti v súvislosti s alkoholom. Považuje to však za alarmujúce, pretože tieto činy tak zrejme páchajú viac ľudia „pri zmysloch“.

Deklaroval, že GP vyhodnocuje štatistiky s cieľom prijať efektívne opatrenia, napríklad opatrenia na stabilizáciu stavu prokurátorov špecializujúcich sa problematiku a ich kontinuálne vzdelávanie spolu s príslušnými orgánmi Policajného zboru (PZ). Dodal, že prokurátori spolupracujú aj s koordinátormi boja proti násiliu na deťoch v regiónoch a že sa pracuje aj s obeťami s cieľom zabrániť sekundárnej viktimizácii. Trestné konania spojené s domácim násilím spätne analyzujú a na nedostatky reagujú. Výsledok vidí v zefektívnení konaní a zvýšenej objasnenosti.

Žilinka poznamenal, že táto trestná činnosť sa prejavuje vysokou mierou latencie, teda aj v nízkej miere oznamovania. Prokuratúra preto podľa neho pravidelne o téme hovorí aj v médiách cez svoju špecialistku na domáce násilie. Myslí si, že sa podarilo rozvíriť verejnú diskusiu. Dodal, že v tomto roku apelovali aj na spoločnosť a profesionálov, aby pred domácim násilím neprivierali oči, ale pristupovali k nemu iniciatívne.

Minister vnútra rovnako deklaroval zvýšenú pozornosť riešeniu domáceho násilia, polícia podľa neho aj počas pandémie koná a vyhodnocuje každý prípad. „Cieľom je prijať včasné opatrenia na ochranu osôb ohrozených domácim násilím a eliminovať ho do budúcna,“ uviedol s tým, že policajti vykonávajú odhad rizika a následne prijímajú opatrenia na ochranu osôb. Rezort i polícia podľa neho kladú dôraz aj na zvyšovanie povedomia o problematike a na preventívne opatrenia s cieľom podporiť ochotu obetí či svedkov obrátiť sa na políciu a násilie oznámiť. Poukázal na viaceré kampane polície i kancelárií pre obete trestných činov pod odborom prevencie rezortu vnútra.

Poslancovi zo strany Za ľudí Jurajovi Šeligovi odpoveď rezortu vnútra nestačila. Tvrdí, že PZ v tejto oblasti nič nerobí, a chce sa na to pýtať dočasne povereného policajného prezidenta Štefana Hamrana, ktorý verejne hovorí o boji s temnými silami. Poslanec pritom poznamenal, že temné sily sú za dverami panelákov, kde muži mlátia ženy a deti, pričom okolie odvracia zrak. Apeloval preto na riešenie problémov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Záchranári HZS aj dnes pátrali po nezvestnom poľskom turistovi

Záchranári HZS aj dnes pátrali po nezvestnom poľskom turistovi

VČERA - 19:26Domáce

Ani počas dnešného 4. dňa pátrania sa záchranárom HZS a ani záchranárom poľského TOPR nepodarilo nájsť nezvestného 58 – ročného poľského turistu.

SHMÚ vydal na pondelok viacero výstrah, v niektorých okresoch až 3. stupňa

SHMÚ vydal na pondelok viacero výstrah, v niektorých okresoch až 3. stupňa

VČERA - 16:50Domáce

Na horách niektorých severnejších okresoch Slovenska môže byť v pondelok (17. 1.) poriadne veterno.

Jaroslav Naď a Juraj Blanár sa nezhodujú v otázke obrannej dohody s USA

Jaroslav Naď a Juraj Blanár sa nezhodujú v otázke obrannej dohody s USA

VČERA - 15:06Domáce

Minister obrany Jaroslav Naď a podpredseda Národnej rady Juraj Blanár (Smer-SD) sa nezhodujú v otázke obrannej zmluvy s USA, ktorú tento týždeň schválila vláda.

Obvineného Norberta Bödöra prepustil ŠTS zo zadržania na slobodu

Obvineného Norberta Bödöra prepustil ŠTS zo zadržania na slobodu

VČERA - 14:50Domáce

Obvineného nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra prepustili zo zadržania na slobodu.

Fico kritizuje zmluvu s USA, Korčok hovorí o zavádzaní a šírení strachu

Fico kritizuje zmluvu s USA, Korčok hovorí o zavádzaní a šírení strachu

VČERA - 13:32Domáce

Robert Fico tvrdí, že obranná dohoda s USA odovzdáva slovenské letiská i vzdušný priestor cudzím ozbrojeným silám, umožňuje nástup ozbrojených síl USA na Slovensko a približuje USA k ruskej hranici.