• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.1.2022Meniny má Nataša
Bratislava

Tieto technické zariadenia ročne zabijú milióny ľudí. Stačí ich pritom obmedziť

  • 11:07 09.12.2021
  • Bratislava
Tieto technické zariadenia ročne zabijú milióny ľudí. Stačí ich pritom obmedziť

Stačí zmeniť len málo na to, aby sme ročne zachránili milióny ľudských životov po celom svete.

Priamy kontakt s časticami, ktoré znečisťujú vzduch, prispieva k vzniku celého radu ochorení. Dali by sa rozdeliť do troch veľkých kategórií: ochorenia srdca a ciev, ochorenia dýchacích ciest a rakovina.

Sú to všetko ochorenia, ktorým by sa čiastočne dalo vyhnúť, ak by sa nám podarilo zlepšiť kvalitu ovzdušia tam, kde dosahuje kritické hodnoty. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že ročne by sme tak mohli zachrániť až 7 miliónov ľudských životov.

Nad otázkou, ako skvalitniť ovzdušie, si už dlho lámu hlavy nielen vedci, ale aj politici. Odpoveď pritom vôbec nemusí byť zložitá – stačí, keď zvolíme lepšiu stratégiu pri obmedzovaní elektrární na fosílne palivá.

Milióny životov môžeme zachrániť už dnes

Dáta z rokov 2010 až 2018 ukazujú, že ročne umrie predčasne vyše 800 tisíc ľudí na následky znečistenia ovzdušia elektrárňami na fosílne palivá. Asi 92 percent z týchto úmrtí pripadá na menej rozvinuté alebo rozvíjajúce sa krajiny, ako je Čína, India a štáty juhovýchodnej Ázie. Mimo Ázie sa na ochorenia spôsobené znečistením vzduchu elektrárňami najviac zomieralo na Strednom východe a v Afrike.

Nie je prekvapením, že ide o regióny, do ktorých sa elektrárne na fosílne palivá dostali najneskôr, a pracujú tu len veľmi neefektívne. Okrem toho podliehajú len slabej regulácii. V týchto častiach sveta sa tiež rapídne zrýchľuje dopyt po energii.

Ak sa nič nezmení, len India do roku 2050 vyprodukuje štvornásobné množstvo emisií z elektrární na fosílne palivá oproti množstvu, aké vyprodukovala pred rokom 2010.

Dôležitá je poznámka, že ak by sme včas zastavili tieto znečisťújúce elektrárne alebo ich prísnejšie regulovali, do roku 2050 by sme mohli zachrániť až 12 miliónov životov.

Stačí malá zmena

Ani tie najodvážnejšie klimatické stratégie dnes nepočítajú s tým, že by sa nám podarilo znížiť počet úmrtí súvisiacich so znečistením vzduchu skôr ako do polovice 21. storočia. Očakáva sa, že najmä v Ázii umrú ďalšie milióny ľudí kvôli dýchaniu znečisteného vzduchu.

Svetová databáza elektrární udáva, že najviac znečisťujúce závody sa nachádzajú na Strednom východe, v Indii a Afrike.

Ako na prvé by sme sa mali zamerať na uhoľné elektrárne, ktoré sú najväčším znečisťovateľom ovzdušia, a tiež najviac prispievajú k vzniku ochorení. Hoci prispievajú k tvorbe menej ako polovice celkovo vyprodukovanej energie, podľa vedcov stoja až za 80 percentami všetkých úmrtí súvisiacich so znečistením životného prostredia elektrárňami.

Stačilo by odstaviť alebo zefektívniť uhoľné elektrárne, alebo ich vybaviť technológiou na monitorovanie uhlíkovej stopy, a prínosy pre ľudské zdravie by sme mohli pozorovať okamžite.

„Rozsiahle nasadenie silných mechanizmov na kontrolu znečistenia v čo najkratšom čase môže výrazne spomaliť rast počtu úmrtí súvisiacich s PM2,5 v rokoch 2030 až 2050 aj v regiónoch, kde dopady na životné prostredie nie sú príliš regulované,“ píšu vedci v štúdii. (PM2,5 sú jemné prachové častice, ktoré prenikajú do ovzdušia napríklad aj pri vykurovaní domácností drevom.)

To znamená, že ak aj bude dopyt po energii naďalej rásť, populácia sa bude rozširovať a starnúť a opatrenia na zmiernenie klimatickej zmeny ostanú obmedzené, stále dokážeme v krátkom horizonte výrazne skvalitniť zdravie ľudí.

Ak by sme aj celkom nezastavili chod elektrární na fosílne palivá, ale ich len prísnejšie regulovali, medzi rokmi 2010 až 2050 by sme sa vyhli 6 miliónom úmrtí v súvislosti so znečistením životného prostredia, a ušetrili by sme 235 gigaton uhlíkových emisií.

Ak by sa nám však rýchlo podarilo celkom zastaviť chod niektorých elektrární, počet zachránených životov by sme zdvojnásobili a celkovo by sme ušetrili 278 gigaton emisií.

Prijatím týchto opatrení by sme najviac životov zachránili v Ázii. V Indii dnes totiž umiera 45 percent z celkového počtu ľudí, ktorí podľahnú následkom znečisteného ovzdušia. Na Čínu a zvyšok Ázie pripadajú ďalšie štyri pätiny.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nature.com, sciencealert.com, ourworldindata.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Prelomový objav: Vedci odhalili príčinu sklerózy multiplex

Prelomový objav: Vedci odhalili príčinu sklerózy multiplex

DNES - 10:57Veda

Harvardskí vedci odhalili hlavnú príčinu sklerózy multiplex na svete.

Ďalekohľad Jamesa Webba úspešne vysunul poslednú časť hlavného zrkadla

Ďalekohľad Jamesa Webba úspešne vysunul poslednú časť hlavného zrkadla

18:06 08.01.2022Veda

Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba (JWST) úspešne vysunul v sobotu poslednú časť svojho veľkého pozláteného zrkadla. Informovala o tom agentúra AFP.

Ochorenie ALS je podľa vedcov spôsobované nedostatkom istého enzýmu

Ochorenie ALS je podľa vedcov spôsobované nedostatkom istého enzýmu

16:28 05.01.2022Veda

Nedostatok enzýmu cyklofilín A v ľudskom tele môže byť príčinou neurodegeneratívneho ochorenia amyotrofická laterálna skleróza. Vyplýva to z výsledkov štúdie talianskych vedcov.

Zaočkovaní ľudia, ktorí dostali COVID-19, môžu mať “superimunitu”

Zaočkovaní ľudia, ktorí dostali COVID-19, môžu mať “superimunitu”

19:32 25.12.2021Veda

Ľudia, ktorí sa nakazili novým koronavírusom aj napriek dvom dávkam vakcíny proti COVID-19, môžu mať istú výhodu.