• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 25.1.2022Meniny má Gejza
Bratislava

Ako pomôcť slabnúcemu zraku? Toto treba spraviť hneď ráno

  • 7:51 03.12.2021
  • Bratislava
Ako pomôcť slabnúcemu zraku? Toto treba spraviť hneď ráno

Postupné slabnutie zraku dokážete zachrániť trojminútovou aktivitou. Kúra je však účinná len vtedy, keď sa vykoná ráno.

Najčastejším dôvodom slabnutia zraku je starnutie. Pri pribúdajúcich rokoch sa spomaľuje činnosť mitochondrií vo fotoreceptoroch, ktoré tak produkujú čoraz menej energie vo forme adenozíntrifosfátu (ATP).

O tom, že aktivitu mitochondrií dokážeme svojpomocne povzbudiť, svedčí už niekoľko výskumov. Ten najnovší, zverejnený v žurnále Scientific Reports, poskytuje aj návod.

Stačia tri minúty

Vedci konkrétne tvrdia, že kvalitu zraku dokáže zlepšiť sledovanie červeného svetla po dobu aspoň troch minút. Už po troch minútach je možné pozorovať pozitívne výsledky po celý nasledovný týždeň. Kúra je však efektívna len vtedy, keď sa aplikuje hneď ráno.

Na sietnici sa nachádzajú dva rôzne druhy fotoreceptorov: tyčinky a čapíky. Tyčinky sú citlivejšie na svetlo a umožňujú nám vidieť za šera, ale po čase môžu začať odumierať, ak nemajú dostatok energie. Vďaka čapíkom sme schopní vnímať farby, a na rozdiel od tyčiniek ich bunky neodumierajú pri nedostatku ATP. Namiesto toho sa ich funkcia oslabuje, čo znamená, že pri efektívnejšej práci mitochondrií by malo dôjsť k náprave.

Autori štúdie už minulý rok publikovali výskum, v ktorom informovali, že denné trojminútové sledovanie tmavočerveného svetla po dvoch týždňoch zlepšuje farbené videnie u ľudí po 40-ke o 22 percent. V novom výskume chceli zistiť, či možno pozorovať podobné účinky aj po jedinom vystavení oka červenému svetlu.

Štúdie sa zúčastnilo 20 ľudí vo veku 34 až 70 rokov. Každý z nich po dobu troch minút sledoval tmavočervené svetlo s vlnovou dĺžkou 670 nanometrov. Experiment prebehol ráno medzi ôsmou a deviatou z praktického dôvodu – funkcia mitochondrií sa totiž počas dňa mení, a tak sa dá predpokladať, že ráno je najstabilnejšia.

Po troch hodinách testovali zrak každého zo zúčastnených. Výsledky ukázali, že tri minúty sledovania tmavočerveného svetla im skutočne zlepšili farebné videnie o 17 percent, niektorým starším pacientom až o 20 percent.

Polovica z účastníkov sa dostavila na ďalšie testovanie aj 7 dní po vykonaní experimentu. Zistilo sa, že pozitívne výsledky na zlepšenie zraku u nich naďalej pretrvávali. Na druhej strane treba dodať, že pokus bol neúspešný, keď sa účastníci dívali do červeného svetla v neskorších denných hodinách.

K nálezu sa vyjadril aj autor štúdie Glen Jeffrey, ktorý vo vyhlásení dodáva, že „jediné vystavenie tmavočervenému svetlu s dlhou vlnovou dĺžkou počas rána výrazne zlepšuje slabnúci zrak, ktorý trápi milióny ľudí na celom svete.“

Jeffrey dodáva, že v budúcnosti by ľudia mohli podstupovať trojminútovú rannú terapiu aj pri varení kávy alebo na ceste do práce. Kúra by podľa neho mohla celkom zmeniť systém liečby očných ochorení a starostlivosti o zdravie zraku.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nature.com, iflscience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Falšované lieky predstavujú riziko pre zdravie a život pacienta. Ako ich spoznať?

Falšované lieky predstavujú riziko pre zdravie a život pacienta. Ako ich spoznať?

VČERA - 9:03Zdravie

Štátny ústav pre kontrolu liečiv pripomína, že lieky si treba kupovať len prostredníctvom legálneho reťazca.

Otužovanie nie je vhodné pre každého, pri tejto chorobe sa mu vyhnite

Otužovanie nie je vhodné pre každého, pri tejto chorobe sa mu vyhnite

VČERA - 8:56Zdravie

Napriek výhodám nie je otužovanie vhodné pre každého, tvrdí primár.

5 rýchlych spôsobov, ako uvoľniť zastavené vetry a zmierniť nadúvanie

5 rýchlych spôsobov, ako uvoľniť zastavené vetry a zmierniť nadúvanie

20:39 23.01.2022Zdravie

Zastavené vetry môžu byť nielen nepríjemný, ale aj bolestivý stav. Tu je niekoľko spôsobov, ako sa ho rýchlo zbaviť.

Hnedá čiara na bruchu: Zďaleka nevzniká len pri tehotenstve, toto sú ďalšie príčiny

Hnedá čiara na bruchu: Zďaleka nevzniká len pri tehotenstve, toto sú ďalšie príčiny

20:09 23.01.2022Zdravie

Počas tehotenstva sa na bruchu ženy často utvorí hnedá vertikálna čiara siahajúca od pupku až k ohanbiu. Požehnaný stav však nie je jedinou podmienkou, za akej vzniká.

Táto protizápalová potravina znižuje riziko rakoviny o 23 percent

Táto protizápalová potravina znižuje riziko rakoviny o 23 percent

19:34 23.01.2022Zdravie

Vďaka tejto potravine sa môžete dožiť vyššieho veku.