• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 28.11.2021Meniny má Henrieta
Bratislava

Bratislava pripravuje spomienkové miesto venované Miroslavovi Žbirkovi

  • 16:12 25.11.2021
  • Bratislava
Bratislava pripravuje spomienkové miesto venované Miroslavovi Žbirkovi

Bratislava si chce uctiť zosnulého speváka a skladateľa Miroslava Žbirku. Na podnet jeho rodiny pripravuje preto hlavné mesto a mestská časť Nové Mesto zriadenie spomienkového miesta v lokalite, ktorá sa s "Mekym" priamo spája. Oznámil to bratislavský primátor Matúš Vallo s tým, že legenda slovenskej i českej hudobnej scény bola priamo spätá aj s Bratislavou.

Návrh by mal obsahovať lavičku v parku na Račianskom mýte, kde Žbirka zvykol hrávať a spievať,“ priblížil Vallo. Idea na vytvorenie takéhoto spomienkového miesta v Bratislave musí ešte prejsť príslušnou komisiou. „Mesto bude postup koordinovať s rodinou speváka a príslušnými inštitúciami,“ podotkol primátor.

Predtým, ako vznikne spomienkové miesto, mestská časť Nové Mesto, aj na základe komunikácie s manželkou Žbirku, zabezpečí ako poctu výsadbu stoviek bielych kvetov - tulipánov, ktoré na jar v parku rozkvitnú ako symbolická spomienka na jeden z jeho najväčších hitov.

Novomestský starosta Rudolf Kusý priblížil, že sa na neho i na primátora obrátilo množstvo ľudí s tým, aby si Bratislava uctila Mekyho pamiatku trvalým spôsobom. Napríklad jeho sochou či gitarou na lavičke na jednom z viacerých miest, kde robil ľuďom v minulosti radosť svojou hudbou. „Preto po dohode s príbuznými naša mestská časť spolu s mestom pripraví vznik spomienkového miesta k Mekyho 70-tke, ktorú by oslávil v októbri budúceho roka,“ spresnil starosta.

Zástupcovia mini festivalu Živé Račko na sociálnej sieti ešte pred pár dňami avizovali, že k Žbirkovej 70-tke plánovali na jednej z lavičiek na Račianskom mýte osadiť umelecký artefakt, ktorý bude pripomínať ľuďom tohto interpreta. „Veríme, že sa nám podarí plán zrealizovať. Už onedlho spustíme zbierku na realizáciu výtvarného diela, ktoré bude pevne a natrvalo osadené v parku na Račianskom mýte,“ uviedli.

V parku na Račianskom mýte v bratislavskom Novom Meste je takzvaná „Mekyho lavička“. V mladosti tu spieval a hral na gitare svojim kamarátom. „Možno by sa nikdy nestal hviezdou, kebyže tu nesedel aj v deň, keď sa k nemu ktosi pristavil a prihovoril,“ priblížil Kusý s tým, že dotyčný Žbirkovi povedal, že má zaujímavý hlas a neďaleko nacvičuje kapela a hľadá speváka. „Tak vznikol legendárny Modus, ktorého hlasom sa stala ešte väčšia budúca hviezda – Miroslav Žbirka,“ podotkol starosta.

Lavičku v uplynulých dňoch zaplnili horiace sviečky, kvety i odkazy, ktoré adresujú fanúšikovia zosnulému spevákovi. Konala sa tu 19. novembra, v deň jeho pohrebu, aj symbolická rozlúčka. Zúčastnili sa jej desiatky ľudí. Viacerí uviedli, že by sa toto miesto malo stať spomienkovým.

Slovenský spevák a skladateľ žijúci v Prahe, moderátor hudobných podujatí, tvorca, ale aj propagátor hudby doma a v zahraničí Miroslav „Meky“ Žbirka zomrel 10. novembra vo veku 69 rokov. Bol legendou slovenskej hudobnej scény, viacnásobný Slávik a víťaz ankety Spevák roka na Slovensku, od roku 2006 členom Siene slávy na Slovensku, hudobník, ktorého albumy vydávané od polovice 80. rokov dosahovali niekoľkostotisícové náklady. Absolvoval množstvo koncertov doma i v zahraničí.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Veronika Remišová: O vyšších platoch pre zdravotníkov sa bude diskutovať

Veronika Remišová: O vyšších platoch pre zdravotníkov sa bude diskutovať

DNES - 14:58Domáce

O vyšších platoch pre zdravotníkov sa bude diskutovať. V nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo to uviedla vicepremiérka a líderka Za ľudí Veronika Remišová.

Polícia kontrolovala dodržiavanie opatrení, uložila aj pokuty

Polícia kontrolovala dodržiavanie opatrení, uložila aj pokuty

DNES - 14:30Domáce

Bratislavskí policajti v sobotu (27. 11.) po 20.00 h kontrolovali dodržiavanie platných pandemických opatrení. Uložili aj sankcie.

Prezidentka Čaputová a premiér Heger gratulujú Fialovi k menovaniu do funkcie

Prezidentka Čaputová a premiér Heger gratulujú Fialovi k menovaniu do funkcie

DNES - 14:08Domáce

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Eduard Heger pogratulovali Petrovi Fialovi k menovaniu do funkcie predsedu vlády Českej republiky. Urobili tak na sociálnych sieťach.

Prieskum: Voľby by v novembri vyhral Hlas-SD, nasleduje Smer-SD a SaS

Prieskum: Voľby by v novembri vyhral Hlas-SD, nasleduje Smer-SD a SaS

DNES - 13:55Domáce

Ak by sa voľby do Národnej rady (NR) SR konali v novembri, vyhral by ich opozičný Hlas-SD so ziskom 19,2 percenta.

Lockdown sa zrejme bude musieť predlžovať, zhodli sa Tomáš a Šipoš

Lockdown sa zrejme bude musieť predlžovať, zhodli sa Tomáš a Šipoš

DNES - 13:33Domáce

Aktuálny lockdown sa zrejme bude predlžovať, školy sa mali zatvoriť.