• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 28.11.2021Meniny má Henrieta
Bratislava

SAMO: Obchody by sa po uvoľnení protiepidemických opatrení mali otvárať ako prvé

  • 16:09 25.11.2021
  • Bratislava
SAMO: Obchody by sa po uvoľnení protiepidemických opatrení mali otvárať ako prvé

Obchody by sa po uvoľnení protiepidemických opatrení mali otvárať ako prvé. Uviedol to pre TASR Martin Krajčovič, predseda Slovenskej aliancie moderného obchodu (SAMO), v reakcii na sprísnené prodipandemické opatrenia.

Obchodníci v rámci SAMO podľa neho vnímajú zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu a najmä čoraz viac nezvládnuteľnú situáciu v nemocniciach. Aj preto viacerí členovia sa snažia aspoň materiálne podporiť zdravotníkov, ktorí denne zachraňujú zdravie a životy ľudí.

Rozumieme aj volaniu týchto ľudí po sprísnení opatrení, aby sa predišlo najhoršiemu, čo by v prípade kolapsu nemocníc nastalo. Pre nás je najdôležitejšie, aby sme sa poučili z opatrení v minulosti a následne postupne uvoľňovali niektoré opatrenia skôr. Napríklad obchody vo všeobecnosti by sa mali otvárať ako prvé, keďže celosvetové štatistiky ich označujú ako jedny z najbezpečnejších prevádzok,“ zdôraznil.

Zatvorenie týchto obchodov alebo regulácia až 25 štvorcových metrov (m2) na zákazníka, nemá preto podľa Krajčoviča dlhodobo zmysel a spolu s prvým uvoľňovaním by sa mali uvoľniť aj tieto opatrenia.

V súvislosti so sprísnením vstupu do predajní s tzv. esenciálnym tovarom na 25 m2 na zákazníka, sa podľa neho už v súčasnosti tvoria rady pred obchodmi a spolu s ochladzovaním aj stúpa nervozita ľudí v rade. „Toto opatrenie sa preto môže ukázať aj ako kontraproduktívne, pretože v rámci predajní sa dodržujú prísne opatrenia, avšak vonku v rade nevieme garantovať, že sa opatrenia reálne dodržiavať budú,“ upozornil.

Nehovoriac o riziku konfliktov, ktoré môžu vzniknúť v rámci dlhšieho čakania v chladnom počasí. Toto riziko priamo úmerne stúpa s dĺžkou trvania opatrení, pociťujeme ho už dnes, a preto by to malo byť jedno z prvých opatrení, ktoré sa zmení pri uvoľňovaní,“ doplnil.

Na druhej strane oceňujeme, že sme sa poučili z minulosti a vláda ani Úrad verejného zdravotníctva SR znovu nezaviedli seniorské hodiny, ktoré sa v minulosti ukázali ako neefektívne,“ dodal Krajčovič.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Morawiecki dúfa v zmenu kurzu pri Nord Stream 2, obáva sa krízy na Ukrajine

Morawiecki dúfa v zmenu kurzu pri Nord Stream 2, obáva sa krízy na Ukrajine

DNES - 16:53Ekonomické

Poľský premiér Mateusz Morawiecki dúfa, že nová nemecká vláda zmení kurz v súvislosti so sporným plynovodom Nord Stream 2. Ten podľa neho Rusko využíva ako zbraň proti Ukrajine.

Richter víta poukazy pre dôchodcov, ale v súvislosti so zdražovaním

Richter víta poukazy pre dôchodcov, ale v súvislosti so zdražovaním

VČERA - 14:19Ekonomické

Exminister práce a poslanec Národnej rady nevylúčil podporu návrhu na zavedenie 500-eurovej poukážky pre dôchodcov.

Britom môže cez sviatky chýbať šampanské pre nedostatok vodičov nákladných áut

Britom môže cez sviatky chýbať šampanské pre nedostatok vodičov nákladných áut

VČERA - 9:32Ekonomické

Britom môžu počas koncoročných sviatkov chýbať obľúbené nápoje vrátane šampanského pre nedostatok vodičov nákladných áut.

Slovensko zastavilo lety zo siedmych afrických štátov

Slovensko zastavilo lety zo siedmych afrických štátov

VČERA - 9:29Ekonomické

Vzhľadom na nový variant koronavírusu Slovensko od dnešnej polnoci zastavilo prijímanie civilných letov zo siedmich štátov Afriky.

Kamenický: Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie je taký

Kamenický: Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie je taký "matovičovský"

17:59 26.11.2021Ekonomické

Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie seniorov je taký "matovičovský". Uviedol to podpredseda opozičnej strany Smer–SD a bývalý minister financií Ladislav Kamenický.