• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 28.11.2021Meniny má Henrieta
Bratislava

Zamestnávatelia žiadajú jasné inštrukcie pre firmy a finančné kompenzácie

  • 14:50 25.11.2021
  • Bratislava
Zamestnávatelia žiadajú jasné inštrukcie pre firmy a finančné kompenzácie

Zamestnávatelia chcú od štátu aj to, aby predstavil funkčné schémy pomoci, ktoré firmám pomôžu udržať zamestnanosť a vykompenzujú im straty.

Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) rešpektujú vyhlásenie núdzového stavu. V súvislosti s pravidelnými kontrolami a testovaním neočkovaných zamestnancov však žiadajú jasné inštrukcie, ako majú od pondelka (29.11.) postupovať a aj definitívne vyriešenie otázky financovania testov.

Úlohou zamestnávateľov je dosahovať zisk a k tomu vytvárať pracovné miesta, preto očakávame, že štát pomôže zamestnávateľom organizačne zabezpečiť testovanie tak, aby záťaž, ktorá z toho vyplýva, bola čo najmenšia,“ povedal tajomník RÚZ Martin Hošták v reakcii na to, že firmy budú musieť od pondelka testovať neočkovaných zamestnancov, ktorí nemôžu ostať na home office, aspoň raz týždenne. Štát by mal následne zamestnávateľom testy spätne preplácať, avšak bližšie detaily doposiaľ nie sú známe, kritizuje RÚZ.

Zamestnávateľské združenie tiež upozorňuje, že napriek tomu, že niektoré podniky budú môcť aj od pondelka fungovať v relatívne bežnom režime, pre sektor gastra, hotelierstva, cestovného ruchu, obchodu a služieb to neplatí. „Činnosť mnohých mikro, malých a stredných podnikov v čiernych okresoch COVID automatu je už niekoľko týždňov veľmi obmedzená – gastroprevádzky v nich mohli jedine vydávať jedlo a nápoje so sebou, mnohé z nich však už týždne nemajú ani komu vydávať,“ poznamenal Hošták a dodal, že ďalšie sprísnenie opatrení a plošné uzatvorenie tzv. neesenciálnych obchodov a služieb tak bude mať na tieto prevádzky veľmi negatívny vplyv.

Očakávame, že štát bezodkladne spustí funkčné schémy pomoci, ktoré týmto zamestnávateľom pomôžu prečkať ťažké časy, udržať zamestnanosť a vykompenzujú im straty a náklady, ktoré im vznikajú aj počas uzatvorenia prevádzok, ktoré môže, no nemusí trvať len dva týždne,“ uzavrel Hošták.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Morawiecki dúfa v zmenu kurzu pri Nord Stream 2, obáva sa krízy na Ukrajine

Morawiecki dúfa v zmenu kurzu pri Nord Stream 2, obáva sa krízy na Ukrajine

DNES - 16:53Ekonomické

Poľský premiér Mateusz Morawiecki dúfa, že nová nemecká vláda zmení kurz v súvislosti so sporným plynovodom Nord Stream 2. Ten podľa neho Rusko využíva ako zbraň proti Ukrajine.

Richter víta poukazy pre dôchodcov, ale v súvislosti so zdražovaním

Richter víta poukazy pre dôchodcov, ale v súvislosti so zdražovaním

VČERA - 14:19Ekonomické

Exminister práce a poslanec Národnej rady nevylúčil podporu návrhu na zavedenie 500-eurovej poukážky pre dôchodcov.

Britom môže cez sviatky chýbať šampanské pre nedostatok vodičov nákladných áut

Britom môže cez sviatky chýbať šampanské pre nedostatok vodičov nákladných áut

VČERA - 9:32Ekonomické

Britom môžu počas koncoročných sviatkov chýbať obľúbené nápoje vrátane šampanského pre nedostatok vodičov nákladných áut.

Slovensko zastavilo lety zo siedmych afrických štátov

Slovensko zastavilo lety zo siedmych afrických štátov

VČERA - 9:29Ekonomické

Vzhľadom na nový variant koronavírusu Slovensko od dnešnej polnoci zastavilo prijímanie civilných letov zo siedmich štátov Afriky.

Kamenický: Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie je taký

Kamenický: Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie je taký "matovičovský"

17:59 26.11.2021Ekonomické

Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie seniorov je taký "matovičovský". Uviedol to podpredseda opozičnej strany Smer–SD a bývalý minister financií Ladislav Kamenický.