• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 28.11.2021Meniny má Henrieta
Bratislava

Pobaltské krajiny a Poľsko sa obávajú ruského historického revizionizmu

  • 14:22 25.11.2021
  • Varšava
Pobaltské krajiny a Poľsko sa obávajú ruského historického revizionizmu

Prezidenti pobaltských štátov a Poľska vyjadrujú obavy nad ruským historickým revizionizmom, a to najmä v súvislosti s možnou likvidáciou medzinárodnej ľudskoprávnej a historicko-vzdelávacej organizácie Memorial. Uviedli to v spoločnom vyhlásení, ktoré citovala vo štvrtok agentúra PAP.

Estónsky prezident Alar Karis, litovský prezident Gitanas Nauséda, lotyšský prezident Egils Levits a poľský prezident Andrzej Duda v spoločnom vyhlásení uviedli, že "organizácia Memorial je jednou z najstarších nezávislých organizácií chrániacich ľudské práva v Rusku a dokumentujúcich stalinistické zločiny v bývalom Sovietskom zväze."

Veľmi si vážime obetavosť a odhodlanie pracovníkov organizácie Memorial a pamiatku obetí sovietskych zločinov spáchaných na poľskom, litovskom, lotyšskom a estónskom národe, ako aj na miliónoch Rusov a Ukrajincov či iných národoch,“ uviedli hlavy štátov.

Ocenili tiež prácu ruských občanov pripravených „povedať celú nepríjemnú pravdu o dejinách a porušovaní ľudských práv totalitnými režimami“.

Táto práca výrazne prispieva k budovaniu európskej kolektívnej pamäti,“ napísali. Okrem toho sa tiež dohodli na posilnení spolupráce v boji proti „falšovaniu histórie, dezinformáciám a historickému revizionizmu“. Ďalej sa zhodli, že budú spoločne strážiť historickú pamäť o zločinoch spáchaných totalitnými režimami.

Najvyšší súd Ruskej federácie začal vo štvrtok posudzovať žiadosť generálnej prokuratúry na likvidáciu ľudskoprávnej organizácie Memorial. Ruská generálna prokuratúra požiadala najvyšší súd o likvidáciu Memorialu pre jeho údajné „systematické porušovanie zákona o zahraničných agentoch“. Medzinárodný Memorial bol zaradený do ruského registra mimovládnych organizácií s „nálepkou“ zahraničného agenta v roku 2016.

Ľudskoprávni aktivisti však tvrdia, že súdne podanie generálnej prokuratúry vychádza z politického rozhodnutia o likvidácii organizácie Memorial, ktorá sa zaoberá dejinami politických represií a ochranou ľudských práv.

Medzinárodná historická, vzdelávacia, dobročinná a ľudskoprávna spoločnosť Memorial bola založená v roku 1992 v Moskve na základe združenia Memorial, ktoré vzniklo v roku 1987 a malo mnoho regionálnych organizácií a skupín. V roku 1989 sa všetky zjednotili do celozväzovej spoločnosti Memorial.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pápež vyjadril zármutok nad úmrtiami a utrpením migrantov

Pápež vyjadril zármutok nad úmrtiami a utrpením migrantov

DNES - 17:57Zahraničné

Pápež František vyjadril v nedeľu hlboký zármutok nad úmrtiami a utrpením migrantov, ktorí sa pokúšajú dostať do európskych krajín.

V Grécku musia veriaci pri vstupe do kostola predkladať negatívny výsledok testu

V Grécku musia veriaci pri vstupe do kostola predkladať negatívny výsledok testu

DNES - 16:38Zahraničné

Obyvatelia Grécka sa musia od nedele pri vstupe do kostola preukazovať negatívnym výsledkom testu na koronavírus. Informuje o tom agentúra Reuters.

Vakcíny by mali chrániť aj proti variantu omikron, uviedli experti z oblasti imunológie

Vakcíny by mali chrániť aj proti variantu omikron, uviedli experti z oblasti imunológie

DNES - 16:17Zahraničné

Existujúce vakcíny by mali chrániť pred vážnym priebehom ochorenia aj v prípade nového variantu koronavírusu omikron. Pre BBC to uviedli experti z oblasti mikrobiológie a imunológie.

Rakúsko hlási prvý prípad podozrenia z nákazy novým covidovým variantom omikron

Rakúsko hlási prvý prípad podozrenia z nákazy novým covidovým variantom omikron

DNES - 13:38Zahraničné

Rakúsko zaznamenalo v spolkovej krajine Tirolsko prvý prípad podozrenia z nákazy novým koronavírusovým variantom omikron.

Slováci v čase lockdownu čoraz viac chodia  nakupovať za hranice

Slováci v čase lockdownu čoraz viac chodia nakupovať za hranice

DNES - 12:36Zahraničné

Občania Slovenskej republiky po štvrtkovom zavedení núdzového stavu a zákazu vychádzania chodia čoraz viac nakupovať do nákupných centier v Maďarsku ležiacich v blízkosti hraníc.