• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 28.11.2021Meniny má Henrieta
Bratislava

Za ľudí podporujú daňovú reformu, pri SZČO by sa však neunáhlili

  • 14:10 25.11.2021
  • Bratislava
Za ľudí podporujú daňovú reformu, pri SZČO by sa však neunáhlili

Strana Za ľudí podporuje zreformovanie daňovo-odvodového systému. Povedala to vicepremiérka a líderka strany Veronika Remišová počas štvrtkového tlačového brífingu.

Remišová v návrhu vicepremiéra a ministra financií Igora Matoviča (OĽANO) ocenila výraznú podporu rodín, podporu rozvoja talentu detí aj zjednodušenie daňového systému. Hlavný ekonóm strany Za ľudí Tomáš Meravý tiež povedal, že prioritou strany bude, aby sa vylepšovanie daňového systému začalo realizovať čo najskôr. V Matovičovej "revolúcii" však vidí aj návrhy, ktoré vzbudzujú otázky, napríklad zmeny pri samostatne zárobkovo činných osobách (SZČO) považuje zatiaľ za nevysvetlené, chýbajú aj prepočty dosahov.

Strana chce zlepšenia daňovo-odvodového systému Slovensku dopriať čo najskôr. „Reformný zámer predstavený Igorom Matovičom však hodnotíme ako natoľko ambiciózny a komplexný, že sa natíska otázka, do akej miery je možné ho pretaviť do praxe,“ poznamenal Meravý s tým, že Matovičov návrh obsahuje mnoho dobrých opatrení, ale aj takých, ktoré vzbudzujú otázky o pripravenosti a finančných dosahoch.

Keďže sa súčasná vláda blíži k polovici svojho funkčného obdobia, podľa Meravého by sa nemalo plytvať časom. Najlepšou stratégiou podľa neho bude rozloženie opatrení do viacerých fáz, a to tak, aby tie najjednoduchšie, najúčinnejšie a najmenej sporné mohli byť prijaté ako prvé. „Sú to tie opatrenia, ktoré možno označiť za štandardné a overené, napríklad zníženie a zjednotenie sadzieb dane z príjmu, zvyšovanie daňového bonusu, úprava rodinných dávok, rušenie výnimiek alebo zníženie sadzieb,“ vymenoval Meravý.

Ako povedal, ministrovi financií strana poslala zoznam opatrení, ktoré navrhuje realizovať v prvej fáze. Meravý vyzdvihol, že by sa takouto stratégiou získal čas aj na doladenie tých spornejších zmien.

Pri zmenách pre SZČO by sa strana Za ľudí neunáhlila. Uznáva, že je potrebné narovnať deformácie, ktoré sú v daňovo-odvodovom systéme Slovenska prítomné, ale Matovičovu paušálnu daň Meravý hodnotí ako návrh v „pomerne skorom štádiu“. „Chýbajú nám tam prepočty dosahov na jednotlivých daňovníkov a na štátny rozpočet,“ povedal odborník. Remišovej strana si však vie predstaviť, že by zmeny pre SZČO nastupovali postupne tak, aby sa nikoho nedotkli prehnane drastickým spôsobom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Morawiecki dúfa v zmenu kurzu pri Nord Stream 2, obáva sa krízy na Ukrajine

Morawiecki dúfa v zmenu kurzu pri Nord Stream 2, obáva sa krízy na Ukrajine

DNES - 16:53Ekonomické

Poľský premiér Mateusz Morawiecki dúfa, že nová nemecká vláda zmení kurz v súvislosti so sporným plynovodom Nord Stream 2. Ten podľa neho Rusko využíva ako zbraň proti Ukrajine.

Richter víta poukazy pre dôchodcov, ale v súvislosti so zdražovaním

Richter víta poukazy pre dôchodcov, ale v súvislosti so zdražovaním

VČERA - 14:19Ekonomické

Exminister práce a poslanec Národnej rady nevylúčil podporu návrhu na zavedenie 500-eurovej poukážky pre dôchodcov.

Britom môže cez sviatky chýbať šampanské pre nedostatok vodičov nákladných áut

Britom môže cez sviatky chýbať šampanské pre nedostatok vodičov nákladných áut

VČERA - 9:32Ekonomické

Britom môžu počas koncoročných sviatkov chýbať obľúbené nápoje vrátane šampanského pre nedostatok vodičov nákladných áut.

Slovensko zastavilo lety zo siedmych afrických štátov

Slovensko zastavilo lety zo siedmych afrických štátov

VČERA - 9:29Ekonomické

Vzhľadom na nový variant koronavírusu Slovensko od dnešnej polnoci zastavilo prijímanie civilných letov zo siedmich štátov Afriky.

Kamenický: Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie je taký

Kamenický: Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie je taký "matovičovský"

17:59 26.11.2021Ekonomické

Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie seniorov je taký "matovičovský". Uviedol to podpredseda opozičnej strany Smer–SD a bývalý minister financií Ladislav Kamenický.