• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 28.11.2021Meniny má Henrieta
Bratislava

Klus: Extrémisti šíria nenávisť a polarizujú spoločnosť, i v online priestore

  • 11:39 25.11.2021
  • Bratislava
Klus: Extrémisti šíria nenávisť a polarizujú spoločnosť, i v online priestore

Extrémisti na Slovensku rozsievajú nenávisť a polarizujú spoločnosť aj v čase pandémie COVID-19, a to nielen na námestiach, ale aj sociálnych sieťach či konšpiračných weboch.

Upozornil na to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR Martin Klus na stredajšej (24.11.) diskusii s názvom Stav prejavov extrémizmu na Slovensku a vo svete a ich riziká pre vývoj demokracie.

Od začiatku pandémie podľa neho počet nenávistných informácií a dezinformácií narástol. Považuje za alarmujúce, že k polarizácii spoločnosti prispela aj časť opozície, ktorá inklinuje k ultrapravicovej a radikálnej ideológii. „Je mi ľúto, že aj niektorí politickí predstavitelia na Slovensku hanebne využili pandémiu na populistické zbieranie hlasov a spochybňovanie snáh odborníkov zameraných na ochranu verejného zdravia. Niet pochýb o tom, že falošné správy o vakcínach sú jedným z hlavných dôvodov, prečo občania stále váhajú s očkovaním,“ uviedol štátny tajomník.

Klus v diskusii s domácimi a zahraničnými odborníkmi upriamil pozornosť najmä na šírenie nenávistných prejavov, radikálnych myšlienok, ale tiež hoaxov v informačnom priestore, špeciálne na sociálnych sieťach. Pandémia podľa neho ešte viac odhalila, že sa treba zaoberať modernými formami radikalizmu a nenávisti v online priestore. "Neobmedzená tolerancia dezinformácií a neprávd na sociálnych sieťach, ktoré často šíria aj neexistujúce osoby či internetové boty, prispeli k polarizácii spoločnosti a premietajú sa už aj do reálneho ohrozenia verejného zdravia a demokratického zriadenia na Slovensku,“ upozornil.

Diskusia sa konala v rámci 8. ročníka Medzinárodného diskusného fóra o demokracii a ľudských právach Human Forum 2021. Počas prvého dňa fóra sa štátny tajomník prvýkrát prihovoril aj zástupcom občianskej spoločnosti v rámci okrúhleho stola k pripravovanému Summitu pre demokraciu, iniciovanom prezidentom USA Joeom Bidenom. „Slovensko víta organizovanie Summitu pre demokraciu a cení si aj pozvanie pani prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Jednou z našich priorít je preukázať líderstvo v téme sloboda médií. Tieto snahy budeme zrkadliť nielen na domácej, ale aj európskej politickej scéne,“ skonštatoval s tým, že prvým krokom bude podpora Media Freedom Act z dielne Európskej komisie, ktorého cieľom bude chrániť nezávislosť médií a mediálneho prostredia v EÚ. Medzi ďalšie oblasti, ktorým sa bude Slovensko v oblasti podpory demokracie a ochrany ľudských práv ešte intenzívnejšie venovať, patria boj proti korupcii a posilnenie občianskej spoločnosti.

Štátny tajomník MZVEZ SR zároveň vyzval zástupcov mimovládnych organizácií a občianskych iniciatív na aktívnu podporu týchto snáh a tiež spoluprácu pri napĺňaní záväzkov SR na Summite pre demokraciu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bývalí prezidenti vyzývajú občanov k očkovaniu, hovoria o zodpovednosti

Bývalí prezidenti vyzývajú občanov k očkovaniu, hovoria o zodpovednosti

DNES - 18:32Domáce

Bývalí prezidenti SR vyzývajú občanov k očkovaniu, ktoré označujú za úspešnú možnosť, ako bojovať s pandémiou. Hovoria pritom o zodpovednosti.

Veronika Remišová: O vyšších platoch pre zdravotníkov sa bude diskutovať

Veronika Remišová: O vyšších platoch pre zdravotníkov sa bude diskutovať

DNES - 14:58Domáce

O vyšších platoch pre zdravotníkov sa bude diskutovať. V nedeľnej diskusnej relácii TV Markíza Na telo to uviedla vicepremiérka a líderka Za ľudí Veronika Remišová.

Polícia kontrolovala dodržiavanie opatrení, uložila aj pokuty

Polícia kontrolovala dodržiavanie opatrení, uložila aj pokuty

DNES - 14:30Domáce

Bratislavskí policajti v sobotu (27. 11.) po 20.00 h kontrolovali dodržiavanie platných pandemických opatrení. Uložili aj sankcie.

Prezidentka Čaputová a premiér Heger gratulujú Fialovi k menovaniu do funkcie

Prezidentka Čaputová a premiér Heger gratulujú Fialovi k menovaniu do funkcie

DNES - 14:08Domáce

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Eduard Heger pogratulovali Petrovi Fialovi k menovaniu do funkcie predsedu vlády Českej republiky. Urobili tak na sociálnych sieťach.

Prieskum: Voľby by v novembri vyhral Hlas-SD, nasleduje Smer-SD a SaS

Prieskum: Voľby by v novembri vyhral Hlas-SD, nasleduje Smer-SD a SaS

DNES - 13:55Domáce

Ak by sa voľby do Národnej rady (NR) SR konali v novembri, vyhral by ich opozičný Hlas-SD so ziskom 19,2 percenta.