• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 9.12.2021Meniny má Izabela
Bratislava

Dnes oslavuje narodeniny Petra Černocká aj Kusturica, Jakeš ostal ako kôl v plote

  • 7:12 24.11.2021
  • Bratislava
Dnes oslavuje narodeniny Petra Černocká aj Kusturica, Jakeš ostal ako kôl v plote

Známou postavou obrazov významného slovenského umelca CYPRIÁNA MAJERNÍKA je Don Quichotte de la Mancha. Ako člen skupiny Generácia 1909 patril k pokrokovej umeleckej avantgarde. Narodil sa 24. novembra 1909.

Možno večer svojim deťom či vnúčatám prečítate príbehy o drevenej bábke, ktorej pri klamstve rastie nos. Pred 195 rokmi prišiel na svet taliansky prozaik CARLO COLLODI autor slávneho Pinocchia.

Dnešný dátum je spojený aj s menom spisovateľa JÁNA BOHÚŇA, ktorý sa narodil 24. novembra 1906. Zostavil a vydal rozprávkové knihy pre deti Babička rozpráva, Rozprávky zo života zvierat či Najkrajšie rozprávky sveta.

Bývalá členka Činohry Slovenského národného divadla ZDENA GRUBEROVÁ by sa dnes dožila 88 rokov. Svoj talent preniesla z divadelných dosiek aj pred kamery. Pamätať si ju možno z filmov Drevená dedina, Kapitán Dabač, Smrť prichádza v daždi a pôsobivý herecký výkon podala aj v dráme Červené víno.

V stredu oslávi 72 rokov aj legendárna Dívka na koštěti. PETRA ČERNOCKÁ alias netradičná bosorka Saxana je známa najmä svojou speváckou kariérou, ktorú reprezentujú hity ako Koukej se mnou si píseň broukej, Hádej mámo, Pouštím po vodě proutí alebo Povím slůvek pár.

Videli ste filmy ako Otec na služobnej ceste, Čierna mačka, biely kocúr alebo Život je zázrak? Stojí za nimi jeden z najkreatívnejších európskych filmárov EMIR KUSTURICA, ktorý našiel záľubu aj v hudbe. Srbský umelec, ktorý má dnes 67 rokov, rozvíjal svoj talent aj na pražskej Filmovej a televíznej fakulte Akadémii múzických umení. Odvtedy hovorí výborne po česky.

Sakrakopec je lokalita v malokarpatských lesoch nad bratislavskou Račou a Svätým Jurom. Pred 55 rokmi sa tu v zlom počasí zrútilo bulharské lietadlo Iliušin Il-18. Zahynulo 74 cestujúcich a 8 členov posádky.

Smutná správa zasiahla svet 24. novembra 1991. FREDDIE MERCURY ako líder jednej z najslávnejších rockových skupín Queen, si srdcia divákov získal podmanivým hlasom, excentrickým zjavom a skladateľskou invenciou. Jeho život pred 30 rokmi ukončilo ochorenie AIDS.

Ženské meno Emília má latinský pôvod a v preklade znamená „horlivá, usilovná“.

Francúzsky maliar HENRI DE TOULOUSE-LAUTREC trpel fyzickým hendikepom, ktorý kompenzovalo výnimočné nadanie. Námety hľadal vo víre bohémskeho života na parížskom Montmartri, jeho modelkami boli ľahké ženy. Narodil sa 24. novembra 1864.

A dobrá správa na záver: Pred 32 rokmi slávila Nežná revolúcia úspech, keď sa z najvyššej straníckej funkcie odporúčal Miloš Jakeš - a ostal sám ako kôl v plote.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Svetoznámy hviezdny tenor José Carreras jubiluje

Svetoznámy hviezdny tenor José Carreras jubiluje

7:04 05.12.2021Kultúra

Jeden z najslávnejších operných spevákov, ktorý má prezývku „najmilší človek v opernom svete“, sa dožíva v nedeľu 5. decembra 75 rokov.

Islandská skupina GusGus mieri na Slovensko

Islandská skupina GusGus mieri na Slovensko

14:50 02.12.2021Kultúra

Po troch rokoch vystúpia na Slovensku obľúbenci z Islandu, elektronická skupina GusGus.

Grape festival sa na najbližšie ročníky sťahuje do Trenčína

Grape festival sa na najbližšie ročníky sťahuje do Trenčína

11:33 01.12.2021Kultúra

Festival Grape zverejnil svoje nové miesto konania. Dočasným domovom mu bude letisko Trenčín. Grape festival 2022 sa tam uskutoční 12. a 13. augusta.

Historicky prvým headlinerom festivalu Lovestream bude skupina IMT Smile

Historicky prvým headlinerom festivalu Lovestream bude skupina IMT Smile

8:10 01.12.2021Kultúra

Samotný Lovestream festival budú tvoriť tri samostatné hudobné dni, ktoré bude spájať miesto konania.

Člen Beatles George Harrison zomrel pred 20 rokmi

Člen Beatles George Harrison zomrel pred 20 rokmi

6:09 29.11.2021Kultúra

Najmladší člen skupiny Beatles zomrel pred 20 rokmi.