• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 28.11.2021Meniny má Henrieta
Bratislava

Kým sa zníži DPH, gastrosektor potrebuje okamžitú pomoc, tvrdia iniciatívy

  • 16:26 23.11.2021
  • Bratislava
Kým sa zníži DPH, gastrosektor potrebuje okamžitú pomoc, tvrdia iniciatívy

Navrhované zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH) pre gastrosektor iniciatíva #StáleMámeChuť víta, no zároveň upozorňuje na fakt, že takáto zmena bude reálnou pomocou len za predpokladu plne otvorených prevádzok.

Iniciatíva tiež vyzýva vládu SR na férovú spoluprácu. V kritickom pandemickom období chce byť gastro súčinné, ale potrebuje okamžitú pomoc vo forme kompenzácií. Platforma rovnako vyjadruje obavu nad súčasnou podobou COVID automatu, ktorá je pre gastrosektor devastačná.

Gastrosektor dlhodobo upozorňuje, že systémovým opatrením pre záchranu prevádzok pred krachom a nenapraviteľnými škodami je zníženie DPH pre toto odvetvie, zo súčasných 20 na 10 %.

Platforma #StáleMámeChuť preto víta návrh Ministerstva financií SR, zároveň však zdôrazňuje, že v súčasnej situácii treba prioritizovať a hľadať okamžité a efektívne riešenia.

Členovia platformy #StáleMámeChuť dlhodobo poukazujú na absentujúcu štátnu podporu. S nulovou pomocou počas tretej vlny stojí gastrosektor podľa iniciatívy doslova nad priepasťou. „Prevádzky urýchlene potrebujú konkrétnu pomoc – či už v podobe zvýšenia 'prvej pomoci', spustenia opatrenia 3B, ale napríklad aj kompenzáciou nájmov ako doplnkovej, čiastkovej pomoci. Gastro a rekreačný bonus, ktorý začal byť skloňovaný ako jedna z budúcich foriem podpory, vítame, ale teraz sú potrebné urýchlené riešenia, okamžitá pomoc,“ vysvetlila Magdaléna Koreny z iniciatívy Pomoc pre gastro.

COVID automat, ktorý v čiernych okresoch zatvoril prevádzky pre všetkých zákazníkov, považuje platforma za veľmi nešťastné riešenie. Sektoru hrozí s ďalšou vlnou pandémie ozajstný kolaps, preto je garancia otvorených prevádzok jedným z najefektívnejších spôsobov pomoci pre toto odvetvie. Gastro ukázalo v mnohých ohľadoch svoju súčinnosť pri dodržiavaní pandemických opatrení, ale zatvorené prevádzky bez okamžitej pomoci berú podnikateľom poslednú šancu prežiť.

Budúcnosť gastrosektora začína mať rovnakú farbu, ako väčšina okresov v COVID automate. Kým v zahraničí OP bežne využívajú gastroslužby, na Slovensku prevádzkam dáva stopku COVID automat. Nemožnosť otvoriť svoje podniky môže pre mnohých podnikateľov znamenať okrem iného ďalšie prepúšťanie zamestnancov. Ak sa počíta s krátkodobým lockdownom, radi by sme počuli garanciu od vlády, že takéto nastavenie naozaj potrvá len nasledujúce tri týždne, počas ktorých dostane gastro adekvátne kompenzácie. Následná úprava COVID automatu, ktorá OP zákazníkom otvorí dvere do prevádzok, je v rozbiehajúcej sa zimnej sezóne nevyhnutnosťou,“ zdôraznil Vladimír Machalík, výkonný riaditeľ Slovenského združenia výrobcov piva a sladu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Morawiecki dúfa v zmenu kurzu pri Nord Stream 2, obáva sa krízy na Ukrajine

Morawiecki dúfa v zmenu kurzu pri Nord Stream 2, obáva sa krízy na Ukrajine

DNES - 16:53Ekonomické

Poľský premiér Mateusz Morawiecki dúfa, že nová nemecká vláda zmení kurz v súvislosti so sporným plynovodom Nord Stream 2. Ten podľa neho Rusko využíva ako zbraň proti Ukrajine.

Richter víta poukazy pre dôchodcov, ale v súvislosti so zdražovaním

Richter víta poukazy pre dôchodcov, ale v súvislosti so zdražovaním

VČERA - 14:19Ekonomické

Exminister práce a poslanec Národnej rady nevylúčil podporu návrhu na zavedenie 500-eurovej poukážky pre dôchodcov.

Britom môže cez sviatky chýbať šampanské pre nedostatok vodičov nákladných áut

Britom môže cez sviatky chýbať šampanské pre nedostatok vodičov nákladných áut

VČERA - 9:32Ekonomické

Britom môžu počas koncoročných sviatkov chýbať obľúbené nápoje vrátane šampanského pre nedostatok vodičov nákladných áut.

Slovensko zastavilo lety zo siedmych afrických štátov

Slovensko zastavilo lety zo siedmych afrických štátov

VČERA - 9:29Ekonomické

Vzhľadom na nový variant koronavírusu Slovensko od dnešnej polnoci zastavilo prijímanie civilných letov zo siedmich štátov Afriky.

Kamenický: Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie je taký

Kamenický: Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie je taký "matovičovský"

17:59 26.11.2021Ekonomické

Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie seniorov je taký "matovičovský". Uviedol to podpredseda opozičnej strany Smer–SD a bývalý minister financií Ladislav Kamenický.