• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 28.11.2021Meniny má Henrieta
Bratislava

AHRS víta návrh na zníženie sadzby DPH pre gastroprevádzky

  • 16:20 23.11.2021
  • Bratislava
AHRS víta návrh na zníženie sadzby DPH pre gastroprevádzky

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) víta návrh na zníženie sadzby dane z pridanej hodnoty (DPH) pre gastroprevádzky, ktorý v pondelok (22. 11.) prezentoval minister financií SR Igor Matovič (OĽANO) v rámci tzv. reštauračného balíka.

Zníženie sadzby DPH považuje AHRS za nevyhnutné opatrenie, ktoré pomôže stravovacím prevádzkam eliminovať negatívne dosahy pandémie v dôsledku prijatých opatrení.

Znížená sadzba DPH je podľa asociácie štandardným nástrojom používaným v prevažnej časti európskych krajín na podporu a pomoc. Niektoré európske krajiny prijali dočasne ešte výraznejšie zníženie tejto sadzby ako jeden z nástrojov na zabezpečenie a udržanie konkurencieschopnosti gastrosektora po skončení sa pandémie.

V súčasnosti sú však stravovacie aj ubytovacie zariadenia v prevažnej časti Slovenska zatvorené z dôvodu uplatňovania pravidiel COVID automatu. Dve tretiny okresov sú čierne, niektoré okresy už šiesty týždeň.

Viac ako zníženú sadzbu DPH potrebujú preto podľa AHRS teraz gastroprevádzky, hotely a penzióny efektívnu a rýchlu štátnu pomoc a kompenzácie. Naštartovanie schém pomoci v podobe, v ktorej boli uplatňované počas druhej vlny pandémie, je nevyhnutné na to, aby sa zmiernili negatívne dosahy prijatých opatrení z rozhodnutí vlády.

AHRS je pripravená na odbornú diskusiu k realizácii ďalších opatrení v rámci reštauračného balíka. Viaceré z nich sú aj dnes súčasťou ponuky v gastroprevádzkach. Opatrenia, ktoré prispejú k zvýšeniu motivácie zamestnancov a ich odmeňovaniu, môžu obnoviť dôveru zamestnancov a čiastočne vyriešiť nedostatok kvalifikovaného personálu v nasledujúcich mesiacoch.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Morawiecki dúfa v zmenu kurzu pri Nord Stream 2, obáva sa krízy na Ukrajine

Morawiecki dúfa v zmenu kurzu pri Nord Stream 2, obáva sa krízy na Ukrajine

DNES - 16:53Ekonomické

Poľský premiér Mateusz Morawiecki dúfa, že nová nemecká vláda zmení kurz v súvislosti so sporným plynovodom Nord Stream 2. Ten podľa neho Rusko využíva ako zbraň proti Ukrajine.

Richter víta poukazy pre dôchodcov, ale v súvislosti so zdražovaním

Richter víta poukazy pre dôchodcov, ale v súvislosti so zdražovaním

VČERA - 14:19Ekonomické

Exminister práce a poslanec Národnej rady nevylúčil podporu návrhu na zavedenie 500-eurovej poukážky pre dôchodcov.

Britom môže cez sviatky chýbať šampanské pre nedostatok vodičov nákladných áut

Britom môže cez sviatky chýbať šampanské pre nedostatok vodičov nákladných áut

VČERA - 9:32Ekonomické

Britom môžu počas koncoročných sviatkov chýbať obľúbené nápoje vrátane šampanského pre nedostatok vodičov nákladných áut.

Slovensko zastavilo lety zo siedmych afrických štátov

Slovensko zastavilo lety zo siedmych afrických štátov

VČERA - 9:29Ekonomické

Vzhľadom na nový variant koronavírusu Slovensko od dnešnej polnoci zastavilo prijímanie civilných letov zo siedmich štátov Afriky.

Kamenický: Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie je taký

Kamenický: Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie je taký "matovičovský"

17:59 26.11.2021Ekonomické

Návrh o 500-eurovom poukaze za očkovanie seniorov je taký "matovičovský". Uviedol to podpredseda opozičnej strany Smer–SD a bývalý minister financií Ladislav Kamenický.