• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 9.12.2021Meniny má Izabela
Bratislava

Americká herečka Meg Ryan slávi 60. narodeniny

  • 7:10 19.11.2021
  • Bratislava/Fairfield
Americká herečka Meg Ryan slávi 60. narodeniny

Američanka Meg Ryan sa v piatok 19. novembra dožíva 60 rokov.

Kráľovnou romantických filmov, najmä komédii, sa americká herečka Meg Ryan stala vďaka snímke Keď Harry stretol Sally. Svoju pozíciu si v deväťdesiatych rokoch pred kamerou potvrdila vo filmoch Bezsenné noci v Seattli, či Láska cez internet. Svoj prvý filmový režijný počin umelkyňa predstavila v roku 2015.

Meg Ryan celým menom Margaret Mary Emily Anne Hyra sa narodila 19. novembra 1961 v americkom meste Fairfield, v štáte Connecticut do rodiny príležitostnej herečky a učiteľa matematiky. Po ukončení strednej školy v roku 1979 študovala žurnalistiku na University of Connecticut a neskôr aj na New York University. Aby si popri štúdiu zarobila, účinkovala v televíznych reklamách. Skúsenosti v oblasti reklamy viedli k postupnému rozvíjaniu jej hereckej dráhy. Vysokoškolské štúdium zanechala a vydala sa naproti svojim umeleckým ambíciám.

Jej filmovým debutom bola v roku 1981 snímka Bohaté a slávne (Rich and Famous), o rok neskôr sa ako Betsy Stewart hľadajúca lásku predstavila v seriáli As the World Turns. Príležitosť dostala aj v akčnom romantickom filme Top Gun (1986) v hlavnej úlohe s Tomom Cruisom. Ako Lydia Maxwellová sa predviedla v sc-fi Vnútorný vesmír (Innerspace, 1987) a v priebehu nakrúcania sa zoznámila s hercom Dennisom Quaidom, s ktorým sa v roku 1991 zosobášili a boli manželmi desať rokov.

Prelomovým momentom v jej kariére bol rok 1989, kedy ju diváci mohli vidieť vo filme s milostnou zápletkou Keď Harry stretol Sally (When Harry Met Sally) po boku Billyho Crystala. Za rolu citlivej Newyorčanky Sally Albright bola nominovaná na Zlatý glóbus. V roku 1991 si zahrala spolu s Valom Kilmerom aj v životopisnom filme o osudoch legendárnej kapely The Doors. Meg Ryan a Tom Hanks nechýbali ani vo veľmi úspešnej romantickej snímke Bezsenné noci v Seattli (Sleepless in Seattle, 1993), ktorá zarobila cez 225 miliónov dolárov. Obom hercom priniesol ich výkon nomináciu na Zlatý glóbus.

Herečka však nechcela byť vnímaná len prostredníctvom žánru romantickej komédie, a tak sa v dráme Keď muž miluje ženu (When a Man Loves a Woman, 1994) ujala roly alkoholičky. V roku 1995 bola súčasťou filmu Francúzsky bozk (French Kiss) a vážnejšej úlohy pilotky Karen sa zhostila vo vojnovom filme Odvaha pod paľbou (Courage Under Fire, 1996). Úspešným trhákom bola romantická dráma Mesto anjelov (City of Angels, 1998), v ktorom sa Ryan ako pôvabná doktorka Maggie Riceová zblížila s anjelom Sethom, ktorého stelesnil Nicolas Cage. Po tretíkrát bola nominovaná na Zlatý glóbus za úlohu majiteľky kníhkupectva v komédii Láska cez internet (You've Got Mail, 1998), v ktorej opäť účinkoval aj Tom Hanks.

V roku 2000 sa Meg Ryan aj Russell Crowe objavili v thrilleri Skúška života (Proof of Life). Spolu s Lisou Kudrow a Diane Keaton hrala v tragikomédii Zaveste, prosím (Hanging Up, 2000) a vedľa Hugha Jackmana zase vo filme pre zamilovaných Kate a Leopold (Kate & Leopold, 2001). Odklon od romantických úloh priniesol Ryan nie veľmi priaznivo prijatý thriller s erotickými motívmi Smrtiaca vášeň (In The Cut, 2003). Divákom sa nepáčilo, že miesto nežného dievčaťa s prenikavo modrými očami sa majú pozerať na svoju obľúbenú herečku v niekoľkých pikantnejších scénach.

Ako odvážna manažérka boxu sa Ryan predstavila vo filme natočenom podľa skutočných udalostí Ring voľný (Against the Ropes, 2004). Fanúšikom ľahšieho žánru neušla ani jej prítomnosť v snímkach Územie žien (In the Land of Women, 2007), Milenec je zločinec! (My Mom's New Boyfriend, 2008) či Serious Moonlight (2009).

V roku 2015 ako režisérka debutovala drámou z obdobia druhej svetovej vojny s názvom Ithaca (v českom preklade bola uvedená ako Dopisy z války). Film bol inšpirovaný románom Ľudská komédia od Williama Saroyana.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Svetoznámy hviezdny tenor José Carreras jubiluje

Svetoznámy hviezdny tenor José Carreras jubiluje

7:04 05.12.2021Kultúra

Jeden z najslávnejších operných spevákov, ktorý má prezývku „najmilší človek v opernom svete“, sa dožíva v nedeľu 5. decembra 75 rokov.

Islandská skupina GusGus mieri na Slovensko

Islandská skupina GusGus mieri na Slovensko

14:50 02.12.2021Kultúra

Po troch rokoch vystúpia na Slovensku obľúbenci z Islandu, elektronická skupina GusGus.

Grape festival sa na najbližšie ročníky sťahuje do Trenčína

Grape festival sa na najbližšie ročníky sťahuje do Trenčína

11:33 01.12.2021Kultúra

Festival Grape zverejnil svoje nové miesto konania. Dočasným domovom mu bude letisko Trenčín. Grape festival 2022 sa tam uskutoční 12. a 13. augusta.

Historicky prvým headlinerom festivalu Lovestream bude skupina IMT Smile

Historicky prvým headlinerom festivalu Lovestream bude skupina IMT Smile

8:10 01.12.2021Kultúra

Samotný Lovestream festival budú tvoriť tri samostatné hudobné dni, ktoré bude spájať miesto konania.

Člen Beatles George Harrison zomrel pred 20 rokmi

Člen Beatles George Harrison zomrel pred 20 rokmi

6:09 29.11.2021Kultúra

Najmladší člen skupiny Beatles zomrel pred 20 rokmi.