• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.1.2022Meniny má Nataša
Bratislava

Piesňami novembra 1989 boli Modlitba pro Martu a Sľúbili sme si lásku

  • 17:36 17.11.2021
  • Bratislava
Piesňami novembra 1989 boli Modlitba pro Martu a Sľúbili sme si lásku

Uplynulo 32 rokov od novembrových udalostí roku 1989. Zamatová revolúcia a novembrové námestia nepatrili iba rečníkom, ale aj umelcom, hercom a spevákom.

V ich podaní zneli piesne Sľúbili sme si lásku, Pravda víťazí, Modlitba pro Martu, Morituri te salutant či Stůj břízo zelená. Na pražskej Národnej triede zaznela aj pieseň Chci sluncem být (až se k nám právo vrátí) z repertoáru skupiny Spirituál Kvintet.

Vlastnú pieseň Sľúbili sme si lásku spieval na bratislavskom Námestí SNP martinský rodák Ivan Hoffman. Spieval sám, iba s akustickou gitarou. Po dvadsiatich rokoch nahral novú verziu tejto piesne Ivan Tásler so skupinou IMT Smile.

Jedným z veľkých symbolov Novembra ´89 je speváčka Marta Kubišová. Dvakrát do jej života zasiahla tá istá pesnička, Modlitba pro Martu autorov Jindřicha Brabca a Petra Radu. Nahrávka zo septembra 1968 bola pre ňu najprv od februára 1970 dôvodom zákazu vystupovania, potom v novembri 1989 veľkolepým návratom na hudobnú scénu. Naživo, bez hudobného sprievodu ju Kubišová zaspievala aj 21. novembra 1989 z balkóna na Václavskom námestí na začiatku Nežnej revolúcie. Po jej boku stáli Alexander Dubček a Václav Havel.

Myslela som si, že budem spievať hymnu, ale Jiří Černý ma vystrčil a povedal, že by to chcelo takú malú 'modlitbičku'. K tomu všetkému mi zobrali kabát, bola zima, až sa mi pľúca chveli. A k tomu ešte spievať á capella. Čo mám počúvať skôr, či ozvenu, pretože Václavák je úzky a dlhý. Aj som bola trochu falošná, čo som zistila oveľa neskôr vo filmovom dokumente,“ povedala pre TASR speváčka.

K 'nežnej' patrí aj pieseň Pravda víťazí skupiny Tublatanka. Martin Ďurinda chcel, aby tá pesnička bola rebelská, aby bola zrkadlom doby. Ďurinda naviac na mítingy na Námestí SNP požičal na ozvučenie svoju gitarovú aparatúru s mikrofónom. Aj Pocta Majakovskému v podaní Roba Grigorova s textom Kamila Peteraja patrí tiež k novembrovým udalostiam.

K novembru 1989 patrí aj pesničkár a básnik Karel Kryl. Z emigrácie sa do Československa vrátil po Nežnej revolúcii, na koncertoch po celom Československu hral najviac piesne Morituri te salutant, Anděl, Děkuji aj Král a klaun. Novembrovým interpretom je aj folkový pesničkár Jaroslav Hutka. V novembri 1989 sa vrátil z emigrácie v Holandsku, na pražskej Letenskej pláni po boku Marty Kubišovej spieval svoje piesne, medzi nimi aj Náměšť a Stůj břízo zelená.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Psychiatri rozhodli: Tieto známe filmy najlepšie stvárňujú správanie psychopata

Psychiatri rozhodli: Tieto známe filmy najlepšie stvárňujú správanie psychopata

VČERA - 21:07Zaujímavosti

Najlepšie ukážky správania psychopatov môžeme vidieť aj v niektorých filmoch. Psychiatri vybrali tie najlepšie z nich.

Žena sa nakazila dvomi rôznymi variantmi covidu: Z tohto rozdielu som ostala v šoku

Žena sa nakazila dvomi rôznymi variantmi covidu: Z tohto rozdielu som ostala v šoku

VČERA - 19:37Zaujímavosti

Rozdiel medzi variantom delta a omikron nového koronavírusu podľa Austrálčanky nijako nesúvisí s príznakmi, ktoré sa ochoreniu COVID-19 tradične pripisujú.

Video: Ako si urobiť objemný cop v dvoch krokoch

Video: Ako si urobiť objemný cop v dvoch krokoch

VČERA - 11:06Zaujímavosti

Ak si chcete uviazať skutočne objemný konský chvost, stačí poznať túto techniku.

8 spôsobov, akými si denne ničíte matrac

8 spôsobov, akými si denne ničíte matrac

20:09 15.01.2022Zaujímavosti

Správne udržiavaný matrac môže slúžiť svojmu majiteľovi niekoľko rokov. Zistite, čo môžete spraviť preto, aby ste jeho stav udržali v čo najlepšom stave čo najdlhšie.

Ste súčasťou správneho vzťahu? Rozhoduje o tom jediná otázka, tvrdí terapeutka

Ste súčasťou správneho vzťahu? Rozhoduje o tom jediná otázka, tvrdí terapeutka

17:41 15.01.2022Zaujímavosti

Psychologička, ktorá sa zaoberá párovými terapiami, kladie svojim klientom vždy tú istú otázku, podľa ktorej sami zistia, či sa nachádzajú v tom správnom vzťahu.