• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 9.12.2021Meniny má Izabela
Bratislava

Tieto nápoje najviac prispievajú k rednutiu vlasov

  • 7:33 17.11.2021
  • Londýn
Tieto nápoje najviac prispievajú k rednutiu vlasov

Stratu a rednutie vlasov môže mať na svedomí nevhodne zvolená strava. K vypadávaniu prispievajú aj nápoje, ktoré pije väčšina z nás.

Rednutie vlasov je prirodzenou súčasťou starnutia. K problému ale dochádza vtedy, keď je neúmerne rýchle a neraz vedie k vzniku plešiny u mužov, ale aj žien.

Na kvalitu a dĺžku vlasov nevplýva len genetika. Čoraz viac sa ukazuje, že ľudia, ktorí sa počas života pridŕžajú určitého typu stravy, si dlhšie udržia bohaté a lesklé vlasy nezávisle od veku či pohlavia.

Pri vypadávaní vlasov musíme brať ohľad najmä na kvalitu folikulov, a práve tú dokáže strava do veľkej miery ovplyvniť. A preto ak patríte k častým konzumentom alkoholu, doplatia na to aj folikuly. Hoci medzi pitím alkoholu a vypadávaním vlasov neexistuje priama spojitosť, miera jeho konzumácie dokáže ovplyvniť celkový vzhľad vlasov.

„Časté pitie alkoholu môže viesť k nedostatku živín alebo hormonálnym problémom, čo následne poškodzuje vlasy,“ tvrdí lekár z Londýna Earim Chaudry. Pitie alkoholu konkrétne spôsobuje problémy so vstrebávaním zinku, medi a bielkovín.

O zinku je dlho známe, že prispieva k zdraviu vlasov, nechtov a pokožky. Keď v tele chýba, prejaví sa to okrem vypadávania vlasov aj problematickou pleťou. Existujú tiež dôkazy o tom, že aj nedostatok železa prispieva k vypadávaniu vlasov.

Podobne ako zinok, aj bielkoviny sú pre zdravie vlasov mimoriadne dôležité. Takisto sa podieľajú na tvorbe svalov, trávení a zrážaní krvi.

Ako piť, aby sme si škodili čo najmenej

Pri alkohole neexistuje miera, ktorá by bola celkom neškodná. Je pravda, že niektoré nápoje, ako je červené víno, pri obmedzenej konzumácii poskytujú aj pozitívne účinky na zdravie, no zároveň zaťažujú žalúdok a pečeň.

Muži ani ženy by nemali prekročiť hranicu 14 jednotiek alkoholu za týždeň, pričom jedna jednotka je úmerná 10 mililitrom alebo 8 gramom čistého alkoholu v nápoji. Ide zhruba o množstvo, ktoré telo dospelého človeka dokáže spracovať za hodinu.

Okrem toho by ste sa mali vyhnúť nárazovému pitiu. Odporúča sa vypiť najviac 14 jednotiek alkoholu za dobu troch a viac dní.

Okrem vynechania alkoholu môžete pre svoje vlasy spraviť viac aj prostredníctvom zmeny v stravovaní. Uprednostnite jedlá bohaté na železo, ako je listová zelenina, strukoviny a obilniny. Z jedál s vysokým obsahom bielkovín si vyberte napríklad mäso a morské plody, a nezabudnite ani na prospešné omega-3 mastné kyseliny, ktoré možno nájsť v rybách, ľanových semiačkach a vlašských orechoch. Nutnosťou je dodržiavanie pravidelného pitného režimu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Koľkokrát za deň navštívite záchod? Pozor, toto číslo poukazuje na smrteľné ochorenie

Koľkokrát za deň navštívite záchod? Pozor, toto číslo poukazuje na smrteľné ochorenie

20:05 05.12.2021Zdravie

Pravidelné vyprázdňovanie je podmienkou zdravého trávenia. Kedy však už možno hovoriť o probléme?

3 zmeny v hlase, ktoré poukazujú na prítomnosť neliečiteľného ochorenia

3 zmeny v hlase, ktoré poukazujú na prítomnosť neliečiteľného ochorenia

19:37 05.12.2021Zdravie

Neliečiteľné ochorenie nervovej sústavy postihuje celé telo. Len málo sa však hovorí o zmenách, ktoré sa prejavia v hlase pacientov.

5 kožných ochorení, ktoré si zamieňame so žihľavkou

5 kožných ochorení, ktoré si zamieňame so žihľavkou

18:05 05.12.2021Zdravie

Klasické prejavy žihľavky sa podobajú najmenej na päticu ďalších kožných ochorení. Zistite, ktoré sa vás v skutočnosti týka.

Koronavírus môže napadnúť placentu a zabiť nenarodené dieťa

Koronavírus môže napadnúť placentu a zabiť nenarodené dieťa

14:12 04.12.2021Zdravie

Koronavírus SARS-CoV-2 môže v druhej polovici tehotenstva napadnúť placentu tehotnej ženy a spôsobiť smrť jej nenarodeného dieťaťa, vyplýva z nezávislých štúdií holandských a izraelských vedcov.

Ako pomôcť slabnúcemu zraku? Toto treba spraviť hneď ráno

Ako pomôcť slabnúcemu zraku? Toto treba spraviť hneď ráno

7:51 03.12.2021Zdravie

Postupné slabnutie zraku dokážete zachrániť trojminútovou aktivitou. Kúra je však účinná len vtedy, keď sa vykoná ráno.