• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 9.12.2021Meniny má Izabela
Bratislava

Hustá brada ako znak vysokej hladiny testosterónu? Toto hovorí veda

  • 19:36 21.11.2021
  • Bratislava
Hustá brada ako znak vysokej hladiny testosterónu? Toto hovorí veda

Môžeme hovoriť o mužskej brade ako o symbole sebavedomia a mužnosti, alebo ide len o psychologický efekt, ktorý nie je nijako podložený evolučným dianím?

Dvorenie u pávov by sme sotva mohli označiť ako skromný proces. Samcom slúžia na ohúrenie samice bohaté koruny z farebných pier. Súťaž vyhráva páv s najhustejšou a najpestrejšou korunou – ostatným ostávajú oči pre plač.

K najpopulárnejším evolučným teóriám, ktoré vysvetľujú pôvod pávieho rituálu, patrí tá, podľa ktorej tým vtáky vysielajú „úprimný signál“ o kvalite genetických dispozícií nositeľa pestrých pier. Človeku by sa mohlo zdať, že takýto súvis môžeme analogicky uplatniť aj na mužskú bradu.

Ochlpenie ľudskej tváre je prvkom sexuálneho dimorfizmu – ide teda o znak, ktorý možno nájsť len u jedného pohlavia. Brada sa tradične považuje za signál, ktorý potenciálnym partnerkám a konkurentom dáva najavo, že jej nositeľ je mužnejší a dominantnejší.

Muži s bohatším tvárovým ochlpením ale reálne nemusia mať vyššiu hladinu testosterónu, aj keď sa môžu považovať za mužnejších. Podľa štúdie z dielne poľských autorov medzi týmito faktormi neexistuje žiadna spojitosť.

Vedci zhromaždili údaje o 97 mladých, fyzicky aktívnych mužoch. Na hladinu testosterónu u muža vplýva množstvo faktorov, ktoré boli zohľadnené aj v rámci výskumu.

24 hodín pred začiatkom výskumu muži nesmeli fajčiť, konzumovať alkohol alebo cvičiť. Dve hodiny pred testovaním sa mali vyhnúť jedlu a umývaniu zubov (úroveň testosterónu totiž zisťovali zo vzoriek slín).

Účastníci najprv odpovedali na otázky ohľadom veku, hmotnosti, výšky a miery zarastania na tvári. Z porovnania skutočnej dĺžky brady a subjektívneho hodnotenia účastníkov je jasné, že tento parameter sa do veľkej miery zhoduje.

Nasledovalo odobranie vzorky slín. Potom mali dobrovoľníci po dobu 12 minút bicyklovať, čím si prirodzene zvýšili hladinu testosterónu v tele, a odobrali im ďalšiu vzorku. Týchto 12 minút si účastníci krátili odpovedaním na otázky o tom, či sa vnímajú ako dominantní.

Miera dominancie sa u mužov zisťovala pomocou dotazníka, v ktorom mali vyjadriť svoj súhlas alebo nesúhlas s tvrdeniami typu „Často presviedčam iných, aby sa správali, ako chcem ja,“ alebo „Ja mám vplyv na ostatných, nie oni na mňa.“

V závere vedci priznávajú, že brada u mužov pravdepodobne vypĺňa len funkciu nástroja na sebaprezentáciu, ktorý podlieha jedine kultúrnym normám, a nijako nesúvisí s evolúciou signalizovania.

Mierne odlišné výsledky však ponúka podobne orientovaná štúdia z roku 2020, ktorá potvrdzuje súvzťažnosť medzi tvárovým ochlpením a individuálnou dominanciou. V tomto prípade sa však všetka pozornosť sústredila na psychologický aspekt a účastníkom neodobrali vzorky hormónov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, springer.com, sciencealert.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Herec a režisér Ladislav Smoljak by sa dnes dožil 90 rokov

Herec a režisér Ladislav Smoljak by sa dnes dožil 90 rokov

DNES - 7:15Zaujímavosti

Ladislav Smoljak bol nerozlučným tvorivým partnerom Zdeňka Svěráka, s ktorým založil legendárne Divadlo Járy Cimrmana.

Video: Pilot si nad oceánom všimol záhadné svetlá. Bola to celá flotila UFO, tvrdí

Video: Pilot si nad oceánom všimol záhadné svetlá. Bola to celá flotila UFO, tvrdí

VČERA - 21:54Zaujímavosti

Musí to byť UFO, tvrdí pilot o prízraku, ktorý počas letu spozoroval nad morskou hladinou.

Video: Policajti naháňali pašerákov na člne, takýto manéver ich prekvapil

Video: Policajti naháňali pašerákov na člne, takýto manéver ich prekvapil

VČERA - 21:20Zaujímavosti

V snahe uniknúť policajtom na mori sa pašeráci drog uchýlili k núdzovému riešeniu.

Elon Musk varuje pred zánikom civilizácie. Prezradil, ako tomu zabrániť

Elon Musk varuje pred zánikom civilizácie. Prezradil, ako tomu zabrániť

VČERA - 20:03Zaujímavosti

Zakladateľ spoločností SpaceX a Tesla varoval, že ľudstvu môže byť koniec.

Najväčšia hrozba pre život na Zemi? To, čo sa stalo pred 75.000 rokmi, hrozí aj dnes

Najväčšia hrozba pre život na Zemi? To, čo sa stalo pred 75.000 rokmi, hrozí aj dnes

VČERA - 8:06Zaujímavosti

Pred desiatkami tisíc rokov došlo na Zemi k udalosti, ktorá takmer celkom vyhladila ľudskú rasu. Ak možno niečo považovať za prirodzenú hrozbu pre človeka, je to práve toto, myslí si dánsky vedecký redaktor.