• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 27.1.2022Meniny má Bohuš
Bratislava

Zvýšená chuť na tento druh mäsa môže značiť psychické problémy

  • 19:36 13.11.2021
  • Svet
Zvýšená chuť na tento druh mäsa môže značiť psychické problémy

Muži, ktorí sa obávajú, že nie sú dostatočne „mužní“, častejšie jedia červené mäso.

Štúdia naznačuje, že muži, ktorí jedia veľa hovädzieho, jahňacieho, bravčového a iného červeného mäsa, si môžu byť neistí svojou mužnosťou. Vedci z Kanady zistili, že muži, ktorí si nie sú istí svojou maskulinitou, sa s väčšou pravdepodobnosťou pokúšajú „zvýšiť svoju mužnosť“ jedením červeného mäsa, ktoré je všeobecne vnímané ako mužnejšie.

Nie je známe, prečo je práve červené mäso v niektorých spoločnostiach vnímané ako maskulínne, hoci môže byť vnímané ako spôsob budovania svalov. To pomáha zvyšovať stereotypné mužské vlastnosti, ako je mužnosť a sexuálna sila.

Môže za to aj maskulínny jazyk v potravinovom marketingu. Štúdia cituje kritiku reklamy na hamburgery z roku 2009, ktorá zobrazuje „dlhý a šťavnatý“ burger vznášajúci sa pred ženskými otvorenými ústami.

Nie je preto prekvapujúce, že konzumácia červeného mäsa je výrazne vyššia u mužov ako u žien, tvrdia autori štúdie. V prvej fáze štúdie bolo hodnotených 300 mužských účastníkov z Veľkej Británie, USA a Kanady, do akej miery zodpovedajú tradičnej mužskosti a ich zámer kúpiť si červené mäso. Z celkového počtu bolo 13 zo štúdie vylúčených po odhalení, že sú vegetariáni alebo vegáni, takže konečná vzorka bola 287 mužov.

Problém s mužnosťou bol určovaný otázkami ako: „Prial by som si, aby som sa zaujímal o veci, ktoré sú pre iných mužov zaujímavé“ a „Obávam sa, že ma ženy považujú za menej príťažlivého, pretože nie som taký macho ako ostatní“.

Ďalej boli účastníci informovaní o novom produkte - balíčku s mäsovými výrobkami. Účastníkov sa pýtali, aká by bola pravdepodobnosť objednania balíčka s niekoľkými druhmi mäsa. Okrem toho účastníci uviedli, do akej miery sa zhodli na súbore názorov o vzťahu medzi mužnosťou a konzumáciou jedla. Výsledky ukázali, že neistí muži veria, že konzumácia mäsa zvýši ich mužnosť, a preto boli viac naklonení kupovať červené mäso.

V ďalšej časti štúdie vyplnilo ďalších 200 mužských účastníkov z rovnakých troch krajín dotazník o maskulinite a bolo im povedané, že ich odpovede sa použijú na potvrdenie „novej miery maskulinity“.

Respondenti boli náhodne pridelení tak, aby dostali spätnú väzbu, ktorá mala buď potvrdiť alebo vyvrátiť ich mužnosť (t. j. „náš algoritmus naznačuje, že ste viac/menej mužný ako 85 percent populácie“).

Potom im ponúkli na výber zo štyroch hlavných jedál z jedálneho lístka – mäsovú guľku alebo sendvič so slaninou („mužný“ výber z červeného mäsa) alebo šalát s kuracím mäsom alebo šalát s tofu.

Výsledky ukázali, že potvrdenie maskulinity účastníkov znížilo pravdepodobnosť, že si vyberú jednu z možností červeného mäsa. Celkovo si výskumníci myslia, že reklama, ktorá by sa pokúšala spájať konzumáciu mäsa so ženami, by mohla znížiť spotrebu mäsa u mužov.

„Upozornili by sme však obchodníkov, že by to mohlo paradoxne zvýšiť spotrebu mäsa u žien, a teda celkovo neznížiť spotrebu,“ uvádzajú vo svojom článku publikovanom v časopise Appetite.

Podobné výsledky ukázala aj ďalšia štúdia publikovaná v tom istom časopise, ktorá zistila, že muži radi jedia viac mäsa ako ženy, pretože majú pocit, že im pomáha „potvrdiť svoju mužskú identitu“.

Zistila, že väčšia zhoda s tradičnými mužskými rodovými stereotypmi súvisela s častejšou konzumáciou dvoch druhov mäsa – hovädzieho a kuracieho – a nižšou mierou otvorenosti voči vegetariánstvu.

Červené mäso je dobrým zdrojom bielkovín, vitamínov a minerálov a môže tvoriť súčasť vyváženej stravy, ale jeho prílišná konzumácia zvyšuje riziko rakoviny čriev. Konzumácia červeného mäsa bola spojená so srdcovými chorobami aj rakovinou konečníka.

Strava bohatá na mäso neohrozuje len naše zdravie, ale aj stav našej planéty, keďže chov dobytka vo veľkom ničí biotopy a vytvára skleníkové plyny.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedirect.com, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pôrodná asistentka: Týmto veciam sa v pôrodnej sále vyhnite

Pôrodná asistentka: Týmto veciam sa v pôrodnej sále vyhnite

DNES - 9:18Zaujímavosti

Pôrodné asistentky pomáhajú priviesť na svet tisíce detí, a tak niet pochýb o tom, že majú celý proces pôrodu v malíčku. Jedna z nich prezrádza, čomu by sa rodičky mali v nemocnici vyhnúť.

Miliardy používateľov Google Chrome sú vystavení novým bezpečnostným hrozbám

Miliardy používateľov Google Chrome sú vystavení novým bezpečnostným hrozbám

DNES - 7:45Zaujímavosti

Spoločnosť Google odhalila vo svojom internetovom prehliadači Chrome 26 nových bezpečnostných hrozieb

Video: Žiačku základnej školy donútili jesť z koša, riaditeľka sa ešte aj prizerala

Video: Žiačku základnej školy donútili jesť z koša, riaditeľka sa ešte aj prizerala

VČERA - 21:27Zaujímavosti

Pomocníčka v kuchyni prinútila 9-ročnú žiačku zjesť pečivo, ktoré predtým vyhodila do koša. Riaditeľka sa celému incidentu prizerala.

Video: Takto dokážete upraviť podprsenku, aby ste mohli mať odhalený chrbát

Video: Takto dokážete upraviť podprsenku, aby ste mohli mať odhalený chrbát

VČERA - 20:56Zaujímavosti

Žena ukázala, ako prerobiť podprsenku, aby bola vhodná do šiat s odhaleným chrbtom.

Video: Túto chybu pri ukladaní pohárov nerobte. Takto ušetríte miesto a zabránite nehodám

Video: Túto chybu pri ukladaní pohárov nerobte. Takto ušetríte miesto a zabránite nehodám

VČERA - 20:26Zaujímavosti

Vďaka týmto trom trikom budete mať viac miesta v skrinkách.