• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 9.12.2021Meniny má Izabela
Bratislava

Sociálna fóbia: Táto liečba funguje u 85% pacientov

  • 19:37 14.11.2021
  • Svet
Sociálna fóbia: Táto liečba funguje u 85% pacientov

Namiesto liekov sa ukázala účinnejšia iná forma terapie.

Najčastejšou úzkostnou poruchou je sociálna úzkostná porucha alebo sociálna fóbia. Pri tomto type úzkosti majú pacienti obavy zo socializácie. Boja sa, ako budú pôsobiť na ostatných ľudí a častokrát z tohto strachu rušia svoje spoločenské plány.

Aj keď sú na túto diagnózu predpisované lieky, podľa štúdie publikovanej v akademickom žurnále Psychotherapy and Psychosomatics sa sociálna fóbia najlepšie lieči kognitívnou terapiou. Iba samotná kognitívna terapia funguje lepšie ako lieky a je efektívnejšia než kombinácia paroxetínu a terapie.

Kognitívna terapia viedla buď k vyliečeniu, alebo k výraznému zlepšeniu stavu u 85 % pacientov. Vedúci výskumu Hans M. Nordahl uviedol, že nastavili nový rekord v efektívnej liečbe sociálnych úzkostných porúch. Ako dodal:

„Toto je jedna z najlepších štúdií o sociálnych úzkostných poruchách vôbec. Jej realizácia trvala desať rokov a bola náročná z akademického aj logistického hľadiska, ale výsledok je skutočne povzbudzujúci.“

Mierna úzkosť môže byť normálna v určitých sociálnych situáciách. No ľudia so sociálnou fóbiou majú problém žiť normálny život. V sociálnych situáciách môžu pociťovať závraty, návaly horúčavy a iné akútne symptómy úzkosti. Pacienti preto často užívajú lieky a myslia si, že ich stav je lepší hlavne vďaka nim. Stávajú sa na nich preto závislí. Ako uviedol Nordahl:

„Pacienti sa často viac spoliehajú na lieky a terapii neprikladajú taký význam. Lieky teda maskujú veľmi dôležitý objav pacienta: že ak sa naučia účinné techniky, dokážu sami zvládnuť svoju úzkosť.“

Kognitívna terapia funguje tak, že povzbudzuje ľudí, aby prijali svoje pocity. Zároveň sa pacienti snažia sústrediť na to, čo chcú povedať a urobiť v náročných sociálnych situáciách. Nordahl povedal:

„Používame niečo, čo sa nazýva metakognitívna terapia, čo znamená, že pracujeme s myšlienkami pacientov a ich reakciami a presvedčeniami o týchto myšlienkach. Riešime ich premýšľanie a obavy z toho, ako fungujú v sociálnych situáciách. Naučiť sa regulovať svoje procesy pozornosti a trénovať mentálne úlohy sú nové terapeutické prvky s obrovským potenciálom pre túto skupinu pacientov.“

Štúdia sledovala viac ako 100 ľudí počas jedného roka. Kognitívna terapia bola jednoducho tou najlepšou liečbou, povedal Nordahl:

„Toto je doteraz najefektívnejšia liečba pre túto skupinu pacientov. Liečba duševných chorôb často nie je taká účinná ako liečba zlomeniny kostí, ale tu sme ukázali, že liečba psychiatrických porúch môže byť rovnako účinná.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, psychiatryadvisor.com, karger.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Koľkokrát za deň navštívite záchod? Pozor, toto číslo poukazuje na smrteľné ochorenie

Koľkokrát za deň navštívite záchod? Pozor, toto číslo poukazuje na smrteľné ochorenie

20:05 05.12.2021Zdravie

Pravidelné vyprázdňovanie je podmienkou zdravého trávenia. Kedy však už možno hovoriť o probléme?

3 zmeny v hlase, ktoré poukazujú na prítomnosť neliečiteľného ochorenia

3 zmeny v hlase, ktoré poukazujú na prítomnosť neliečiteľného ochorenia

19:37 05.12.2021Zdravie

Neliečiteľné ochorenie nervovej sústavy postihuje celé telo. Len málo sa však hovorí o zmenách, ktoré sa prejavia v hlase pacientov.

5 kožných ochorení, ktoré si zamieňame so žihľavkou

5 kožných ochorení, ktoré si zamieňame so žihľavkou

18:05 05.12.2021Zdravie

Klasické prejavy žihľavky sa podobajú najmenej na päticu ďalších kožných ochorení. Zistite, ktoré sa vás v skutočnosti týka.

Koronavírus môže napadnúť placentu a zabiť nenarodené dieťa

Koronavírus môže napadnúť placentu a zabiť nenarodené dieťa

14:12 04.12.2021Zdravie

Koronavírus SARS-CoV-2 môže v druhej polovici tehotenstva napadnúť placentu tehotnej ženy a spôsobiť smrť jej nenarodeného dieťaťa, vyplýva z nezávislých štúdií holandských a izraelských vedcov.

Ako pomôcť slabnúcemu zraku? Toto treba spraviť hneď ráno

Ako pomôcť slabnúcemu zraku? Toto treba spraviť hneď ráno

7:51 03.12.2021Zdravie

Postupné slabnutie zraku dokážete zachrániť trojminútovou aktivitou. Kúra je však účinná len vtedy, keď sa vykoná ráno.