• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 22.5.2022Meniny má Júlia, Juliana
22°Bratislava

Zložka v palmovom oleji podporuje šírenie rakoviny. Vedci však majú aj dobrú správu

  • 20:03 12.11.2021
  • Svet
Zložka v palmovom oleji podporuje šírenie rakoviny. Vedci však majú aj dobrú správu

Štúdia zistila, že kyselina palmitová podporuje metastázy pri rakovine úst a kože.

Vedci preukázali, že mastná kyselina nachádzajúca sa v palmovom oleji môže podporiť šírenie rakoviny. Tieto zistenia by však mohli vedcom pomôcť pri stanovení nových spôsobov liečby.

Štúdia na myšiach zistila, že kyselina palmitová podporuje metastázy pri rakovine úst a kože. V budúcnosti by bolo možné navrhnúť lieky alebo špecifické stravovacie plány, ktoré by metastázam zabránili.

"Na kyseline palmitovej je niečo veľmi zvláštne, čo z nej robí mimoriadne silný stimulátor metastáz," povedal profesor Salvador Aznar-Benitah z Inštitútu pre výskum biomedicíny (IRB) v Barcelone. "Myslím si, že je príliš skoro na to, aby sme určili, ktorý typ stravy by mohli konzumovať pacienti s metastatickým karcinómom, čo by spomalilo proces metastáz."

Štúdia sa pridáva k ďalším dôkazom, že diéta môže byť použitá na zlepšenie existujúcej liečby rakoviny, pretože nádorovové bunky sú neúmerne závislé od určitých živín alebo sú potrebné v kritických štádiách, ako sú metastázy.

Štúdia vychádzala z predchádzajúcej práce toho istého tímu, ktorá ukázala, že v rámci nádoru má len malá podskupina buniek schopnosť šíriť sa von z nádoru a dostať sa do iných. Zdá sa, že tieto špecializované rakovinové bunky sa obzvlášť spoliehajú na mastné kyseliny a najnovšie zistenia to zúžili na kyselinu palmitovú. Tá sa nachádza v palmovom oleji ale aj v širokej škále potravín, ako je maslo a olivový olej.

Štúdia publikovaná vo vedeckom časopise Nature zistila, že keď myšiam pridali do stravy kyselinu palmitovú, mali väčšiu pravdepodobnosť rozšírenia rakoviny úst a kože. Ostatné mastné kyseliny nazývané kyselina olejová a kyselina linolová – omega-9 a omega-6 tuky nachádzajúce sa v potravinách, ako je olivový olej a ľanové semienka – nevykazovali rovnaký účinok.

Štúdia naznačila, že vystavenie kyseline palmitovej spôsobilo zmeny vo funkcii génov v rakovinových bunkách, ktoré im umožnili rozoznať mastné kyseliny a efektívnejšie ich konzumovať. Zdá sa, že kyselina palmitová dokáže rakovinové bunky dostať do stavu regenerácie. To im umožňuje vytvárať signálne siete mimo nádoru, čo je to zásadný krok smerom k šíreniu rakoviny.

Metastázy rakoviny zostávajú hlavnou príčinou smrti u pacientov s rakovinou a veľká väčšina ľudí s metastatickým karcinómom sa už z rakoviny nedokáže vyliečiť. Vedci pochopili, čo potrebujú rakovinové bunky, aby sa takto šírili, a zároveň identifikovali spôsoby, ako tento proces zablokovať. Plánujú klinickú skúšku proteínov, ktoré narúšajú odpoveď nádoru na kyselinu palmitovú.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, eurekalert.org, nature.com, irbbarcelona.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vesmírna loď Starliner po prvý raz úspešne pristála na ISS

Vesmírna loď Starliner po prvý raz úspešne pristála na ISS

VČERA - 8:21Veda

Bezpilotná vesmírna loď Starliner spoločnosti Boeing sa v piatok večer vôbec po prvý raz úspešne pripojila k Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), informuje agentúra DPA.

Ako dlho môžete mať pozitívne testy na COVID-19? Pozor na údaj z antigénového testu

Ako dlho môžete mať pozitívne testy na COVID-19? Pozor na údaj z antigénového testu

19:35 14.05.2022Veda

Mnohým ľuďom vychádzajú pozitívne PCR testy aj dlho po vymiznutí príznakov.

Rakovina pankreasu: Prelomový objav pomôže s liečbou

Rakovina pankreasu: Prelomový objav pomôže s liečbou

9:04 13.05.2022Veda

Vedcom sa podarilo identifikovať príčinu vzniku rakoviny pankreasu.

Na Marse sa odohrajú veľké zmeny. Bývalý šéf NASA prezradil, čo čaká Červenú planétu

Na Marse sa odohrajú veľké zmeny. Bývalý šéf NASA prezradil, čo čaká Červenú planétu

9:47 28.04.2022Veda

Bývalý vedúci amerického leteckého a vesmírneho úradu opísal spôsob, akým môže ľudstvo prispieť k obrovským zmenám na Marse.

Vedci objavili baktérie, ktoré môžu súvisieť s rakovinou prostaty

Vedci objavili baktérie, ktoré môžu súvisieť s rakovinou prostaty

11:43 25.04.2022Veda

Britskí vedci objavili päť druhov baktérií, ktoré by mohli mať súvis so vznikom a zhoršovaním rakoviny prostaty.