• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 9.12.2021Meniny má Izabela
Bratislava

V akom čase si líhate do postele? Tieto dve hodiny hrajú v prospech zdravého srdca a ciev

  • 20:50 10.11.2021
  • Exeter
V akom čase si líhate do postele? Tieto dve hodiny hrajú v prospech zdravého srdca a ciev

Zdraviu srdca a ciev prospieva nielen vyvážená strava a pravidelný pohyb. Starajte sa oň aj prostredníctvom správnych spánkových zvykov.

Ľudia, ktorí sa pravidelne alebo často ukladajú na spánok po polnoci, čelia až 25-percentnému nárastu rizika srdcovo-cievnych ochorení. V prípade, že chodíte spať medzi jedenástou a polnocou, toto riziko pre vás klesá na 12 percent. Gratulovať si nemôžu ani tí, ktorí zaspávajú ešte pred desiatou večer, pretože riziko ohrozenia srdca a ciev u nich predstavuje 24-percentné zvýšenie oproti normálu.

Ktorý čas zaspávania je teda najpriaznivejší pre zdravie srdca a ciev? Odpoveď na túto otázku sa rozhodli vyhľadať vedci z Univerzity v Exeteri (Veľká Británia). Pomohli si pritom 7-dňovými záznamami o začiatku a ukončení spánku vyše 88 tisíc Britov.

Účastníci na začiatku štúdie vyplnili dotazník týkajúci sa ich životného štýlu, zdravia a fyzických vlastností. Po niekoľkých rokoch ich vedci znova vyhľadali a pýtali sa, či za uplynulý čas prekonali akékoľvek ochorenie srdca alebo porážku.

Po zohľadnení ďalších faktorov, ako je fajčenie, BMI a sociálno-ekonomické podmienky, boli výskumníci schopní analyzovať vplyv spánkových hodín na riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení.

Ukázalo sa, že najvhodnejší čas na zaspávanie z hľadiska zdravia srdca a ciev je medzi desiatou a jedenástou večer. „Náš výskum dokazuje, že optimálny čas na zaspávanie predstavuje špecifický bod v rámci 24-hodinového telesného cyklu, a výchylky môžu mať kritický dopad na zdravie,“ vyhlásil autor štúdie David Plans. Najrizikovejší čas je po polnoci, čo môže súvisieť s tým, že sa znižuje pravdepodobnosť vstávania pri svitaní, ktoré reštartuje telesné hodiny.“

Štúdia nevysvetľuje potenciálnu príčinu za touto spojitosťou, no v jej prospech hovorí niekoľko ďalších výskumov, ktoré potvrdzujú dôležitosť spánku pri starostlivosti o zdravie obehovej sústavy.

Zaujímavé je, že spojitosť medzi kardiovaskulárnym zdravím a spánkovým cyklom sa zreteľnejšie prejavuje u žien. Vedci nepoznajú konkrétnu príčinu, ale odlišnosť pravdepodobne pramení z rozličného zloženia hormónov v tele.

„Je možné, že endokrinná sústava oboch pohlaví reaguje odlišne na výkyvy cirkadiánneho rytmu,“ dodáva Plans. „Rovnako nevylučujeme, že k rozličným záverom mohol prispieť aj vyšší vek účastníkov, keďže ženy po menopauze sú náchylnejšie na kardiovaskulárne ochorenia – to by znamenalo, že účinky spánku na zdravie mužov a žien sú rovnaké,“ uzatvoril.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, oup.com, escardio.org, iflscience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Koľkokrát za deň navštívite záchod? Pozor, toto číslo poukazuje na smrteľné ochorenie

Koľkokrát za deň navštívite záchod? Pozor, toto číslo poukazuje na smrteľné ochorenie

20:05 05.12.2021Zdravie

Pravidelné vyprázdňovanie je podmienkou zdravého trávenia. Kedy však už možno hovoriť o probléme?

3 zmeny v hlase, ktoré poukazujú na prítomnosť neliečiteľného ochorenia

3 zmeny v hlase, ktoré poukazujú na prítomnosť neliečiteľného ochorenia

19:37 05.12.2021Zdravie

Neliečiteľné ochorenie nervovej sústavy postihuje celé telo. Len málo sa však hovorí o zmenách, ktoré sa prejavia v hlase pacientov.

5 kožných ochorení, ktoré si zamieňame so žihľavkou

5 kožných ochorení, ktoré si zamieňame so žihľavkou

18:05 05.12.2021Zdravie

Klasické prejavy žihľavky sa podobajú najmenej na päticu ďalších kožných ochorení. Zistite, ktoré sa vás v skutočnosti týka.

Koronavírus môže napadnúť placentu a zabiť nenarodené dieťa

Koronavírus môže napadnúť placentu a zabiť nenarodené dieťa

14:12 04.12.2021Zdravie

Koronavírus SARS-CoV-2 môže v druhej polovici tehotenstva napadnúť placentu tehotnej ženy a spôsobiť smrť jej nenarodeného dieťaťa, vyplýva z nezávislých štúdií holandských a izraelských vedcov.

Ako pomôcť slabnúcemu zraku? Toto treba spraviť hneď ráno

Ako pomôcť slabnúcemu zraku? Toto treba spraviť hneď ráno

7:51 03.12.2021Zdravie

Postupné slabnutie zraku dokážete zachrániť trojminútovou aktivitou. Kúra je však účinná len vtedy, keď sa vykoná ráno.