• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 9.12.2021Meniny má Izabela
Bratislava

Naozaj je stredozemská strava taká zdravá? Toto sa stane, ak ňou nahradíte západnú kuchyňu

  • 9:13 18.11.2021
  • Oslo
Naozaj je stredozemská strava taká zdravá? Toto sa stane, ak ňou nahradíte západnú kuchyňu

Pri stredomorskom stravovaní treba dať dobrý pozor nielen na to, aké potraviny kupujete, ale aj ako boli spracované.

Stredomorská strava je označenie, ktoré opisuje spôsob stravovania inšpirovaný tradičnou talianskou a gréckou kuchyňou. Medzi jedlá, ktoré uprednostňuje, patria celozrnné obilniny, množstvo zeleniny a ovocia, strukoviny, orechy a semiačka, ryby a byliny. Hlavný zdroj pridaného tuku v rámci stredozemskej stravy tvorí olivový olej.

Stredomorská strava sa často opisuje ako jedna z najzdravších na svete najmä preto, že podľa početných výskumov dokáže efektívne chrániť pred vznikom srdcovo-cievnych ochorení. Ak sa však pre ňu rozhodnete bez náležitej prípravy, môže vám privodiť nechcené príznaky.

Riziká stredomorského stravovania

Univerzita v nórskom Osle prišla s prekvapivým tvrdením, že prechodom z klasickej „západnej stravy“ na neorganickú stredomorskú stravu riskujeme až trojnásobné zvýšenie príjmu pesticídov, čo môže mať neblahý účinok na imunitu.

Tradične spracované ovocie a zelenina podľa vedcov prenáša viac kontaminantov životného prostredia a ohrozuje aj plodnosť a vývoj detí. Kameňom úrazu sú pritom najmä ovocie, zelenina a obilniny.

Najväčším problémom stredomorskej stravy je neorganické pestovanie. Ak by ste prešli na takýto jedálniček s tým, že by ste kupovali len organicky spracované plodiny, dokázali by ste redukovať množstvo pesticídov až o 90 percent.

Niektoré z kontaminantov, ktoré štúdia skúmala, sú známe kvôli pôsobeniu na telesné hormóny. „Máme čoraz viac dôkazov o tom, že tieto toxíny oslabujú imunitnú odpoveď a pravdepodobne aj plodnosť,“ vysvetľuje mikrobiológ Carlo Leifert.

„Hormonálna nerovnováha môže tiež negatívne ovplyvniť rast a vývoj detí,“ pokračuje Leifert. „Konvenčne kultivované ovocie, zelenina a celozrnné obilniny sú hlavnými pôvodcami environmentálnych kontaminantov získavaných zo stravy. Keďže tieto jedlá sú základom stredomorskej stravy, tí, ktorí ich jedia, prijímajú desaťnásobné množstvo kontaminantov v porovnaní s tými, ktorých strava sa skladá prevažne z organicky kultivovaných jedál.“

Leifert dodáva, že aj ryby z voľného chovu a farmy sú zdrojom environmentálnych kontaminantov, ale väčšinou v oveľa menšom množstve.

Stredomorské stravovanie v praxi: Tipy na raňajky, obed a večeru

Štúdie sa zúčastnilo 27 britských študentov, ktorí najprv týždeň jedli „tradičné“ britské jedlá a každé z nich si zapísali. Na záver im odobrali vzorky moču a na dva týždne ich transportovali na farmu na Kréte.

Štrnásti študenti na Kréte jedli tradične kultivované jedlo a trinásti boli na strave pozostávajúcej z organických produktov. Vedci potom opäť otestovali vzorku moču každého účastníka. Dobrovoľníci nakoniec strávili ďalší týždeň nazad v Británii, kde mali jesť tradičnú domácu stravu.

„Skupina, ktorá sa stravovala stredomorsky s konvenčne spracovanými potravinami mala v moči trojnásobné množstvo environmentálnych kontaminantov oproti obdobiu, keď jedli obvyklú západnú stravu,“ vysvetľuje Leifert.

Podľa Leiferta a jeho kolegov, ktorí spolupracovali na výskume, je ešte priskoro na to, aby sme hovorili, že stredomorská strava s neorganicky spracovanými potravinami celkovo škodí zdraviu. Okrem toho treba dodať, že environmentálne kontaminanty sa nám do tela dostávajú aj z iných zdrojov, ako sú krémy alebo vzduch.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, oup.com, mayoclinic.org, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Koľkokrát za deň navštívite záchod? Pozor, toto číslo poukazuje na smrteľné ochorenie

Koľkokrát za deň navštívite záchod? Pozor, toto číslo poukazuje na smrteľné ochorenie

20:05 05.12.2021Zdravie

Pravidelné vyprázdňovanie je podmienkou zdravého trávenia. Kedy však už možno hovoriť o probléme?

3 zmeny v hlase, ktoré poukazujú na prítomnosť neliečiteľného ochorenia

3 zmeny v hlase, ktoré poukazujú na prítomnosť neliečiteľného ochorenia

19:37 05.12.2021Zdravie

Neliečiteľné ochorenie nervovej sústavy postihuje celé telo. Len málo sa však hovorí o zmenách, ktoré sa prejavia v hlase pacientov.

5 kožných ochorení, ktoré si zamieňame so žihľavkou

5 kožných ochorení, ktoré si zamieňame so žihľavkou

18:05 05.12.2021Zdravie

Klasické prejavy žihľavky sa podobajú najmenej na päticu ďalších kožných ochorení. Zistite, ktoré sa vás v skutočnosti týka.

Koronavírus môže napadnúť placentu a zabiť nenarodené dieťa

Koronavírus môže napadnúť placentu a zabiť nenarodené dieťa

14:12 04.12.2021Zdravie

Koronavírus SARS-CoV-2 môže v druhej polovici tehotenstva napadnúť placentu tehotnej ženy a spôsobiť smrť jej nenarodeného dieťaťa, vyplýva z nezávislých štúdií holandských a izraelských vedcov.

Ako pomôcť slabnúcemu zraku? Toto treba spraviť hneď ráno

Ako pomôcť slabnúcemu zraku? Toto treba spraviť hneď ráno

7:51 03.12.2021Zdravie

Postupné slabnutie zraku dokážete zachrániť trojminútovou aktivitou. Kúra je však účinná len vtedy, keď sa vykoná ráno.