• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 9.12.2021Meniny má Izabela
Bratislava

Kultový album V penziónu Svět dua Hapka a Horáček vychádza v reedícii

  • 12:36 08.11.2021
  • Bratislava
Kultový album V penziónu Svět dua Hapka a Horáček vychádza v reedícii

Po 33 rokoch vychádza v reedícii legendárny album V penziónu Svět autorskej dvojice Hapka a Horáček.

Originálny 10-piesňový album z roku 1988 dostal opäť podobu LP, CD verzia je obohatená o osem spoluautorských bonusov v podobnom duchu a kvalite.

LP platňa ponúka desať skladieb, sú nimi V penziónu Svět, Štěstí je krásná věc, Berná mince, Milostný dopis Haně Z., Stáří, S cizí ženou v cizím pokoji, Rozeznávám, Buřty, pivo, nenávist, Benefice černých koní a V penziónu Svět (reprise).

CD okrem tejto desiatky ponúka aj osem bonusov, sú nimi Levandulová, Vana plná fialek, Dívám se, dívám, Kocour se schoulil na tvůj klín, Bude mi lehká zem, Strážce plamene, První noc v novém bytě a Jen tys nic neslyšela.

Piesne Petra Hapku na slová Michala Horáčka sa stali v podaní hosťujúcich spevákov kultovými hitmi. Boli to napríklad skladby S cizí ženou v cizím pokoji Michaela Kocába, Milostný dopis Haně Zagorové či Bernou minci Hany Hegerovej. Zásadný song do svojho repertoáru získal tiež Richard Müller v podobe dnes už evergreenu Štěstí je krásná věc. Tieto melódie, texty, aranžmány a interpretácie sa ocitli v postavení nezabudnuteľných archetypov pre ďalšiu tvorbu samotných autorov, i pre celú českú scénu označiteľnú za popovo-šansónovú.

Na albume sa navyše zišli ozajstné esá vtedajšej muzikantskej scény. V kapele poslucháč spozná gitaristov Michala Pavlíčka a Andreja Šebana, basgitaristu Vladimíra Kulhánka, perkusionistu Alana Vitouša, huslistu Jana Hrubého alebo saxofonistu Štěpána Markoviča. Túto inštrumentálnu extratriedu podporili technologické zmeny supraphonských nahrávacích štúdií a prospela jej tiež zvuková mixáž Angličana Simona Heywortha.

Album V penziónu Svět si nemôžeme odmyslieť od doby, v ktorej vznikol. Vyšiel presne v dobe, keď vyjsť mal. Ale keby namiesto neho vyšiel trebárs Strážce plamene alebo ktorýkoľvek iný náš album s Petrom Hapkom, bude na rovnakej pozícii. K úspechu jednoducho vždy musíme pripočítať ďalšie parametre. A je logické, že žiadny ďalší album, i keby bol umelecky oveľa premyslenejší, už nemôže takú pozíciu dosiahnuť,“ spomína na vznik albumu Michal Horáček.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Svetoznámy hviezdny tenor José Carreras jubiluje

Svetoznámy hviezdny tenor José Carreras jubiluje

7:04 05.12.2021Kultúra

Jeden z najslávnejších operných spevákov, ktorý má prezývku „najmilší človek v opernom svete“, sa dožíva v nedeľu 5. decembra 75 rokov.

Islandská skupina GusGus mieri na Slovensko

Islandská skupina GusGus mieri na Slovensko

14:50 02.12.2021Kultúra

Po troch rokoch vystúpia na Slovensku obľúbenci z Islandu, elektronická skupina GusGus.

Grape festival sa na najbližšie ročníky sťahuje do Trenčína

Grape festival sa na najbližšie ročníky sťahuje do Trenčína

11:33 01.12.2021Kultúra

Festival Grape zverejnil svoje nové miesto konania. Dočasným domovom mu bude letisko Trenčín. Grape festival 2022 sa tam uskutoční 12. a 13. augusta.

Historicky prvým headlinerom festivalu Lovestream bude skupina IMT Smile

Historicky prvým headlinerom festivalu Lovestream bude skupina IMT Smile

8:10 01.12.2021Kultúra

Samotný Lovestream festival budú tvoriť tri samostatné hudobné dni, ktoré bude spájať miesto konania.

Člen Beatles George Harrison zomrel pred 20 rokmi

Člen Beatles George Harrison zomrel pred 20 rokmi

6:09 29.11.2021Kultúra

Najmladší člen skupiny Beatles zomrel pred 20 rokmi.