• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.1.2022Meniny má Nataša
Bratislava

9 spôsobov, ako zistiť, či sú potraviny čerstvé

  • 8:26 10.11.2021
  • Bratislava
9 spôsobov, ako zistiť, či sú potraviny čerstvé

Takto dokážete rozoznať potraviny, ktoré už môžu byť rizikové.

U niektorých potravín dokážete ich kvalitu a čerstvosť posúdiť už v obchode, no pri iných to zistíte až keď ich doma rozbalíte. Vyhnite sa utrácaniu peňazí za produkty, ktoré môžete rovno hodiť do koša. Tu je niekoľko rád, ako rozoznať najčerstvejšie potraviny.

Žĺtok prezradí čerstvosť vajíčka

Keď rozbijete vajíčko, pozrite sa na žĺtok. Ak sa nachádza v strede a je jasne ohraničený bielkom, znamená to, že toto vajce je čerstvé. Samotný žĺtok by mal byť objemný. Ak je plochý, nejedzte ho. Ak bielok nemá jasné okraje a ak sa vajíčko roztečie, môže to byť znak toho, že už je pokazené.

Tu je ďalší spôsob, ako zistiť kvalitu vajíčka: vložte surové vajce v škrupine do vody. Ak zostane na dne, môžete ho skonzumovať. Ak sa jedna z jeho strán zdvihne, znamená to, že vajce nie je také čerstvé, ale je stále jedlé. Ak sa vynorí na hladine vody, musíte ho vyhodiť.

Stopka avokáda

Foto: Small Green Door/Shutterstock.com

Čerstvosť avokáda dokážete ľahko posúdiť podľa stopky. Ak koniec avokáda dokážete ľahko odlúpnuť, znamená to, že avokádo je čerstvé. Ak sa ťažko vyberá, znamená to, že ovocie ešte nie je zrelé.

Dobrá tekvica má dutý zvuk

Ak chcete rozoznať dobrú tekvicu, poklopte po nej. Ak bude vydávať dutý zvuk, stojí za to, aby ste ju kúpili.

Farba citróna

Je ľahké určiť zrelosť citróna už od oka. Sýta žltá farba a hladká šupka sú znaky, podľa ktorých spoznáte, že ovocie je zrelé. Bledožltá farba a zelenkavý odtieň znamenajú, že citrón radšej nekupujte.

Pozor na škvrny na cibuli

Vezmite cibuľu a skontrolujte, ako vyzerá pod prvou vrstvou šupky. Ak vidíte škvrny, ktoré vyzerajú, ako keby šupka vybledla, znamená to, že na cibuli je nejaká pleseň. Túto zeleninu radšej nekupujte.

Kupujte celé zrná kávy

Milovníkom kávy sa odporúča, aby si nekupovali mletú kávu, pretože sa v nej môžu nachádzať rôzne nečistoty. Preto si radšej kúpte kávové zrná a pomeľte si ich sami alebo v obchode, kde ste ich kúpili.

Voda na jogurte je neškodná

Foto: ThamKC/Shutterstock.com

Niekedy zbytočne vyhadzujeme produkty, ktoré sa ešte dajú jesť. Napríklad, keď sa na jogurte objaví vrstva tekutiny, je stále možné ho konzumovať. Ide o srvátku, ktorá obsahuje živiny. Stačí ju premiešať v jogurte, aby ste získali hladšiu konzistenciu.

Ryba by mala byť pevná

Vždy skontrolujte štruktúru čerstvých rýb. Zatlačte do tela ryby prstom. Mäso by sa malo vrátiť do predchádzajúceho tvaru a šupiny by mali byť pevné. Nezabudnite sa tiež pozrieť na oči. Nemali by mať bielu vrstvu a nemali by byť zapadnuté.

Ako spoznať falošný kokosový olej

Aj keď je na obale napísané kokosový olej, nie každý druh obsahuje 100% oleja a môžu byť doňho primiešané ďalšie látky. Zistíte to jednoducho. Odložte ho na 30 minút do chladničky. Kokosový olej stvrdne a ostatné oleje sa oddelia a objavia sa ako samostatná vrstva.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sheknows.com, cosmopolitan.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Psychiatri rozhodli: Tieto známe filmy najlepšie stvárňujú správanie psychopata

Psychiatri rozhodli: Tieto známe filmy najlepšie stvárňujú správanie psychopata

VČERA - 21:07Zaujímavosti

Najlepšie ukážky správania psychopatov môžeme vidieť aj v niektorých filmoch. Psychiatri vybrali tie najlepšie z nich.

Žena sa nakazila dvomi rôznymi variantmi covidu: Z tohto rozdielu som ostala v šoku

Žena sa nakazila dvomi rôznymi variantmi covidu: Z tohto rozdielu som ostala v šoku

VČERA - 19:37Zaujímavosti

Rozdiel medzi variantom delta a omikron nového koronavírusu podľa Austrálčanky nijako nesúvisí s príznakmi, ktoré sa ochoreniu COVID-19 tradične pripisujú.

Video: Ako si urobiť objemný cop v dvoch krokoch

Video: Ako si urobiť objemný cop v dvoch krokoch

VČERA - 11:06Zaujímavosti

Ak si chcete uviazať skutočne objemný konský chvost, stačí poznať túto techniku.

8 spôsobov, akými si denne ničíte matrac

8 spôsobov, akými si denne ničíte matrac

20:09 15.01.2022Zaujímavosti

Správne udržiavaný matrac môže slúžiť svojmu majiteľovi niekoľko rokov. Zistite, čo môžete spraviť preto, aby ste jeho stav udržali v čo najlepšom stave čo najdlhšie.

Ste súčasťou správneho vzťahu? Rozhoduje o tom jediná otázka, tvrdí terapeutka

Ste súčasťou správneho vzťahu? Rozhoduje o tom jediná otázka, tvrdí terapeutka

17:41 15.01.2022Zaujímavosti

Psychologička, ktorá sa zaoberá párovými terapiami, kladie svojim klientom vždy tú istú otázku, podľa ktorej sami zistia, či sa nachádzajú v tom správnom vzťahu.