• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 9.12.2021Meniny má Izabela
Bratislava

Dyslipidémia: Tieto nápoje zvyšujú triglyceridy a znižujú dobrý cholesterol

  • 20:01 04.11.2021
  • Svet
Dyslipidémia: Tieto nápoje zvyšujú triglyceridy a znižujú dobrý cholesterol

Pitie týchto nápojov je spojené s nezdravými hladinami lipidov v krvi.

Štúdia zistila, že pravidelné pitie sladkých nápojov zvyšuje hladiny triglyceridov a znižuje hladinu cholesterolu s vysokou hustotou lipoproteínov (HDL), známeho ako „dobrý“ cholesterol.

Účastníci štúdie, ktorí mali jeden sladký nápoj denne, mali o 98 percent vyššie riziko nízkeho HDL cholesterolu a o 53 percent vyššie riziko zvýšených hladín triglyceridov. Výsledky výskumu boli publikované v odbornom časopise Journal of the American Heart Association.

Triglyceridy sú tuky prenášané krvou a abnormálne hladiny týchto lipidov v kombinácii s vysokým LDL (lipoproteínovým cholesterolom s nízkou hustotou, známy ako „zlý“ cholesterol) alebo nízkym HDL cholesterolom sa môžu hromadiť v tepnách.

V takomto prípade ide o dyslipidémiu, čo je lekársky termín pre abnormálne hladiny lipidov v krvi. Dyslipidémia môže viesť k ateroskleróze a možnými následkami sú srdcové choroby, srdcový infarkt a mŕtvica. Nicola McKeown, spoluautorka štúdie, povedala:

„Výsledky naznačujú, že vysoký príjem nápojov s pridaným cukrom, ako je sóda, limonáda alebo ovocný punč, môže ovplyvniť riziko dyslipidémie v starobe. Jednou zo stravovacích stratégií na udržanie zdravších hladín cholesterolu a triglyceridov v krvi môže byť vyhýbanie sa nápojom s pridanými cukrami.“

Výskumný tím tiež preveril, či sú sódy bez cukru alebo 100-percentná ovocná šťava lepšou voľbou ako nápoje sladené cukrom. Nenašli však dostatok dôkazov, ktoré by potvrdili, že tieto nápoje znížia riziko vzniku dyslipidémie.

„Je lepšie uhasiť smäd vodou,” dodala McKeown s tým, že nápoje s umelými sladidlami by mali byť len príležitostným pôžitkom. “Pokiaľ ide o 100% ovocnú šťavu, najlepšie je obmedziť spotrebu a konzumovať celé ovocie, ak je to možné,” dodala.

Štúdia analyzovala údaje o stravovaní 5 900 dospelých Američanov, ako aj zmeny v koncentráciách cholesterolu a triglyceridov v krvi na základe frekvencie a typov nápojov, ktoré pili. McKeown uzavrela:

„Naše zistenia ukazujú, že to, čo dáme do pohára, môže prispieť k vyššiemu riziku kardiovaskulárnych ochorení prostredníctvom zhoršenia hladín lipidov. Regulácia hladín cholesterolu a triglyceridov v krvi je dôležitým cieľom a sľubnou stratégiou prevencie srdcového infarktu a mozgovej príhody.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, ahajournals.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Koľkokrát za deň navštívite záchod? Pozor, toto číslo poukazuje na smrteľné ochorenie

Koľkokrát za deň navštívite záchod? Pozor, toto číslo poukazuje na smrteľné ochorenie

20:05 05.12.2021Zdravie

Pravidelné vyprázdňovanie je podmienkou zdravého trávenia. Kedy však už možno hovoriť o probléme?

3 zmeny v hlase, ktoré poukazujú na prítomnosť neliečiteľného ochorenia

3 zmeny v hlase, ktoré poukazujú na prítomnosť neliečiteľného ochorenia

19:37 05.12.2021Zdravie

Neliečiteľné ochorenie nervovej sústavy postihuje celé telo. Len málo sa však hovorí o zmenách, ktoré sa prejavia v hlase pacientov.

5 kožných ochorení, ktoré si zamieňame so žihľavkou

5 kožných ochorení, ktoré si zamieňame so žihľavkou

18:05 05.12.2021Zdravie

Klasické prejavy žihľavky sa podobajú najmenej na päticu ďalších kožných ochorení. Zistite, ktoré sa vás v skutočnosti týka.

Koronavírus môže napadnúť placentu a zabiť nenarodené dieťa

Koronavírus môže napadnúť placentu a zabiť nenarodené dieťa

14:12 04.12.2021Zdravie

Koronavírus SARS-CoV-2 môže v druhej polovici tehotenstva napadnúť placentu tehotnej ženy a spôsobiť smrť jej nenarodeného dieťaťa, vyplýva z nezávislých štúdií holandských a izraelských vedcov.

Ako pomôcť slabnúcemu zraku? Toto treba spraviť hneď ráno

Ako pomôcť slabnúcemu zraku? Toto treba spraviť hneď ráno

7:51 03.12.2021Zdravie

Postupné slabnutie zraku dokážete zachrániť trojminútovou aktivitou. Kúra je však účinná len vtedy, keď sa vykoná ráno.