• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 27.1.2022Meniny má Bohuš
Bratislava

Páry, ktoré sa takto zoznámili, majú 6-násobne vyššie riziko rozvodu

  • 20:07 06.11.2021
  • Svet
Páry, ktoré sa takto zoznámili, majú 6-násobne vyššie riziko rozvodu

Manželstvo má menšiu šancu vydržať, ak sa manželia zoznámil za týchto okolností.

Podľa štúdie majú manželské páry, ktoré sa zoznámili prostredníctvom aplikácie alebo webovej stránky, šesťkrát vyššiu pravdepodobnosť rozvodu v prvých troch rokoch manželstva ako páry, ktoré sa stretli na univerzite alebo prostredníctvom rodiny a priateľov. Dokonca aj po siedmich rokoch mali páry, ktoré sa zoznámili online, 17 % riziko rozvodu v porovnaní s iba 10 % u tých, ktorí sa zoznámili v reálnom živote.

Štúdia nadácie Marriage Foundation skúmala 2 000 vydatých či ženatých dospelých vo veku 30 a viac rokov a pýtala sa, kde spoznali svojho partnera. Nie je prekvapením, že online aplikácie sú teraz najobľúbenejším miestom na zoznámenie sa. Predstavuje tretinu (32 %) tých, ktorí uzavreli manželstvo za posledné dva roky.

Zdá sa však, že online stretnutia nie sú pre páry jediným rizikom. Štúdia zistila, že do 10 rokov manželstva majú tí, ktorí sa zoznámili na pracovisku, najvyššiu mieru rozvodovosti – až 24 % v porovnaní s 20 % tých, ktorí sa zoznámili online, 19 % tých, ktorí sa zoznámili v bare alebo reštaurácii, a 15 % tých, ktorí sa zoznámili prostredníctvom rodiny, priateľov alebo susedov.

U tých, ktorí sa zoznámili online, bola väčšia pravdepodobnosť, že sa rozvedú v prvých troch rokoch manželstva, ale iba v porovnaní s tými, ktorí sa zoznámili cez rodinu, priateľov alebo v bare či reštaurácii.

„Vzhľadom na pohlavie, vek a povolanie bola pravdepodobnosť rozvodu počas prvých troch rokov manželstva šesťkrát vyššia medzi tými, ktorí sa zoznámili online, v porovnaní s tými, ktorí sa zoznámili prostredníctvom rodiny, priateľov alebo susedov,” uvádzajú výsledky štúdie.

Tieto rozdiely však neboli pozorované u päť, sedem alebo desaťročných analýzach. “V každom z týchto období neboli žiadne významné rozdiely v riziku rozvodu v závislosti od toho, kde sa páry stretli,“ uvádza sa v štúdii.

Prečo majú online páry vyššie riziko rozvodu?

Výskumníci naznačujú, že jedným z vysvetlení je, že páry, ktoré sa stretávajú online, sa ženia „ako relatívne cudzí“. Ako uvádza štúdia:

„Zhromažďovanie spoľahlivých informácií o dlhodobom charaktere osoby, s ktorou chodíte alebo si ju beriete, je zjavne ťažšie pre páry, ktoré sa stretávajú online bez pomoci spoločných priateľov, rodiny alebo inej komunity. Pre online páry sa širšie sociálne väzby medzi rodinami a priateľmi musia vytvárať od nuly. Nie je preto celkom prekvapujúce, že názor rodiny, priateľov alebo spolupracovníkov znižujú riziko unáhlenej chyby.“

Harry Benson, riaditeľ výskumu nadácie Marriage Foundation, hovorí:

„Naše zistenia nijako nepodkopávajú ani nezmenšujú životne dôležitú úlohu online zoznamovania. Zdôrazňujú však väčšie riziká a ťažkosti pri spoznávaní relatívneho cudzinca, kde sú spoľahlivé zdroje základných informácií a následná sociálna podpora menej dostupné."

Nadácia Marriage Foundation neskúmala, či existuje nejaký rozdiel medzi mierou rozvodovosti u tých, ktorí používali webové zoznamky a tých, ktorí používali aplikácie ako Tinder a Grinder, ktoré sú zvyčajne neformálnejšie.

Predchádzajúci prieskum na vzorke 2000 mladých dospelých však zistil, že deväť z 10 ľudí, ktorí si našli vzťah cez aplikáciu, mali záujem sa ženiť. Výsledky tak vyvracjú dojem, že aplikácie sú len na nezáväzné vzťahy.

„Možno existuje aj tendencia prehliadať nedostatky v entuziazme nájsť si potenciálneho dlhodobého partnera alebo byť voči nim slepý,” uvádza Sir Paul Coleridge, zakladateľ Marriage Foundation. Podľa neho by ľudia, ktorí sa zoznámili online, mali podstúpiť riadnu prípravu na manželstvo. Tak budú mať väčšiu pravdepodobnosť odhaliť potenciálne nedostatky a riešiť ich v pozitívnom prostredí skôr, než sa objavia po svadbe.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, metro.co.uk, marriagefoundation.org.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Miliardy používateľov Google Chrome sú vystavení novým bezpečnostným hrozbám

Miliardy používateľov Google Chrome sú vystavení novým bezpečnostným hrozbám

DNES - 7:45Zaujímavosti

Spoločnosť Google odhalila vo svojom internetovom prehliadači Chrome 26 nových bezpečnostných hrozieb

Video: Žiačku základnej školy donútili jesť z koša, riaditeľka sa ešte aj prizerala

Video: Žiačku základnej školy donútili jesť z koša, riaditeľka sa ešte aj prizerala

VČERA - 21:27Zaujímavosti

Pomocníčka v kuchyni prinútila 9-ročnú žiačku zjesť pečivo, ktoré predtým vyhodila do koša. Riaditeľka sa celému incidentu prizerala.

Video: Takto dokážete upraviť podprsenku, aby ste mohli mať odhalený chrbát

Video: Takto dokážete upraviť podprsenku, aby ste mohli mať odhalený chrbát

VČERA - 20:56Zaujímavosti

Žena ukázala, ako prerobiť podprsenku, aby bola vhodná do šiat s odhaleným chrbtom.

Video: Túto chybu pri ukladaní pohárov nerobte. Takto ušetríte miesto a zabránite nehodám

Video: Túto chybu pri ukladaní pohárov nerobte. Takto ušetríte miesto a zabránite nehodám

VČERA - 20:26Zaujímavosti

Vďaka týmto trom trikom budete mať viac miesta v skrinkách.

Takto si nastavte svoje heslá, aby ste zamedzili útokom na vaše online účty

Takto si nastavte svoje heslá, aby ste zamedzili útokom na vaše online účty

VČERA - 7:24Zaujímavosti

Expert vysvetľuje, aké heslá si pre svoje účty a aplikácie máte zvoliť a aj naopak, akým sa musíte vyhnúť