• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 9.12.2021Meniny má Izabela
Bratislava

7 spôsobov, akými vám telo dáva najavo, že jete priveľa pečiva

  • 19:35 07.11.2021
  • Bratislava
7 spôsobov, akými vám telo dáva najavo, že jete priveľa pečiva

Pečivo nám denne poskytuje spôsob, ako si rýchlo pripraviť raňajky či večeru. Ak to s ním ale preháňame, telo nás na to upozorní.

Pečivo relatívne dlho vydrží, je chutné a poskytuje množstvo spôsobov na prípravu. Aj to sú dôvody, prečo si každý týždeň kupujeme čerstvé rožky a chlieb. Žiaľ, ako to už býva, aj pri pečive platí, že všetkého veľa škodí, a tak v prípade, že ho jete priveľa, telo zareaguje aj týmito spôsobmi.

1. Zápcha

Ak trpíte celiakiou a neviete o tom, pri pravidelnom jedení pečiva sa môže stať, že pociťujete neustále nafukovanie a život vám znepríjemní zápcha. Tento stav je bežný aj u ľudí, ktorí sú citliví na pšenicu a iné obilniny, s ktorými si telo nevie poradiť.

Odhaduje sa, že celiakia postihuje asi 1 percento celosvetovej populácie. Najlepší spôsob, ako ju odhaliť, je absolvovať vyšetrenie u lekára.

2. Hlad

Vysoko spracované obilniny, ktoré možno nájsť v bielom pečive, bielej ryži, krekroch či praclíkoch, síce obsahujú množstvo kalórií, ale zároveň aj veľa cukru, ktorý po jedení rýchlo vyvoláva opätovný pocit hladu.

Cukor je tiež hlavnou príčinou priberania alebo neschopnosti schudnúť, čo sa dá rýchlo vyriešiť nahradením bieleho pečiva za tmavé.

3. Vyšší cholesterol

Výrobky, ako sú croissanty, sladké rožky a iné balené druhy pečiva, obsahujú vysoké množstvo trans-tukov. Ak ich jete pravidelne, môžu sa postarať o zvýšenie hladiny cholesterolu.

4. Vyrážky

Rafinované obilniny, ktoré sú súčasťou cestovín, bielej ryže, rezancov a cereálií, prispievajú k vzniku akné. Vinníkom je opäť cukor, ktorý zvyšuje hladinu inzulínu, čo následne vedie k zvýšenej aktivite androgénnych hormónov, ktoré podporujú tvorbu vyrážok v ktoromkoľvek veku.

Objavili sa vám na pleti nepekné vyrážky? Tieto dve skupiny jedál určite nejedzte!

5. Extrémna únava po jedle

Pri nadmernej konzumácii pečiva sa do tela uvoľňuje množstvo inzulínu, ktorý udržiava v tele aminokyselinu tryptofán. Táto látka podporuje tvorbu serotonínu a melatonínu, ktoré primárne stabilizujú náladu, no okrem toho tiež podporujú spánok a regulujú spánkový cyklus.

Po väčšom jedle s vysokým obsahom rafinovaných cukrov sa preto môžete cítiť ospalo a unavene.

6. Vyšší tlak

Väčšina Slovákov pravidelne prekračuje odporúčané denné dávkovanie soli, k čomu prispieva aj pečivo. Jeden krajec chleba môže obsahovať až 230 miligramov soli, čo predstavuje 15 percent maximálnej dennej dávky. Ak k tomu prirátame prílohu, množstvo soli sa môže až zdvojnásobiť. Pri vysoko spracovaných jedlách, ako je pizza, krutóny či sendviče z obchodu, dosahuje množstvo sodíka astronomické hodnoty.

Najzreteľnejším následkom nadmerného príjmu soli v strave je zvýšenie krvného tlaku, čo prispieva aj k vzniku srdcovo-cievnych ochorení.

7. Kolísanie nálady

Ako sme už spomenuli, vysoký obsah cukru v pečive po jeho skonzumovaní spôsobuje prudký nárast inzulínu, po ktorom nasleduje aj jeho prudký pokles. Pri nesprávnom trávení obilnín dokonca niektoré látky z nich prenikajú do mozgu, čím zvyšujú riziko mentálnych ochorení, ako je bipolárna porucha, úzkosť a depresia.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, brightside.me
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Koľkokrát za deň navštívite záchod? Pozor, toto číslo poukazuje na smrteľné ochorenie

Koľkokrát za deň navštívite záchod? Pozor, toto číslo poukazuje na smrteľné ochorenie

20:05 05.12.2021Zdravie

Pravidelné vyprázdňovanie je podmienkou zdravého trávenia. Kedy však už možno hovoriť o probléme?

3 zmeny v hlase, ktoré poukazujú na prítomnosť neliečiteľného ochorenia

3 zmeny v hlase, ktoré poukazujú na prítomnosť neliečiteľného ochorenia

19:37 05.12.2021Zdravie

Neliečiteľné ochorenie nervovej sústavy postihuje celé telo. Len málo sa však hovorí o zmenách, ktoré sa prejavia v hlase pacientov.

5 kožných ochorení, ktoré si zamieňame so žihľavkou

5 kožných ochorení, ktoré si zamieňame so žihľavkou

18:05 05.12.2021Zdravie

Klasické prejavy žihľavky sa podobajú najmenej na päticu ďalších kožných ochorení. Zistite, ktoré sa vás v skutočnosti týka.

Koronavírus môže napadnúť placentu a zabiť nenarodené dieťa

Koronavírus môže napadnúť placentu a zabiť nenarodené dieťa

14:12 04.12.2021Zdravie

Koronavírus SARS-CoV-2 môže v druhej polovici tehotenstva napadnúť placentu tehotnej ženy a spôsobiť smrť jej nenarodeného dieťaťa, vyplýva z nezávislých štúdií holandských a izraelských vedcov.

Ako pomôcť slabnúcemu zraku? Toto treba spraviť hneď ráno

Ako pomôcť slabnúcemu zraku? Toto treba spraviť hneď ráno

7:51 03.12.2021Zdravie

Postupné slabnutie zraku dokážete zachrániť trojminútovou aktivitou. Kúra je však účinná len vtedy, keď sa vykoná ráno.