• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 9.12.2021Meniny má Izabela
Bratislava

COVID-19 mení objem sivej hmoty v mozgu, najväčšiu stratu majú ľudia s týmito príznakmi

  • 19:35 06.11.2021
  • Atlanta
COVID-19 mení objem sivej hmoty v mozgu, najväčšiu stratu majú ľudia s týmito príznakmi

O ochorení COVID-19 je známe, že môže ovplyvniť pľúca pacienta a jeho schopnosť dýchať. No podľa vedcov by sa nemali prehliadať účinky vírusu na mozog.

Výskum odborníkov z Georgia State University a Georgia Institute of Technology ukazuje pokles objemu sivej mozgovej hmoty u ľudí s COVID-19, ktorí dostali horúčku alebo potrebovali kyslíkovú liečbu. Tieto závery boli publikované vo vedeckom časopise Neurobiology of Stress.

Podľa štúdie k tomuto zníženiu dochádza špecificky v oblasti medzi predným a temporálnym lalokom mozgu. Podľa štúdie znížený objem sivej hmoty zaznamenali u ľudí s COVID-19 dokonca až šesť mesiacov po prepustení z nemocnice.

Sivá hmota je nevyhnutná pre spracovanie informácií. Abnormality v sivej hmote môžu zhoršiť efektivitu neurónov. Zistenia naznačujú, že predný lalok môže obsahovať sivú hmotu, ktorá zohráva úlohu pri infekcii COVID-19, a to aj mimo poškodenia spôsobeného klinickými príznakmi choroby, ako je mŕtvica v dôsledku koronavírusu.

Odborníci skúmali CT snímky 120 neurologických pacientov. Táto skupina zahŕňala 58 pacientov s COVID-19 so závažnými príznakmi a 62 zdravých jedincov s podobným vekom a anamnézou. Jedinci s vyšším stupňom poškodenia po COVID-19 mali znížený objem sivej hmoty aj šesť mesiacov po prepustení z nemocnice.

Objem sivej hmoty bol výrazne znížený u pacientov s oxygenoterapiou v porovnaní s pacientmi bez kyslíkovej terapie. V porovnaní s jedincami bez horúčky vykazovali pacienti s horúčkou podstatné zníženie objemu sivej hmoty v dolnej a strednej temporálnej oblasti.

Zistenia naznačujú, že COVID-19 môže mať vplyv na frontálno-temporálny systém prostredníctvom horúčky alebo nedostatku kyslíka. Jedinci s úzkosťou mali menej sivej hmoty v hornej, strednej a strednej frontálnej kôre ako tí, ktorí neboli úzkostliví. To naznačuje, že zmeny sivej hmoty v prednom laloku môžu byť príčinou úzkosti a depresie pozorovanej u pacientov s COVID-19.

„Neurologické komplikácie sú čoraz častejšie zdokumentované u pacientov s COVID-19,“ vysvetľuje Vince Calhoun, hlavný autor štúdie. "Ukázalo sa, že zníženie sivej hmoty je prítomné aj pri iných poruchách nálady, ako je schizofrénia, a pravdepodobne súvisí so spôsobom, akým sivá hmota ovplyvňuje funkciu neurónov."

Výsledky štúdie ukazujú, že zmeny vo frontálno-temporálnom systéme možno využiť ako biomarker na predpovedanie následkov COVID-19 alebo na posúdenie terapeutických možností pre pacientov s COVID-19.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedirect.com, news.gatech.edu
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Koľkokrát za deň navštívite záchod? Pozor, toto číslo poukazuje na smrteľné ochorenie

Koľkokrát za deň navštívite záchod? Pozor, toto číslo poukazuje na smrteľné ochorenie

20:05 05.12.2021Zdravie

Pravidelné vyprázdňovanie je podmienkou zdravého trávenia. Kedy však už možno hovoriť o probléme?

3 zmeny v hlase, ktoré poukazujú na prítomnosť neliečiteľného ochorenia

3 zmeny v hlase, ktoré poukazujú na prítomnosť neliečiteľného ochorenia

19:37 05.12.2021Zdravie

Neliečiteľné ochorenie nervovej sústavy postihuje celé telo. Len málo sa však hovorí o zmenách, ktoré sa prejavia v hlase pacientov.

5 kožných ochorení, ktoré si zamieňame so žihľavkou

5 kožných ochorení, ktoré si zamieňame so žihľavkou

18:05 05.12.2021Zdravie

Klasické prejavy žihľavky sa podobajú najmenej na päticu ďalších kožných ochorení. Zistite, ktoré sa vás v skutočnosti týka.

Koronavírus môže napadnúť placentu a zabiť nenarodené dieťa

Koronavírus môže napadnúť placentu a zabiť nenarodené dieťa

14:12 04.12.2021Zdravie

Koronavírus SARS-CoV-2 môže v druhej polovici tehotenstva napadnúť placentu tehotnej ženy a spôsobiť smrť jej nenarodeného dieťaťa, vyplýva z nezávislých štúdií holandských a izraelských vedcov.

Ako pomôcť slabnúcemu zraku? Toto treba spraviť hneď ráno

Ako pomôcť slabnúcemu zraku? Toto treba spraviť hneď ráno

7:51 03.12.2021Zdravie

Postupné slabnutie zraku dokážete zachrániť trojminútovou aktivitou. Kúra je však účinná len vtedy, keď sa vykoná ráno.