• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 9.12.2021Meniny má Izabela
Bratislava

Americká herečka Winona Ryderová slávi 50. narodeniny

  • 6:43 29.10.2021
  • Winona/Bratislava
Americká herečka Winona Ryderová slávi 50. narodeniny

Herečka Winona Ryderová oslavuje v piatok 29. októbra 50 rokov.

Americká herečka Winona Ryderová bola už v detstve obklopená prítomnosťou umelcov. Jej nekonvenčných rodičov - priaznivcov hnutia hippies často navštevovali predstavitelia beatnickej generácie ako Allen Ginsberg či Lawrence Ferlinghetti. Pred kamerou sa prvýkrát objavila ako tínedžerka a odvtedy stvárnila mnoho zaujímavých charakterov.

Winona Laura Horowitz, ktorú verejnosť pozná pod umeleckým menom Winona Ryderová, sa narodila 29. októbra 1971 v meste Winona v štáte Minnesota. Keď mala sedem rokov, s rodičmi sa presťahovala na ranč bez elektriny v severnej Kalifornii, kde istý čas žili spolu s ďalšími rodinami. Jej krstným otcom bola ikona 60. rokov, psychológ a experimentátor s drogami Timothy Leary, pre ktorého Winonin otec Michael D. Horowitz pracoval. V škole sa pre svoj chlapčenský štýl často stávala terčom šikany.

Ako dvanásťročná začala študovať herectvo na American Conservatory Theatre v San Franciscu. Od roku 1986 používa priezvisko Ryderová (Ryder) podľa muzikanta Mitcha Rydera. V tomto roku taktiež debutovala v tínedžerskej snímke s názvom Lucas po boku Charlieho Sheena.

Do širšieho povedomia sa dostala vďaka Timovi Burtonovi, ktorý ju obsadil do úlohy svojskej, citlivej a od sveta izolovanej študentky Lydie Deetzovej v hororovej komédii Beetlejuice (1988). V tom istom roku stvárnila stredoškoláčku Veronicu v drsnom aj keď komediálne ladenom príbehu o dospievaní mladých s názvom Heathers (1988).

Vidieť ju bolo možné aj vo fantasy filme Nožnicovoruký Edward (Edward Scissorhands, 1990) opäť v réžii Burtona. Láskou Johnnyho Deppa nebola Ryderová v tom čase len pred kamerou, ale aj v reálnom živote. O rok neskôr získala rolu v poviedkovom filme Jima Jarmuscha Noc na Zemi (Night on Earth). Oscarový režisér Francis Ford Coppola jej dal hereckú príležitosť vo filme Dracula (1992), kde sa v hlavnej úlohe upíra, ktorý podľahol jej pôvabu, predstavil Gary Oldman. V romantickom horore nechýbali aj Anthony Hopkins či Keanu Reeves.

Nomináciu na Oscara a zisk Zlatého glóbusu jej priniesol výkon v úlohe ženy z vyššej spoločnosti May Welland ocitajúcej sa v milostnom trojuholníku vo filme Vek nevinnosti (The Age Of Innocence). Martin Scorsese uviedol adaptáciu románu Edith Whartonovej, ktorá za toto dielo dostala Pulitzerovu cenu do filmovej podoby v roku 1993.

Ďalšiu nomináciu od americkej Akadémii filmových umení a vied si vyslúžila za rolu dobrodružnej Jo March v dráme odohrávajúcej sa počas americkej občianskej vojny Malé ženy (Little Women, 1994). Postavu manipulatívnej klamárky Abigail Williams zosobnila v historickej dráme nakrútenej na motívy hry Arthura Millera Čarodejnice zo Salemu (The Crucible, 1996).

Winona Ryderová bola aj súčasťou sci-fi s názvom Votrelec: Vzkriesenie (Alien: Resurrection, 1997) či psychologickej drámy založenej na skutočnej udalosti Narušenie (Girl, Interrupted, 1999), kde si zahrala dievča bojujúce s hraničnou poruchou osobnosti. V tomto filme zažiarila aj Angelina Jolie. V roku 1998 Winonu Ryderovú obsadil Woody Allen do komédie Celebrity. O dva roky neskôr bol Richard Gere jej partnerom v romantickej dráme Jeseň v New Yorku (Autumn in New York).

V roku 2006 hrala v animovanom psychologickom sci-fi filme Temný obraz (A Scanner Darkly) aj v čiernej komédii Darwinove ceny (The Darwin Awards). V roku 2010 bola spolu s Natalie Portmanovou súčasťou thrilleru z baletného prostredia Čierna labuť (Black Swan), hrala aj v dráme skúmajúcej závislosť od alkoholu Keď láska nestačí: Príbeh Lois Wilson (When Love Is Not Enough: The Lois Wilson Story).

Výrazná rola matky pátrajúcej po synovi, ktorý záhadne zmizol, jej patrí od roku 2016 v netflixovom hite Stranger Things.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Svetoznámy hviezdny tenor José Carreras jubiluje

Svetoznámy hviezdny tenor José Carreras jubiluje

7:04 05.12.2021Kultúra

Jeden z najslávnejších operných spevákov, ktorý má prezývku „najmilší človek v opernom svete“, sa dožíva v nedeľu 5. decembra 75 rokov.

Islandská skupina GusGus mieri na Slovensko

Islandská skupina GusGus mieri na Slovensko

14:50 02.12.2021Kultúra

Po troch rokoch vystúpia na Slovensku obľúbenci z Islandu, elektronická skupina GusGus.

Grape festival sa na najbližšie ročníky sťahuje do Trenčína

Grape festival sa na najbližšie ročníky sťahuje do Trenčína

11:33 01.12.2021Kultúra

Festival Grape zverejnil svoje nové miesto konania. Dočasným domovom mu bude letisko Trenčín. Grape festival 2022 sa tam uskutoční 12. a 13. augusta.

Historicky prvým headlinerom festivalu Lovestream bude skupina IMT Smile

Historicky prvým headlinerom festivalu Lovestream bude skupina IMT Smile

8:10 01.12.2021Kultúra

Samotný Lovestream festival budú tvoriť tri samostatné hudobné dni, ktoré bude spájať miesto konania.

Člen Beatles George Harrison zomrel pred 20 rokmi

Člen Beatles George Harrison zomrel pred 20 rokmi

6:09 29.11.2021Kultúra

Najmladší člen skupiny Beatles zomrel pred 20 rokmi.