• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.1.2022Meniny má Nataša
Bratislava

Revolučný objav v liečbe rakoviny: Takto je možné zničiť nádor zvnútra

  • 19:39 26.10.2021
  • Cambridge, Massachusetts
Revolučný objav v liečbe rakoviny: Takto je možné zničiť nádor zvnútra

Vedcom sa podaril veľký prielom v oblasti liečby rakoviny.

Vedci vyvinuli revolučnú liečbu rakoviny, ktorá dokáže ničiť nádory. Podľa výskumníkov „naštartuje“ prirodzenú obranyschopnosť pacienta kombináciou chemoterapie a imunoterapie. Choré bunky odstránia z tela, aplikujú na ne lieky a potom umiestnia späť do nádoru. Vrátia sa tak s množstvom liekov, ktoré aktivujú T bunky imunitného systému.

Zdá sa, že zranené rakovinové bunky pôsobia ako núdzový signál, ktorý ich podnecuje k činnosti, tvrdia vedci. Vedúci autor štúdie profesor Michael Yaffe z Massachusettského technologického inštitútu (MIT) uviedol:

„Keď vytvoríte bunky, ktoré majú poškodenú DNA, ale nie sú zabité, za určitých podmienok prežijú a poškodené bunky môžu vyslať signál, ktorý prebudí imunitný systém. Imunoterapia – ktorá stimuluje imunitný systém, aby zabíjal nádory – funguje len pri niekoľkých typoch rakoviny. Nová metóda by mohla umožniť jej použitie proti mnohým formám choroby."

V experimentoch táto metóda úplne eliminovala nádory, melanómy a rakovinu prsníka u 40 % liečených myší. Keď tým istým hlodavcom o niekoľko mesiacov neskôr vložili rakovinové bunky, T bunky ich rozpoznali a zničili skôr, ako sa mohli vytvoriť nové nádory.

Americký tím zlepšil účinnosť imunoterapeutických liekov nazývaných inhibítory kontrolných bodov. Tie dokážu naštartovať T bunky, ktoré sa „vyčerpali“ a nie sú schopné zaútočiť na nádory.

Pridanie chemoterapeutických liekov pomohlo poškodeným bunkám vysielať signály, ktoré priťahujú pozornosť imunitného systému. Yaffe povedal:

„Toto opisuje nový koncept imunogénneho poškodenia buniek namiesto imunogénnej bunkovej smrti pri liečbe rakoviny. Ukázali sme, že keď ste nádorové bunky po liečbe v miske vstrekli späť priamo do nádoru a dodali inhibítory kontrolných bodov, živé, poranené bunky prebudili imunitný systém."

V súčasnosti prebieha niekoľko klinických štúdií kombinujúcich tieto terapie. Štúdia v časopise Science Signaling vrhá nové svetlo na najlepší prístup. Najlepšie fungovali lieky, ktoré spôsobujú poškodenie DNA a aktivujú bunkové dráhy v nádoroch, ktoré reagujú na stres. Chemikálie vysielajú núdzové signály, ktoré provokujú T bunky, aby zničili poškodené bunky a akékoľvek iné nádorové bunky v okolí.

Vedci sa tiež pokúsili vstreknúť lieky poškodzujúce DNA priamo do nádorov. To však bolo neúčinné, pretože chemoterapeutické lieky poškodzovali aj T bunky a iné imunitné bunky v blízkosti nádoru. Vkladanie poškodených buniek bez inhibítorov kontrolných bodov malo tiež len malý prínos.

Yaffe teraz dúfa, že tento prístup otestuje u pacientov, ktorých nádory nereagovali na imunoterapiu. Najprv je však potrebná ďalšia štúdia, aby sa zistilo, ktoré lieky a v akých dávkach by boli najprospešnejšie pre rôzne typy nádorov. Vedci tiež ďalej skúmajú podrobnosti o tom, ako presne poškodené nádorové bunky stimulujú takú silnú reakciu T buniek.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, eurekalert.org, science.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ďalekohľad Jamesa Webba úspešne vysunul poslednú časť hlavného zrkadla

Ďalekohľad Jamesa Webba úspešne vysunul poslednú časť hlavného zrkadla

18:06 08.01.2022Veda

Vesmírny ďalekohľad Jamesa Webba (JWST) úspešne vysunul v sobotu poslednú časť svojho veľkého pozláteného zrkadla. Informovala o tom agentúra AFP.

Ochorenie ALS je podľa vedcov spôsobované nedostatkom istého enzýmu

Ochorenie ALS je podľa vedcov spôsobované nedostatkom istého enzýmu

16:28 05.01.2022Veda

Nedostatok enzýmu cyklofilín A v ľudskom tele môže byť príčinou neurodegeneratívneho ochorenia amyotrofická laterálna skleróza. Vyplýva to z výsledkov štúdie talianskych vedcov.

Zaočkovaní ľudia, ktorí dostali COVID-19, môžu mať “superimunitu”

Zaočkovaní ľudia, ktorí dostali COVID-19, môžu mať “superimunitu”

19:32 25.12.2021Veda

Ľudia, ktorí sa nakazili novým koronavírusom aj napriek dvom dávkam vakcíny proti COVID-19, môžu mať istú výhodu.

Tieto technické zariadenia ročne zabijú milióny ľudí. Stačí ich pritom obmedziť

Tieto technické zariadenia ročne zabijú milióny ľudí. Stačí ich pritom obmedziť

11:07 09.12.2021Veda

Stačí zmeniť len málo na to, aby sme ročne zachránili milióny ľudských životov po celom svete.

Vedci: Pri predpovedaní globálnej katastrofy sme sa mýlili

Vedci: Pri predpovedaní globálnej katastrofy sme sa mýlili

7:21 02.12.2021Veda

Cambridgeskí vedci priznali chybu. Ku katastrofickému scenáru, ktorý ohrozuje celú planétu, môže dôjsť oveľa skôr.