• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.1.2022Meniny má Nataša
Bratislava

Košice vítajú diaľničné prepojenie s Bratislavou cez maďarský Miškovec

  • 13:52 26.10.2021
  • Košice
Košice vítajú diaľničné prepojenie s Bratislavou cez maďarský Miškovec

Prepojenie Košíc a Bratislavy diaľnicou cez maďarský Miškovec podľa primátora Košíc Jaroslava Polačeka mnohým východniarom výrazne skráti cestu do hlavného mesta Slovenska. Ako magistrát uvádza na svojej webovej stránke, očakáva aj skorý začiatok výstavby juhovýchodného obchvatu mesta.

Podľa Polačeka sa s pomocou maďarskej vlády podarilo splniť to, čo sľubovali viacerí bývalí slovenskí premiéri. „Nemáme síce rok 2010, ako to bolo v pôvodných plánoch našich politikov, no ďakujem našim južným susedom, že sa im podarilo Košice s Bratislavou prepojiť diaľnicou cez Miškovec,“ povedal s tým, že Košice spája prakticky s celým diaľničným systémom v západnej a južnej Európe. Magistrát pripomína, že dokončený úsek sa od hraničného priechodu v Milhosti plynule napája na rýchlocestu R4 až do košickej mestskej časti (MČ) Šebastovce.

Ako ďalej uviedol, onedlho by sa malo začať aj s nadväzujúcou výstavbou ďalšieho úseku rýchlocesty R2. Pôjde o jednu z častí juhovýchodného obchvatu Košíc od Hanisky, respektíve Šebastoviec do Košických Olšian. Z eurofondov je na ňu určených 165 miliónov eur. Po jej dobudovaní by mali motoristi v roku 2025 vedieť využiť diaľnicu D1 Bidovce – Budimír a ďalej až k Ružomberku, kde sa má v tom čase stavať posledný chýbajúci úsek tejto najdôležitejšej dopravnej tepny na Slovensku od Bratislavy do Košíc.

Verím, že najneskôr za štyri roky sa výrazne odľahčí aj doprava v celom meste, keďže tisíce tranzitujúcich osobných a nákladných áut sa po dostavbe tohto úseku úplne vyhnú Košiciam,“ povedal Polaček s tým, že obmedzením emisií sa zlepší životné prostredie a skvalitní sa aj život obyvateľov vo viacerých MČ. Takisto sa podľa neho zvýši rýchlosť, bezpečnosť premávky a verí, že sa zároveň zníži nehodovosť najmä pri Moste VSS.

Na východe Maďarska v utorok slávnostne otvorili úsek diaľnice M30 dlhý približne 57 kilometrov, ktorý spája Miškovec s maďarsko-slovenským hraničným priechodom v Tornyosnémeti. Jeho základný kameň položili v marci 2018. Diaľnica cez maďarské územie je i diaľničným prepojením Košíc s Bratislavou. Ide o súčasť prepojenia 3300 kilometrov dlhého úseku diaľnic, spájajúcich Baltické more s Rumunskom a dopravného koridoru Via Carpatia pokračujúceho až do Grécka. Na financovaní projektu v hodnote 179,3 miliardy forintov (491,4 milióna eur) sa podieľa aj Európska únia.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Krajniak na vláde navrhne ďalší odklad poistného

Krajniak na vláde navrhne ďalší odklad poistného

DNES - 13:43Ekonomické

Na stredajšom rokovaní vlády navrhne minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak ďalší odklad splatnosti poistného na sociálne poistenie, tentokrát za január 2022.

Rusko udelilo Google ďalšiu pokutu

Rusko udelilo Google ďalšiu pokutu

DNES - 13:22Ekonomické

Google sa k najnovšiemu trestu nevyjadril.

Belgická pilotka sa snaží zapísať do Guinnessovej knihy na lietadle zo Senice

Belgická pilotka sa snaží zapísať do Guinnessovej knihy na lietadle zo Senice

DNES - 12:36Ekonomické

V rámci svojho pokusu pristála pilotka počas víkendu na letisku v Senici, ktoré je domovským stánkom spoločnosti výrobcu lietadla.

Majetok 10 najbohatších mužov sveta sa zdvojnásobil počas dvoch rokov pandémie

Majetok 10 najbohatších mužov sveta sa zdvojnásobil počas dvoch rokov pandémie

DNES - 10:32Ekonomické

Desať najbohatších mužov sveta zdvojnásobilo svoj majetok počas prvých dvoch rokov pandémie nového koronavírusu, keď chudoba a nerovnosť prudko stúpli.

V minulom roku prijali poslanci 167 zákonov, z toho 27 zrýchlene

V minulom roku prijali poslanci 167 zákonov, z toho 27 zrýchlene

DNES - 10:13Ekonomické

V roku 2021 prijali poslanci Národnej rady (NR) SR spolu 167 zákonov, z toho 102 vládnych a 65 poslaneckých návrhov. V skrátenom legislatívnom konaní prijali 27 právnych úprav.